REKLAMA

Australia rozważa zakaz lotów z Indii. „Z ciężkim sercem, ale bez wahania”

2021-04-26 13:32
publikacja
2021-04-26 13:32
Australia rozważa zakaz lotów z Indii. „Z ciężkim sercem, ale bez wahania”
Australia rozważa zakaz lotów z Indii. „Z ciężkim sercem, ale bez wahania”
/ Pexels

Rząd Australii rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu lotów z Indii, gdzie notowane są rekordowe wzrosty liczby zakażeń koronawirusem, mimo że przebywa tam obecnie 8 tys. Australijczyków pragnących wrócić do kraju – podały w poniedziałek australijskie media.

Według portalu 9news taka decyzja może zapaść we wtorek na posiedzeniu australijskiego komitetu bezpieczeństwa narodowego. Władze Australii rozważają przy tym przekazanie Indiom pomocy, by złagodzić dramatyczny niedobór tlenu w szpitalach.

Jeśli rząd podejmie decyzję o zakazie lotów, zrobi to „z ciężkim sercem, ale bez wahania” – oświadczył australijski minister zdrowia Greg Hunt.

Wysoki komisarz (odpowiednik ambasadora) Australii w Indiach Barry O’Farrell szacuje, że przebywa tam obecnie około 8 tys. Australijczyków, którzy chcieliby wrócić do kraju.

Indie stały się w ostatnich dniach globalnym epicentrum pandemii COVID-19. Codziennie od pięciu dni notowane są tam rekordowo wysokie dobowe bilanse nowych zakażeń, a w poniedziałek zgłoszono ich prawie 353 tys. Łącznie w kraju zmarło ponad 195 tys. zakażonych pacjentów.

Według 9news w blisko 30-milionowym Delhi testy na koronawirusa dają dodatnie wyniki u jednej trzeciej badanych. W szpitalach brakuje tlenu i innych zapasów, co rodzi obawy o poważny kryzys humanitarny.

Brytyjski dziennik „Guardian” opisywał niedawno przypadek australijskiej rodziny, Pippy i Chada Baxterów oraz ich dwójki dzieci, których lot repatriacyjny został odwołany. „COVID jest wszędzie. Jesteśmy zamknięci w domu, wciąż się izolujemy” – powiedziała gazecie Pippa Baxter.

„Sklepy są zamknięte. Jedzenie można zamawiać, ale oczywiście trzeba uważać, żeby nie zamawiać zbyt wielu dostaw, bo prawdopodobieństwo, że osoba (dostarczająca) ma COVID jest zbyt wysokie. Próbujemy robić zapasy. To jak w strefie wojny” – dodała Australijka.

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację w Indiach pomoc temu krajowi obiecały też inne państwa. USA zamierzają udostępnić Indiom składniki do produkcji szczepionek, leków i sprzętu ochronnego. Wielka Brytania i Francja zapowiedziały przekazanie respiratorów i koncentratorów tlenu, a Niemcy – wysłanie do Indii misji medycznej.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki