B. Handlowy liczy w '16 na szybszy wzrost kredytów klientów indywidulanych

Bank Handlowy ocenia, że w 2016 roku tempo wzrostu kredytów dla klientów indywidualnych będzie wyższe niż dla klientów instytucjonalnych i może przekroczyć 6 proc. - poinformował Sławomir Sikora, prezes banku.

"Uważamy, że w 2016 roku będzie dobry rynek na kredyty konsumpcyjne. Widzę możliwość zamiany przyrostu kredytów - o ile w 2015 roku dynamika dla klientów instytucjonalnych była wyższa niż detalicznych, to w tym roku może być odwrotnie" - powiedział Sikora na środowej konferencji.

"Możliwe jest tempo powyżej 6 proc. wzrostu portfela kredytów indywidualnych" - dodał.

W 2015 roku portfel kredytów klientów instytucjonalnych wzrósł o 9 proc. rdr, a detalicznych o 5 proc. Portfel pożyczek gotówkowych wzrósł 6 proc., a kredytów hipotecznych 5 proc. rdr.

Bank prognozuje, że realny wzrost PKB w 2016 roku wyniesie 3,3 proc., czyli będzie nieco słabszy niż w 2015 roku. Konsumpcja indywidualna wzrośnie do 4,1 proc. z 3,1 proc., a dynamika inwestycji spadnie do 3,5 proc. z 6,1 proc.

"Wzrost gospodarczy będzie relatywnie wysoki, ale obciążony będzie wieloma znakami zapytania" - powiedział Sikora.

Prezes ocenił, że w 2016 roku zysk netto sektora będzie niższy niż w 2015 roku, kiedy wyniósł około 11,5 mld zł.

"Mamy tutaj kwestię blisko 5 mld zł podatku bankowego, niestabilność na rynkach finansowych oraz niższe inwestycje i związku z tym niższy popyt na kredyty" - powiedział Sikora.

Prezes poinformował, że podatek bankowy wpłynie negatywnie na wyniki banku w 2016 roku, nie podał jednak szczegółów. (PAP)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~niepelnosprawny_org

kredyty wciskane na przymus, choćby na nowaą pralke

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl