BIG InfoMonitor: przeciętny dłużnik czynszowy nie płaci za mieszkanie przez 3,5 roku

Średnio przez 43 miesiące nie płaci za mieszkanie dłużnik czynszowy wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor. Przeciętna zaległość wynosi 17,2 tys. zł i wystarczyłaby na 3,5 roku czynszu za 40 m kw. mieszkanie. Rekordzistami są mieszkańcy Katowic, którzy mają 177 miesięcy zaległości czynszowych.

(Pexels)

"Średnio przez 43 miesiące nie płaci za mieszkanie dłużnik czynszowy wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor. Przeciętna zaległość wynosi bowiem 17,2 tys. zł i wystarczyłaby na 3,5 roku czynszu za 40 metrowe mieszkanie. Choć długi czynszowe rosną, bo w ciągu roku w BIG InfoMonitor powiększyły się o prawie 31 mln zł do ponad 166 mln zł, a wg GUS w ciągu dwóch lat z 4,2 do 6,2 mld zł, to wciąż wielu zarządców nieruchomości nie podejmuje żadnych działań by temu przeciwdziałać" - wynika z najnowszego raportu badania BIG InfoMonitor.

Jak podaje BIG InfoMonitor, dłużnicy tłumaczą, że mają niewystarczające dochody, stracili pracę, bądź dotknęły ich wypadki losowe. "Niektórzy nie płacą z premedytacją. Są też i tacy, którzy odkładają rachunki za mieszkanie na później, regulując w pierwszej kolejności kredyty, np. na nowy telewizor lub pralkę, czy też za wyjazdy wakacyjne. Po kilku miesiącach zalegania z czynszem gromadzi się pokaźna kwota, z którą trudno już sobie poradzić" - czytamy.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor widnieje 166,2 mln zł zaległości czynszowych mieszkańców i firm.

"Przez rok kwota wzrosła o niemal 31 mln zł, jednocześnie wiele milionów złotych z rejestru zostało wykreślonych po tym, jak dłużnicy uregulowali dług. Na przestrzeni 12 miesięcy największy spadek zaległości czynszowych miał miejsce w grudniu ubiegłego roku, zaś najwyższy wzrost w październiku br. Trzeba tu zaznaczyć, że od spłaty zaległości do wykreślenia dłużnika z rejestru zgodnie z prawem może upłynąć do 21 dni" - wskazano.

Zdaniem BIG InfoMonitor, przeciętnie jedna osoba wpisana z powodu niepłacenia czynszów ma do zwrotu ponad 17,2 tys. zł. "Przy średniej kwocie czynszu za mieszkanie o pow. 40 m kw. w wysokości 404 zł, daje to 43-miesięczne zaległości" - czytamy.

Z badania wynika, że niedoścignionymi rekordzistami są mieszkańcy Katowic. "Wpisani do BIG InfoMonitor dłużnicy czynszowi ze stolicy Śląska mają bowiem ponad 15-letnie zaległości czynszowe, czyli 177 miesięcy" - czytamy.

Na drugiej pozycji są mieszkańcy woj. mazowieckiego poza Warszawą, gdzie w grę wchodzi mieszkanie bez opłat przez 77 miesięcy. W przeliczeniu uwzględniona została maksymalna kwota czynszu za 40-metrowe mieszanie oraz średnią zaległość czynszową przypadającą na osobę w danym województwie oraz jego stolicy.

"Co ciekawe w Lublinie nie odnotowano żadnego dłużnika w rejestrze prowadzonym przez BIG InfoMonitor. Nie oznacza to jednak, że lublinianie tak rzetelnie płacą, lecz po prostu, że zarządcy nieruchomości nie wpisują ich do rejestru" - tłumaczy BIG InfoMonitor.

Jeśli chodzi o łączną kwotę zadłużenia czynszowego, to od kilku kwartałów prowadzą województwa: kujawsko-pomorskie – z 59,8 mln zł, następne jest mazowieckie – z niemalże 33,5 mln zł oraz warmińsko-mazurskiego – z kwotą 19,6 mln zł. Województwa te zamieszkuje również najwięcej osób, które nie płacą czynszu.

BIG InfoMonitor przypomina, że do rejestru dłużnik może trafić po 30 dniach od upływu terminu płatności. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych. Minimalna kwota długu wobec jednego wierzyciela w przypadku dłużnika będącego konsumentem wynosi 200 zł; w przypadku przedsiębiorstw to 500 zł.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 newcommer

Może to że w Lublinie nie ma dłużników oznacza że mafia ukraińska utrzymuje ściągalność? Autor artykułu nie zwrócił uwagi na ten oczywisty fakt.

! Odpowiedz
2 12 jacek-19

Po co kupowac mieszkanie ,jak mozna mieszkac u kogos za darmo.

! Odpowiedz
17 12 xiven

najważniejsza zasada życia w XXI wieku:
brać wszystko, nie płacić za nic do czego cie nie zmuszą

a chcecie jeszcze dostać prawdą w twarz? ci ludzie są od was mądrzejsi że robią to co robią, to tylko wasz problem i wasza strata jeżeli sami tak nie robicie! im system na to pozwala!

! Odpowiedz
3 26 nostromo25

Filozofia cpuna - nabrac teraz i nacieszyc sie chwila, by potem byc do tylu przez cale dekady i w efekcie zmarnowac cale zycie. I kolega nazywa cpunow madrzejszymi. Moze od siebie.

! Odpowiedz
12 14 xiven odpowiada nostromo25

te "ćpuny" swoich długów nigdy nie spłacą, będą odnosili korzyści do końca życia dzięki kompilacji tych czynników:

-zostaną one umorzone przez upadłość konsumencką

-gdy ilość kredyciarzy w tarapatach przekroczy 50% populacji, demokratycznie przegłosują ustawy sobie korzystne

-niespłacalne długi będą hodować do końca życia, nie posiadając żadnej zarejestrowanej własności, rodzina zrzeknie się dziedziczenia długu a ich uwolni śmierć


TAK ZDAJE SOBIE SPRAWE ŻE TO PIRAMIDA, ale ona może trwać wiele dekad i dopóki cały system się nie wywróci do góry nogami, każde kryzysy takie jak w 2009 roku będą tylko działać na korzyść kredyciarzy i niepłacących, a wszystko to kosztem racjonalnie oszczędzających, zanim zdążysz mieć racje to pewnie zdążysz przegrać życie podczas gdy kredyciarze zdążą całe życie na zasadach obecnego kredytowego systemu przeimprezować i zostać ostatecznie uwolnionymi przez śmierć podczas gdy twoja śmierć tylko przypieczętuje twoją ostateczną porażkę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 greatmongo odpowiada xiven

Glupoty gadasz i tyle.

Oczywiscie ze mozna nie placic tylko to sie msci. Nie sprzedasz mieszkania z takim zadluzeniem, nie wezmiesz kredytu, nie zmienisz nic.

Bedziesz siedzial po prostu na swoim i zastanawial sie kiedy ci komornik na pensje wejdzie. I oczywiscie za wszystko zaplacisz dwa razy.

Nieplacenie czynszu to pomysl dla Januszy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 8 1a2b

I dobrze robią. Polacy są dymani jak mało kto. Przypominam, że dopiero niedawno wprowadzono upadłość konsumencką, która i tak jest w Polsce bardzo ograniczona i kiepsko działa. Do tej pory było tak, że jak Polak wpadał w kłopoty finansowe to go banki mogły rozwalcować. Niewiele się w tym względzie zresztą zmieniło.
A poza tym mam wrażenie, że pani Anetka myli mieszkania własnościowe z czynszowymi bo w czynszówkach (o ile takie gdzieś jeszcze są) to sprawa jest stosunkowo łatwa do załatwienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 59 a-zet

Gdyby nie płacili tobie i mieszkali w twoim mieszkaniu to też byś mówił że dobrze robią? Ogarnij się chłopie. To co oni robią to ordynarne złodziejstwo i to trzeba potępiać a nie pochwalać.

! Odpowiedz
0 10 greatmongo

Czynsz to sa oplaty za wode, sprzatanie itp.

Powinni tym ludziom od razu ja odcinac.

! Odpowiedz
4 48 samsza

W przypadku cwanych dłużników państwo powinno uruchamiać "środki zgromadzone" na kontach emerytalnych, zmniejszając zobowiązania państawa względem nich. Z tak pojętą 13tą emeryturą można by się zgodzić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne