REKLAMA

Automaty do gry już tylko do końca roku

2015-01-02 14:33
publikacja
2015-01-02 14:33
Automaty do gry już tylko do końca roku
Automaty do gry już tylko do końca roku
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Rok 2015 jest ostatnim, w którym będzie można grać na automatach zwanych jednorękimi bandytami w pubach i dyskotekach. Cieszy to terapeutów, którzy alarmują, że dopuszczanie do nich dzieci i młodzieży wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia.

Rok 2015 jest ostatnim, w którym będzie można grać na automatach zwanych jednorękimi bandytami (SXC)

18 grudnia 2015 r. wygaśnie ostatnie zezwolenie pozwalające na korzystanie z tego typu urządzeń poza kasynami gry. Ograniczenia takie wprowadziła uchwalona w listopadzie 2009 r. ustawa o grach hazardowych.

Jednym z powodów dla których uchwalono takie przepisy, był fakt, że w opinii urzędników i funkcjonariuszy część organizatorów gier hazardowych wykorzystuje automaty do legalizacji pieniędzy pochodzących z działań przestępczych tzw. prania brudnych pieniędzy.

Ograniczenia wprowadzono także dlatego, że zdaniem ekspertów niewinna na pozór zabawa przy automatach może prowadzić do uzależnienia - braku kontroli zarówno nad czasem gry, jak i ilością wydanych pieniędzy, co rodzi negatywne konsekwencje - i dla gracza, i jego rodziny.

Specjalistów zajmujących się problematyką uzależnień od hazardu szczególnie niepokoi zbyt łatwy - ich zdaniem - dostęp dzieci i młodzieży do automatów, a także innych form hazardu, np. kasyn w sieci.

Trudno w jakikolwiek wiarygodny sposób oszacować, ile osób niepełnoletnich gra na "jednorękich bandytach". Automaty znajdujące się na dworcach, stacjach czy w barach często oblegane są przez uczniów.

Z badań Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że z internetowych serwisów hazardowych korzysta ponad 7 proc. gimnazjalistów. Badania użytkowników sieci pokazują, że odsetek osób w wieku 7-17 lat, które odwiedzają tego typu witryny, wynosi ponad 15,8 proc.

W wydanej przez służbę celną w grudniu 2014 r. broszurze na temat zwalczania nielegalnego hazardu przywołano wyniki badań, według których ryzyko uzależnienia od gier hazardowych przed 18 rokiem życia wynosi aż 50 proc.

Według szacunków resortu finansów, w Polsce jest ok. 20 tys. jednorękich bandytów, z czego 6 tys. działa w oparciu o wydane pozwolenia przed uchwaleniem ustawy o grach hazardowych, a 14 tys. automatów działa nielegalnie. W 2009 r., gry tworzono ustawę o grach hazardowych, w Polsce zarejestrowanych było ok. 53 tys. automatów o niskich wygranych. (PAP)

ktl/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (53)

dodaj komentarz
~lollo
witam, czy można sobie kupić taki automat do gier i
postawić w domu tak dla zabawy :) czy CBŚ nie wpadnie mi do domu ?
~celina
Kiedy w końcu je pozamykaja,wszędzie ich pełno.W każdym mieście po kilkanaście.czy nie ma na to sposobu.
~Dorota
Tutaj możesz grać! W jaki sposób? lub są po prostu za darmo?
http://hotspot777.com/automat-do-gry-greentube-sizzling-hot/
~jaro
prawidlowo, w wiejskich miejscowosciach np w lubelskim jest masa sklepow sporzywczych w ktorych gdzies po kotach stojo automaty .idzie sobie dziadek z emeryturo w kieszeni oczywiscie na cyku dostaje piwo ktore spozywa juz dobrze wstawiony oparty o tego zlodzieja .Wlasciciel sklepu zaciera rece ,bo alkochol sie sprzedaje a i na automacie prawidlowo, w wiejskich miejscowosciach np w lubelskim jest masa sklepow sporzywczych w ktorych gdzies po kotach stojo automaty .idzie sobie dziadek z emeryturo w kieszeni oczywiscie na cyku dostaje piwo ktore spozywa juz dobrze wstawiony oparty o tego zlodzieja .Wlasciciel sklepu zaciera rece ,bo alkochol sie sprzedaje a i na automacie zarobi.prawo go nie obowiozuje bo ma znajomosci ,jedzcie okolice krasnika to zobaczycie .NAPRAWDE WSTYD ale biznes im kwitnie
~kicia
świeta racja pozamykać te żródła nielegalnego biznesu bo kiedyś słyszałam jak fałszywki się wrzuca a normalne wyciąga a tym bardziej dzieci w to wciągają
~m4k210
Trzeba wiedzieć gdzie grać i jak grać, dużo mi pomogły sugestie na http://twojtyp.pl/gry/automaty-do-gier.html bardzo dobrze opisali jak grać na automatach !
~marek
MIeszkam w raczej małym miasteczku ale jest u nas tego od groma aczkolwiek ktoś udostępnił na FB na spotted, www.cashdominator.pl :D jacyś Janusze hazardu to kupili i łupią maszyny od nowego roku zamkneli juz 3 spoty bo interes im padł :D nie wiem czy to legalne ale koniec końców efekt dało odwrotny do przeznaczenia :MIeszkam w raczej małym miasteczku ale jest u nas tego od groma aczkolwiek ktoś udostępnił na FB na spotted, www.cashdominator.pl :D jacyś Janusze hazardu to kupili i łupią maszyny od nowego roku zamkneli juz 3 spoty bo interes im padł :D nie wiem czy to legalne ale koniec końców efekt dało odwrotny do przeznaczenia :D NIedługo będą musieli na wyjazdy z tym jeździć chyba że wcześniej ich też "zamkną" ;) Cebulandia pełną gębą.
~elka
Facet chce wynająć od nas pawilon, zrobić tam jakiś drink barek i wstawić automat do gier.
Może ktoś się orientuje czy ja też mogę ponieść jakieś konsekwencje prawne z tego tytułu.
~zzz
Niech w końcu się wezmą wszędzie za to.W każdym mieście po kilka takich lokali.Aż strach wyjść na miasto.Ktoś wie kiedy mają to pozamykac

Powiązane: Afera hazardowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki