REKLAMA

Banaś: Do NIK wpłynął wniosek o uchylenie mi immunitetu

2021-07-30 10:42
publikacja
2021-07-30 10:42
Banaś: Do NIK wpłynął wniosek o uchylenie mi immunitetu
Banaś: Do NIK wpłynął wniosek o uchylenie mi immunitetu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło pismo marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uchylenie mi immunitetu - poinformował w piątek rano prezes NIK Marian Banaś.

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu Prokurator Generalny. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

W piątek Marian Banaś poinformował na Twitterze, że wniosek ten wpłynął do NIK. "Do @NIKgovPL wpłynęło pismo Marszałek Sejmu @elzbietawitek z wnioskiem o uchylenie mi immunitetu #ChodziONIK" - napisał Banaś.

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak informują śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

"Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki – rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności" - przekazała Prokuratura Krajowa.

Także w ubiegły piątek syn Banasia został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia. W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G.

Marian Banaś oświadczył, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalszą pracę NIK prowadzącej "postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie".

autor: Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
NOSIL wilk razy kilka PONIESLI i wilka.

panie Banas - cela z Kamusiem, z Harym z Tybetu czy kolo Nowaka ?
itso_a_dlaczego
odrzucić i skontrolować !
ja3
Pan Banaś zapytał o zniknięcie 224 000 000 000 zł, a oni go oskarżają o stratę 50 000 zł w podatkach. Te 224 miliardów nikogo nie zainteresowało... Weźmy bardziej obrazową skalę porównawczą. 50k zł to jest koszt budowy garażu. 224 miliardy złotych, to jest koszt budowy 28000 wieżowców do stanu surowego zamkniętego,Pan Banaś zapytał o zniknięcie 224 000 000 000 zł, a oni go oskarżają o stratę 50 000 zł w podatkach. Te 224 miliardów nikogo nie zainteresowało... Weźmy bardziej obrazową skalę porównawczą. 50k zł to jest koszt budowy garażu. 224 miliardy złotych, to jest koszt budowy 28000 wieżowców do stanu surowego zamkniętego, po ok. 5000m^2 każdy, z mieszkaniami dla około 90 rodzin per wieżowiec. Czyli mieszkania dla ponad 2,5 miliona rodzin. Jeśli w rodzinie są średnio ok. 2 osoby, to mamy mieszkania dla ok. 5 milionów osób. Szacuje się, że Warszawa jako największe miasto w Polsce posiada 1,8 miliona mieszkańców...
scuti1986
50 tys. zł straty? Poważna sprawa, trzeba działać... to nie jakieś tam 70 baniek przewalone przez Sasina czy 200 baniek na respiratory widmo...
carlito1
Marian nie daj się ! Wyciagaj kwity na kaczkę i resztę
iandrew
Najśmieszniejsze jest to, że Banaś to człowiek PISu, były minister. I stawiane zarzuty są za czas jego bratania się z PISem gdy wszystko było ok. To co robił, robił z kolegami z PISu. Czy innymi posłom i byłym kolegom z rządu też stawiane są zarzuty?
Czysto polityczna gra na haki! Co smutne, bo robią z Polski republikę
Najśmieszniejsze jest to, że Banaś to człowiek PISu, były minister. I stawiane zarzuty są za czas jego bratania się z PISem gdy wszystko było ok. To co robił, robił z kolegami z PISu. Czy innymi posłom i byłym kolegom z rządu też stawiane są zarzuty?
Czysto polityczna gra na haki! Co smutne, bo robią z Polski republikę bananową...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki