REKLAMA

Drożej w bankach - ta instytucja zapowiedziała podwyżki opłat. Nowy cennik od marca 2023

Wojciech Boczoń2022-12-06 08:25analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-06 08:25

Bank BNP Paribas zapowiedział podwyżki opłat i prowizji. Nowy cennik wejdzie w życie w marcu 2023 r. Zmienią się przede wszystkim opłaty za operacje gotówkowe w oddziałach, w górę pójdą opłaty za karty debetowe i wypłaty z bankomatów Euronet. Bank tłumaczy konieczność podwyżek aktualną sytuacją rynkową i inwestycjami w infrastrukturę.

Drożej w bankach - ta instytucja zapowiedziała podwyżki opłat. Nowy cennik od marca 2023
Drożej w bankach - ta instytucja zapowiedziała podwyżki opłat. Nowy cennik od marca 2023
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Zmiany w cenniku obejmą konta osobiste z aktualnej oferty banku oraz te już wycofane. Zmienią się przede wszystkim koszty wpłat i wypłat gotówki w oddziałach, opłaty miesięczne za karty debetowe oraz wypłaty gotówki z bankomatów krajowych i zagranicznych. Bank zachęca posiadaczy starych pakietów (wycofanych z bieżącej sprzedaży) do przesiadki na nowe konta. Taka migracja jest bezpłatna.

BNP Paribas informuje, że posiadacze nowych kont mogą łatwo uniknąć opłat za karty. Wystarczy raz zalogować się do systemu bankowości internetowej GOonline lub GOmobile i wyrazić zgody na komunikację marketingową. W przypadku Karty Otwartej na Dzisiaj klient będzie również musiał wykonać kartą minimum 3 transakcje bezgotówkowe w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty za kartę.

Co się zmieni od marca 2023 r.?

Najważniejsze zmiany w zakresie opłat i prowizji jakie wejdą w życie od marca 2023 r. w przypadku Konta Otwartego na Ciebie to:

  • Podwyższenie opłat za wpłaty i wypłaty gotówki w banku z 10 zł do 12 zł (dotyczy także rachunków oszczędnościowych oraz rachunków walutowych).
  • Podwyższenie opłaty miesięcznej za obsługę Karty Otwartej na Dzisiaj z 5 zł lub 0 zł na 7 zł (opłata standardowa), lub 2 zł (jeżeli klient w poprzednim miesiącu wykonał min. 3 transakcje kartą lub 0 zł (jeżeli klient nie ukończył 26 r.ż).
  • Podwyższenie opłaty miesięcznej za obsługę Karty Otwartej na eŚwiat z 6 zł do 8 zł oraz Karty Otwartej na Świat z 10 zł do 12 zł.
  • Podwyższenie opłaty miesięcznej Karty Multiwalutowej z 8 zł do 10 zł.
  • Podwyższenie opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów Euronet Kartą Otwartą na Dzisiaj z 5 zł do 7 zł.
  • Podwyższenie opłaty za wypłatę gotówki zagranicą z 3% min. 10 zł do 3% min. 12 zł w przypadku Karty Otwartej na Dzisiaj oraz Karty Otwartej na Świat oraz z 5 zł do 7 zł – Karty Otwartej na Świat.

Opłaty miesięczne za obsługę kart debetowych zostaną pobrane pierwszy raz w nowej wysokości w kwietniu 2023 roku, co oznacza, że warunki uprawniające do obniżenia lub zwolnienia z opłaty (o ile dotyczą) klienci powinni spełnić w marcu 2023 roku.

Najważniejsze zmiany w przypadku Mojego Konta Premium:

  • Podwyższenie opłat za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach z 10 zł do 12 zł (dotyczy także rachunków oszczędnościowych oraz rachunków walutowych).

Najważniejsze zmiany w przypadku Konta Samodzielniaka:

  • Podwyższenie opłat za wpłaty i wypłaty w oddziałach z 10 zł do 12 zł.

Przemysław Furlepa, wiceprezes Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości Detalicznej i Biznesowej, tłumaczy, że zmiany w opłatach nie są znaczące - podwyżki zamykają się w kwocie 2 złotych za większość operacji. Wynikają one z konieczności dostosowania cenników do bieżącej sytuacji, w jakiej funkcjonuje polski sektor finansowy.

- Z jednej strony mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającą się sytuacją makroekonomiczną, która wymaga aktywnego dopasowywania się banków do bieżących okoliczności. Z drugiej rosną różnego typu obciążenia fiskalne i parafiskalne. Część z nich, jak opłaty na BFG czy System Ochrony Banków Komercyjnych, zwiększają stabilność sektora. Inne, jak wakacje kredytowe, są przykładem tego, jak otoczenie regulacyjne może wpływać na wyniki finansowe banków w Polsce i stan ich kapitałów – mówi Przemysław Furlepa.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
toddler
Dojenie klientów akurat ta instytucja w swoim DNA. Nie chodzi nawet opłaty za karty do kont i opłaty za obsługę gotówkową, ale o całokształt. Francuskie firmy zawsze miały węża w kieszeni i potrafią liczyć. Pracownicy słabo wynagradzani na tle konkurencji też nie wykazują zaangażowania w pracę...
chudy_january
To wszystko sprzyja powrotowi do gotówki. Przykład z ostatniego tygodnia. Byłem u fryzjera, jeszcze kiedyś płaciło się kartą teraz chyba z 3 klientów płaciło gotówką. W serwisie samochodowym - płatność gotówką. Nawet u stomatologa byłem jedyny gdzie zapłaciłem kartą na kilku klientów. Itp.
szprotkafinansjery
Koniec kart za zero? 2 zł to i tak będzie chyba niski wymiar kary, a ktoś tu pisze bye bye - znając życie, to jeszcze do BNP będą z innych banków uciekać, choćby z PKO, ING czy mBanku.
forfun
Bank komercyjny to nie jest instytucja - takie kwiatki na bankierze wstyd
apolonia
no to będzie bye bye bnp, jest tyle banków a fancuzi jak im nie pasuje to bye bye

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki