REKLAMA

BP: niskie ceny ropy utrzymają się do trzech lat

2015-01-22 12:04
publikacja
2015-01-22 12:04
fot. iStock / Thinkstock / Thinkstock

Niski poziom cen ropy utrzyma się zapewne przynajmniej przez rok, a być może nawet trzy lata - powiedział telewizji BBC w Davos prezes BP Bob Dudley. Jego zdaniem potem nastąpić może ponowny gwałtowny wzrost cen surowca.

BP: niskie ceny ropy utrzymają się do trzech lat
BP: niskie ceny ropy utrzymają się do trzech lat (fot. iStock / Thinkstock)


Spółki takie jak nasza muszą być przygotowane na scenariusz niskich cen. Obecnie mamy taki plan na okres roku, ale trudna sytuacja na rynku może utrzymać się przez dwa, a nawet trzy lata - powiedział BBC Bob Dudley.

Podkreślił, że podobne fluktuacje cen ropy nie są niczym niezwykłym i zdarzały się już w historii. Zdaniem Dudleya, bardzo prawdopodobne jest, że okres dekoniunktury zakończy się kolejnym gwałtownym wzrostem cen spowodowanym niewystarczającą podażą surowca.

Podobnego zdania był także prezes włoskiego koncernu Eni, Claudio Descalzi. Według niego nakłady inwestycyjne w branży spadną w tym roku o 10-13 proc., co spowoduje w perspektywie czterech-pięciu lat niedobory surowca na rynku, a to z kolei zaowocuje wzrostem cen ropy - nawet do 200 dolarów za baryłkę.

Zdaniem Descalziego, jedynym sposobem uniknięcia tego scenariusza byłaby decyzja OPEC o zmniejszeniu wydobycia. OPEC jest swego rodzaju bankiem centralnym sektora naftowego i musi stać na straży stabilności cen ropy - mówił.

Obecny w Davos sekretarz generalny OPEC Abdullah al-Badri bronił decyzji kartelu o utrzymaniu obecnego poziomu wydobycia. Wszyscy mówią nam - zmniejszcie wydobycie. Ale chcę zapytać czy wydobywamy po wysokich, czy niskich kosztach? Naszym zdaniem najpierw powinno się wydobywać ropę dostępną po niskich kosztach, a dopiero potem tę droższą w eksploatacji - cytuje al-Badriego BBC. Zapewnił przy tym, że rynek szybko wróci do normy.

Według Dudleya, trudną sytuację na rynku naftowym najbardziej odczują kraje w największym stopniu uzależnione od wydobycia ropy, a więc Norwegia, Rosja, Wenezuela, Nigeria, Angola, ale także Szkocja. BP niedawno ogłosiło plan ograniczenia zatrudnienia w swoim szkockim oddziale.

Zapewnił on jednak, że zaangażowanie BP na Morzu Północnym ma charakter długoterminowy, choć przyznał, że cała branża będzie zmuszona do podjęcia trudnych decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia. (PAP)

mas/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~tomek
Ewelina Lisowska włączyłą niskie ceny chyba nie tylko w media expert :D
~Dim
Pewnie do Arabów przybył wysłannik z Waszyngtonu i zaproponował pakiet finansowy w postaci opcji dających zysk przy niskim kursie ropy naftowej. Paradoksalnie wszyscy tracą, a Araby niby nie zarabiają ale z zakładu spływa duża gotówka. Dopiero dostaną po dupsku jak cena zacznie się piąć do góry. Może to przypominać Pewnie do Arabów przybył wysłannik z Waszyngtonu i zaproponował pakiet finansowy w postaci opcji dających zysk przy niskim kursie ropy naftowej. Paradoksalnie wszyscy tracą, a Araby niby nie zarabiają ale z zakładu spływa duża gotówka. Dopiero dostaną po dupsku jak cena zacznie się piąć do góry. Może to przypominać działalność kopalni złota w latach 90-tych, zarabiały na spadkach cen i handlu już wykopanym złotem otrzymanym z banków centralnych.
~takaprawda
Jakoś dziwnie wszyscy wiedzą ile potrwają te niksie ceny, kiedy wzrosną. Ja daje jeszcze 2 miesiące do wiosny i będzie góra. Nikt nie będzie sponsorował takie kraje jak polska żeby się tanio jeździło...
~20lat
jak jankescy łupkowcy wzorem Kanadyjczyków zaczną obniżac koszty poprzez efekt skali czyli wzrost wydobycia to ropa będzie poniżej 50$ przez dłuuuugie lata
~Dim odpowiada ~20lat
Jeśli dobrze pamiętam to było tak: "Gość kupował i sprzedawał nieduże ilości melonów i ostatecznie podliczył to i stwierdził że na melonach ma stratę. Doszedł do wniosku że trzeba to zmienić i kupić całą ciężarówkę melonów, i tą ilością pohandlować."
~ekonom
Ciekawe kiedy wysypią potężnie zlewarowane liczne firmy łupkowe oraz jakie pociągną banki za sobą. Czyżby czarny łabędź? Cwane araby wiedzą co robią
~etam
czemu mają się wysypać ? średnie koszty wydobycia ropy z łupków wynoszą ok. 50 dolców na baryłkę , ograniczą produkcje z 10% czy 20% najdroższych złóż , a na tych tańszych będą zarabiać dalej , a jak cena ropy nieco wzrosnie to wznowią wydobycie z droższych złóż :)
~epetrol
" Kanadyjscy producenci ropy z piasków w obliczu spadku cen " . "
"Jak podaje Reuters, kanadyjskie projekty wydobycia ropy z piasków bitumicznych są niebezpiecznie blisko przynoszenia strat po sześciu miesiącach produkcji ropy.
Pomimo tego mówi się, że nie ma na razie mowy o zmniejszeniu rozległych
" Kanadyjscy producenci ropy z piasków w obliczu spadku cen " . "
"Jak podaje Reuters, kanadyjskie projekty wydobycia ropy z piasków bitumicznych są niebezpiecznie blisko przynoszenia strat po sześciu miesiącach produkcji ropy.
Pomimo tego mówi się, że nie ma na razie mowy o zmniejszeniu rozległych projektów w północnej Albercie. Syncrude, Suncor Energy Inc i Imperial Oil Ltd niebezpiecznie zbliżają się do osiągnięcia kosztów operacyjnych przekraczających poziom opłacalnosci. Firmy jednak nie zamierzają jednak ograniczać wydobycia, przeciwnie - Syncrude i Canadian Natural Resources Ltd planują zwiększyć produkcję, oczekując, że efekt skali obniży koszty wydobycia w przeliczeniu na baryłkę.
Producenci ropy z piasków roponośnych w Kanadzie przewidują, że koszty operacyjne spadać będą w każdym kwartale, po tym jak poprawi się technologia i wydajność produkcji. "

a może łupkowcy podobnie jak kanadyjczycy zwiększą wydobycie ropy z łupków by efekt skali obniżył koszty wydobycia w przeliczeniu na baryłkę.
~Freeman
Czy te pucki nie rozumieją, że czas obfitych żniw na ropie minął. I co z tego, że spadną nakłady na inwestycje w BP. Jest dość taniej ropy z innych źródeł. Zapotrzebowanie na nią maleje a US-mani też coś chcą uszczknąć na eksporcie. Z ropą jest tak jak z węglem było. Ten strategiczny kiedyś surowiec został Czy te pucki nie rozumieją, że czas obfitych żniw na ropie minął. I co z tego, że spadną nakłady na inwestycje w BP. Jest dość taniej ropy z innych źródeł. Zapotrzebowanie na nią maleje a US-mani też coś chcą uszczknąć na eksporcie. Z ropą jest tak jak z węglem było. Ten strategiczny kiedyś surowiec został wyparty przez ropę, ta z kolei zostanie wyparta przez kolejny skok technologiczny i różne substytuty. Jakiś inny surowiec stanie się tym czymś, za co warto zabijać bliźniego. Stawiam na metale ziem rzadkich :-). Ale od koryta obfitości żal odchodzić ot tak sobie, bez walki. Stąd różne dziwne analizy i wróżby. Pozdrowionka.
~kierowca
Jak widać Abdullah al-Badri musi uczyć spekulantów podstaw ekonomii i praw wolnego rynku. Fajnie że ta wyhodowana w ostatnich latach i w końcu "pęknięta" bańka spekulacyjna na ropie jest jak przecięty w końcu wrzód na plecach gospodarki - nie licząc nafciarzy i spekulantów :))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki