Aviva ma ponad 100 umów o zarządzanie PPK

Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych sfinalizowało już ponad 100 umów z firmami o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) - powiedział PAP Bohdan Białorucki z Avivy. Także Aegon PTE poinformowało PAP, że podpisało już pierwsze umowy o zarządzanie PPK.

Zgodnie z prawem od 1 lipca pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wchodzą do systemu PPK. Co kolejne pół roku - aż do stycznia 2021 r. - system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.

Rzecznik Aviva Bohdan Białorucki poinformował PAP, że Aviva Investors TFI sfinalizowało już ponad 100 umów z firmami z różnych branż: produkcyjnych, usługowych, handlowych itd. "Prowadzimy wiele zaawansowanych rozmów o zawarciu kolejnych umów PPK" - dodał.

Pierwsze umowy o zarządzanie PPK podpisało też z klientami Aegon PTE - powiedział PAP Marcin Pawelec z Towarzystwa. "Zainteresowanie firm zatrudniających min. 250 pracowników uruchomieniem PPK jest w ostatnich tygodniach bardzo duże. Otrzymujemy wiele zapytań w tej sprawie i w ostatnich tygodniach przedstawiliśmy już naszą ofertę kilkuset firmom. Należy się spodziewać, że będą one podpisywać umowy w kolejnych tygodniach" - mówił.

Oszczędności gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik, przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc. Pracodawca ma wpłacać 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Wpłaty do systemu przekazywane są na indywidualne rachunki uczestników PPK utworzone przez instytucję finansową, która prowadzi i zarządza PPK w danej firmie. W systemie PPK uczestniczą wyłącznie instytucje finansowe zarządzane przez podmioty wpisane do ewidencji PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju.(PAP)

autorzy: Aneta Oksiuta, Błażej Winter

aop/ bwi/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 molenda333

To znaczy ze coraz wiecej ludzi jednak się przekonało..To bardzo dobra wiadomośc. To musi jakoś ruszyć z miejsca a ludzie na bank zaufają PPK .Bo przecież nie muszą odkładac jakiejś ogromnej sumy.A jednak zawsze to dodatkowy grosz na stare lata.

! Odpowiedz
0 0 kosiaczkaa

Czyli jak wiadać system ppk się rozrasta no ale to dobrze, bo w końcu będzie można wytłumaczyć ludziom że ten program naprawdę jest dobrym rozwiązaniem no i szansą dla ludzi którzy chcą mieć po prostu trochę kasy odłożone

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil