REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Badania wskazują, że posiadanie domu ma wpływ na poglądy polityczne

2021-12-05 06:00
publikacja
2021-12-05 06:00
Badania wskazują, że posiadanie domu ma wpływ na poglądy polityczne
Badania wskazują, że posiadanie domu ma wpływ na poglądy polityczne
fot. FOTOGRIN / / Shutterstock

Okazuje się, że posiadanie nieruchomości mieszkaniowej wpływa nie tylko na sytuację finansową gospodarstw domowych. Niektóre badania sugerują, że własność lokum ma też implikacje polityczne. 

Dane statystyczne, które publikuje między innymi OECD, potwierdzają, że małe rozwarstwienie majątkowe jest bardziej typowe dla krajów z wysokim udziałem właścicieli nieruchomości mieszkaniowych. Taka sytuacja dotyczy między innymi Polski i Słowacji, czyli dwóch państw Unii Europejskiej, w przypadku których dane Eurofound mówią o najniższym poziomie wskaźnika Giniego (dotyczącego majątku netto). Okazuje się, że posiadanie nieruchomości na własność ma też ciekawe konsekwencje w sferze czysto politycznej. Potwierdzenie stanowią wyniki niektórych badań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je omówić. Warto pamiętać, że chodzi tutaj nie tylko o konkretne sympatie polityczne, ale również o częstsze uczestnictwo w wyborach oraz referendach (ogólnokrajowych i lokalnych).   

Własność domu może zwiększać frekwencję wyborczą 

Ciekawe badania wpływu własności mieszkaniowej na zachowania polityczne dotyczyły między innymi mocno spolaryzowanego amerykańskiego społeczeństwa. Jako przykład można wskazać szeroko zakrojone badanie, które przeprowadzili Andrew B. Hall oraz Jesse Yoder z Uniwersytetu Stanforda. Artykuł naukowy podsumowujący wyniki tej analizy („Does Homeownership Influence Political Behavior? Evidence from Administrative Data”) wskazuje, że zakup domu na własność w przypadku wyborców ze stanu Ohio zwiększał skłonność do głosowania w lokalnych wyborach o 10-19%. Jeżeli chodzi o długoterminowych posiadaczy domów, to ich frekwencja wyborcza była wyższa o średnio 10 punktów procentowych (względem długoterminowych najemców). 

Kolejny ważny wniosek z długookresowej analizy przeprowadzonej przez pracowników Uniwersytetu Stanforda dotyczy spraw rozpatrywanych w lokalnych referendach. Okazuje się, że w przypadku niektórych kwestii właściciele domów byli szczególnie aktywni. Jeżeli chodzi o sprawy związane z planowaniem przestrzennym, to posiadanie domu na własność przeciętnie zwiększało skłonność do uczestnictwa w referendum aż o 75%. Właściciele domów o wiele chętniej wypowiadali się też w kwestiach wspólnego negocjowania stawek za media, polityki senioralnej i polityki dotyczącej szkół, a także bezpieczeństwa publicznego. 

Państwowa pomoc kredytowa podkupuje wyborców? 

Autorzy opisywanego badania, które bazuje na bardzo dużej próbie wyborców z Ohio, pokusili się również o wnioski dotyczące wpływu własności mieszkaniowej na poglądy polityczne. Czy można tutaj mówić o wyraźnej zależności? Okazuje się, że nie do końca. Dość duże znaczenie ma natomiast to, czy dany wyborca wcześniej kupił dom przy pomocy preferencyjnego kredytu z państwową gwarancją (FHA Loan). Wyborcy po otrzymaniu takiej pomocy byli bardziej skłonni do głosowania na demokratów. Wspomniany efekt dotyczył zwłaszcza osób, które już wcześniej opowiadały się za Partią Demokratyczną. W przypadku republikańskich wyborców otrzymanie państwowej pomocy mieszkaniowej miało mniejszy wpływ na poglądy. 

Ciekawe wnioski dotyczą również wyborców z Europy 

Można żałować, że w Polsce temat zależności między sytuacją mieszkaniową i aktywnością polityczną nie cieszy się zainteresowaniem. Ciekawe badania są natomiast prowadzone w innych krajach UE. Przykład stanowią wnioski, które Simon Davidsson z Uniwersytetu w Lund zaprezentował w artykule naukowym pod tytułem „Left-Right Orientation, Homeownership and Class Position in Sweden”. Wyniki badań Davidssona wskazują, że mieszkańcy Szwecji posiadający dom na własność są bardziej skłonni do głosowania na miejscową prawicę. Ten efekt jest szczególnie widoczny dla grup dochodowych, w przypadku których więcej wyborców ma lewica.

Interesujące wydają się też wyniki badań na temat związku preferencji politycznych i własności mieszkaniowej w Niemczech. Okazuje się bowiem, że właściciele nieruchomości mieszkaniowych są bardziej sceptycznie nastawieni do roli państwa w gospodarce (zobacz: Thomas Lux i Steffen Mau, „Zwischen Staatsbedürftigkeit und Marktaffinität: Beeinflussen Wohneigentum und Erbschaften sozialpolitische Präferenzen?”). Warto też dodać, że niemieccy właściciele domów oraz lokali częściej chodzą na wybory i chętniej oddają głos na centrowe CDU lub liberalne FDP. Osoby wynajmujące lokum od państwa znacznie częściej głosują natomiast na SPD i mocno lewicową partię Die Linke (zobacz: Paul Beckmann, Barbara Fulda, Sebastian Kohl, „Housing and voting in Germany: Multi-level evidence for the association between house prices and housing tenure and party outcomes, 1980-2017”).

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jas2
Prawdę powiedziawszy, prawo głosu w Polsce, powinny mieć wyłącznie osoby posiadające dzieci i nieruchomość w Polsce.
endes
Posiadanie świni w chlewiku tez ma wpływ na poglądy polityczne!…. Nie macie się czymś wartościowym i potrzebnym zająć expierdy od pr?
demeryt_69
Ciekawe czy jutro dadzą Politologa z lansem Otodom :)

demeryt_69
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl - jak na handlarza, to jednak ten Prajsnar ma poczucie humoru, hehe :)

Handełe, handełe ... krenczy szę.

warmiak007
Coś zdecydowanie w tym jest. Kiedyś byłem z kumplem na szlaku w Tatrach. Napotykamy samotny dom w górach. I kumpel mówi: "Fajny, ale nie chciałbym tu mieszkać, bo pewnie wtedy głosowałbym na PIS". I wybrzmiało to bardzo autentycznie.
sel
Czyli większy wpływ kościołów na prawicowe partie w Europie nie ma żadnego znaczenia..
nanader1
To jest raczej dowód na to, że lewica na tyle demonstruje nienawiść do kościoła i osób wierzących, że trudno osobie wierzącej na coś takiego głosować.
demeryt_69
Podobno tam ludzie nie mają się gdzie modlić

https://www.breitbart.com/europe/2019/11/17/france-shuts-down-mosques-and-schools-linked-to-islamism-in-15-neighbourhoods/

jpelerj
Straszne zybertoły. Komiczny jest zwłaszcza fragment: "Dość duże znaczenie ma natomiast to, czy dany wyborca wcześniej kupił dom przy pomocy preferencyjnego kredytu z państwową gwarancją (FHA Loan). Wyborcy po otrzymaniu takiej pomocy byli bardziej skłonni do głosowania na demokratów. Wspomniany efekt dotyczył Straszne zybertoły. Komiczny jest zwłaszcza fragment: "Dość duże znaczenie ma natomiast to, czy dany wyborca wcześniej kupił dom przy pomocy preferencyjnego kredytu z państwową gwarancją (FHA Loan). Wyborcy po otrzymaniu takiej pomocy byli bardziej skłonni do głosowania na demokratów. Wspomniany efekt dotyczył zwłaszcza osób, które już wcześniej opowiadały się za Partią Demokratyczną. W przypadku republikańskich wyborców otrzymanie państwowej pomocy mieszkaniowej miało mniejszy wpływ na poglądy." Gość pisze, że jak ktoś głosował na demokratów, to po otrzymaniu pożyczki dalej na nich głosuje, ale jak na republikanów, to po otrzymaniu pożyczki dalej głosuje na republikanów. Odkrywcze i świeże ROTFL.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki