REKLAMA

Badanie: maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem

2020-10-22 08:21
publikacja
2020-10-22 08:21
fot. Prostock-studio / Shutterstock

Maseczki znacznie zmniejszają rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby zakażone, a także jego wchłanianie przez osoby zdrowe – potwierdzili japońscy naukowcy w badaniu z użyciem manekinów i prawdziwych koronawirusów. Wyniki opisuje w czwartek stacja NHK.

Manekiny ustawiono w laboratorium twarzą do siebie. Jeden emitował kropelki zawierające koronawirusa, jak osoba zakażona, a drugi zaopatrzono w mechanizm wciągający powietrze, symulujący oddychanie osoby zdrowej.

Gdy manekinowi „zdrowemu” założono maseczkę z tkaniny, zmniejszyło to ilość wchłoniętych wirusów o 17 proc. Zwykła maseczka chirurgiczna ograniczyła ilość wirusów o 47 proc., a poprawnie założona maseczka typu N95 – o 79 proc.

W drugim eksperymencie maseczki zakładano manekinowi „zakażonemu”. Zarówno maseczki z tkaniny, jak i maseczki chirurgiczne zmniejszały ilość wirusów wchłoniętych przez manekin „zdrowy” o ponad 70 proc. - poinformowali naukowcy.

Badacze zaznaczają jednak, że nawet założenie maseczek obu manekinom nie wyeliminowało możliwości przeniesienia wirusa całkowicie.

Eksperymenty przeprowadziła grupa badaczy z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Tokijskiego, którą kierowali Yoshihiro Kawaoka i Hiroshi Ueki. Kawaoka podkreślił, że jak dotąd nie było badania, które demonstrowałoby skuteczność maseczek z użyciem prawdziwych wirusów.

Naukowcy z Hongkongu wykazali wcześniej po eksperymentach na chomikach, że oddzielenie klatek tych zwierząt maseczkami chirurgicznymi zmniejsza u nich ryzyko zakażenia drogą kropelkową lub powietrzną nawet o trzy czwarte.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Każda bariera, nawet przysłowiowa szmata na gębie, ogranicza zarówno rozprzestrzenianie jak i wchłanianie. Wynika to z elementarnych praw fizyki. Im lepsza jakość filtra, tym mniejsze wchłanianie i rozprzestrzenianie. To oczywiste i to badanie to potwierdza. Niedawne pomysły z marca 2020, aby z maseczką biegać czy spacerować Każda bariera, nawet przysłowiowa szmata na gębie, ogranicza zarówno rozprzestrzenianie jak i wchłanianie. Wynika to z elementarnych praw fizyki. Im lepsza jakość filtra, tym mniejsze wchłanianie i rozprzestrzenianie. To oczywiste i to badanie to potwierdza. Niedawne pomysły z marca 2020, aby z maseczką biegać czy spacerować po lesie, to jednak głupota.
secundus
na manekinach............ zabawne, amerykańskie cdc jeszcze w maju twierdziło to:
https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article

i to na ludziach

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki