BGŻ BNP Paribas zwolni do 2,2 tys. osób

BGŻ BNP Paribas planuje zwolnienia grupowe, które do 2020 roku obejmą do 2,2 tys. pracowników i szacuje wysokość rezerwy na pokrycie kosztów redukcji zatrudnienia i zamknięcia oddziałów na odpowiednio ok. 128,5 mln zł i 28,5 mln zł - poinformował bank w komunikacie. Rezerwa ta obciąży wynik banku w IV kwartale 2018 roku.

(Materiały dla mediów)

Bank podał, że zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w następstwie przeniesienia podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska na Bank BGŻ BNP Paribas.

Bank poinformował, że zakończył negocjacje z organizacjami związkowymi i zawarł porozumienie w związku z procesem zwolnień grupowych. Zwolnienia te zostaną przeprowadzone w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku i obejmą nie więcej niż 2.200 pracowników banku.

Bank podał, że strony porozumienia uzgodniły także m.in. kryteria wyboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane w ramach zwolnień grupowych, warunki uczestnictwa pracowników w programach dobrowolnych odejść, warunki odpraw i dodatkowych odszkodowań dla pracowników oraz warunki relokacji.

"Przeprowadzenie procesu zwolnień grupowych wraz z optymalizacją sieci oddziałów jest elementem działań zmierzających do osiągnięcia synergii kosztowych wynikających z transakcji (...)" - napisano w komunikacie.

Bank szacował wcześniej, że synergie kosztowe przed opodatkowaniem wyniosą łącznie 500 mln zł w latach 2019-2021.

W kwietniu Bank BGŻ BNP Paribas podał, że kupi podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł.

Działalność podstawowa obejmuje MŚP, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking z wyłączeniem działalności w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, ekspozycji na farmy wiatrowe oraz innych wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej.

Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze podziału Raiffeisen Bank Polska przez wydzielenie i przejęcie działalności podstawowej przez Bank BGŻ BNP Paribas. Zakończenie transakcji planowane jest w IV kwartale 2018 r. Fuzja operacyjna przewidywana jest w 2019 roku. 

O tym, że bank nie wyklucza zwolnień pisaliśmy na początku listopada: BGŻ BNP Paribas nie wyklucza zwolnień po fuzji z Raiffeisenem. Takiej decyzji należało się spodziewać, patrząc na liczbę zatrudnionych w banku po fuzji. Jest to około 11 tys. osób – tyle, ile w Santander Banku Polska (dawnym BZ WBK). Przy czym połączony BGŻ BNP Paribas pod względem aktywów jest znacznie mniejszy od Santandera – dysponuje aktywami na poziomie około 112 mld zł, a Santander na poziomie 147 mld zł.

To kolejna już fuzja, po której bank prowadzi redukcję zatrudnienia. Kiedy przed trzema laty Bank BGŻ łączył się z Bankiem BNP Paribas, ogłoszono zwolnienia grupowe, które miały objąć do 1900 osób. Ostatecznie skala zwolnień okazała się mniejsza. Z raportów PRNews.pl wynika, że na koniec 2014 roku Bank BGŻ zatrudniał na 5582 etatach, a BNP Paribas na 2775. Łącznie stan zatrudnienia przed fuzją w obu bankach wynosił 8357. Na koniec 2015 roku, już po fuzji, zatrudnienie w BGŻ BNP Paribas wynosiło 7588 etatów, czyli o 769 mniej.

Zwolnienia grupowe prowadzone także w Deutsche Banku – w tej części, która nie została przejęta przez Santander Bank Polska. W wydzielonej części pozostało 520 pracowników etatowych. Pod koniec listopada zarząd banku podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi, na mocy którego w latach 2018-2020 przeprowadzone zostaną zwolnienia grupowe. Obejmą one maksymalnie 155 osób zatrudnionych na etacie. Warunki porozumienia zostały przedstawione pracownikom, a informacje o dalszych etapach procesu mają być przekazywane na bieżąco.

Tymczasem Francuzi z BGŻ BNP Paribas szykują się do zmiany nazwy banku. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało, że z nazwy zniknie akronim BGŻ. Jeśli decyzja akcjonariuszy otrzyma zgodę KNF, w przyszłości bank zmieni nazwę na BNP Paribas Bank Polska. W efekcie z rynku zniknie stara i dobrze rozpoznawalna marka BGŻ.

WB, PAP

Źródło: Bankier24
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 h-b

Tak...podobnie wygląda Optymalizacja kosztów i innych firm szkoda tylko ,że zawsze jest przede wszystkim oparta w większości na redukcji etatów,zarobków i zmiany umów o pracę na nie koniecznie lepsze u wielu pracowników. Żałosne

! Odpowiedz
22 9 open_mind

Banki się wysilają z kitem nakładanym nam na uszy , z jakich to powodów zwolnienia w bankach. A jak sama nazwa wskazuje „Zwolnienia” bo banki jako pierwsze wiedzą o tym że następuje zwolnienie gospodarcze globalne i zrzucają dodatkowy balast. Nie można tak napisać ?

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.