REKLAMA

Astarta liczy, że nowe inwestycje pozwolą na podwojenie EBITDA segmentu soi

2021-09-21 16:32
publikacja
2021-09-21 16:32
Astarta liczy, że nowe inwestycje pozwolą na podwojenie EBITDA segmentu soi
Astarta liczy, że nowe inwestycje pozwolą na podwojenie EBITDA segmentu soi
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Astarta Holding zapowiedziała inwestycję w nową linię produkcyjną w zakładzie przetwórstwa soi. Spółka szacuje, że jej uruchomienie w perspektywie dwóch lat pozwoli na podwojenie wyniku EBITDA segmentu soi - poinformowała PAP Biznes Julia Bereshchenko, dyrektor ds. rozwoju biznesu i relacji inwestorskich Astarty.

Astarta informowała w połowie września, że w ciągu dwóch lat zainwestuje około 50 mln USD w nową linię technologiczną do przetwarzania soi.

"Projekt koncentratu białka sojowego (Soybean Protein Concentrate, SPC) ma na celu zwiększenie zarówno przychodów, jak i EBITDA. Liczymy na podwojenie EBITDA i odpowiadającej jej marży segmentu soi, gdy projekt zacznie funkcjonować za dwa lata. Oczekiwania te opierają się na obecnych założeniach, które oczywiście mogą ulec zmianie w ciągu najbliższych kilku lat" - podała Bereshchenko.

Astarta specjalizuje się w produkcji cukru, uprawie zbóż, roślin oleistych, bydła i produkcji mleka. W 2020 r. spółka zanotowała 415,6 mln euro przychodów i 113,4 mln euro zysku EBITDA, z czego segment przetwórstwa soi wygenerował kolejno 75,2 mln euro obrotów (w tym 76 proc. pochodziło z eksportu) oraz 7,4 mln euro zysku EBITDA. Marża EBITDA segmentu wyniosła 10 proc.

W I połowie 2021 r. Astarta zaraportowała 150,9 mln euro przychodów oraz 124,8 mln euro zysku EBITDA, a segment przetwórstwa soi zanotował w tym czasie 44,8 mln euro obrotów (72 proc. pochodziło z eksportu) oraz 3,7 mln euro EBITDA. Marża EBITDA segmentu wyniosła 8 proc.

Dyrektor ds. rozwoju biznesu i relacji inwestorskich Astarty poinformowała, że projekt ma na celu poszerzenie portfolio produktów Astarty w segmencie przetwórstwa soi.

"Obecnie firma uprawia we własnym zakresie 1/3 soi wykorzystywanej przez zakład. Kruszarka wytwarza dwa kluczowe produkty – śrutę sojową i olej sojowy. Dzięki dodaniu nowej linii produkcyjnej do obecnych urządzeń do kruszenia, zakład będzie w stanie produkować także SPC. Zarówno śruta, jak i SPC są składnikami pasz białkowych dla hodowli zwierząt - inwentarza żywego, drobiu i ryb" - poinformowała.

Zakładane moce produkcyjne nowej linii to do 100 tys. ton koncentratu białka sojowego rocznie. Inwestycja jest realizowana w zakładach grupy w obwodzie połtawskim na Ukrainie. (PAP Biznes)

jow/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki