REKLAMA

Armenia: policja rozpędziła antyrządową demonstrację

2016-07-30 03:10
publikacja
2016-07-30 03:10
Armenia: policja rozpędziła antyrządową demonstrację
Armenia: policja rozpędziła antyrządową demonstrację
fot. Lukasz Zakrzewski/REPORTER / / FORUM

Armeńska policja rozpędziła w piątek wieczorem w Erywaniu antyrządową demonstrację i aresztowała około 50 osób. Demonstranci solidaryzowali się z grupą uzbrojonych przeciwników rządu, która od blisko dwóch tygodni okupuje w stolicy kraju posterunek policji.

20 mężczyzn okupuje od 17 lipca jeden z posterunków policji w Erywaniu; żądają oni uwolnienia więźniów politycznych, a także ustąpienia prezydenta Serża Sarkisjana.

Napastnicy zajęli komisariat, zabijając jednego policjanta i raniąc czterech. W środę wzięli jako zakładników lekarzy, którzy przybyli z pomocą po strzelaninie.

Do kolejnej wymiany ognia z policją doszło także w piątek. Według źródeł medycznych rannych zostało co najmniej dwóch napastników.

Siły bezpieczeństwa Armenii wezwały napastników do uwolnienia zakładników i złożenia broni, nie wyznaczyły jednak terminu, w jakim miałoby się to odbyć. Jak wyjaśnia Reuters, podjęcie operacji przeciw zbrojnej grupie jest wyjątkowo trudne, ponieważ codziennie koło posterunku zbierają się dziesiątki ludzi, którzy domagają się rozwiązania konfliktu bez rozlewu krwi.

Zbrojna grupa składa się z weteranów wojny z Azerbejdżanem o Górski Karabach, ormiańską enklawę w Azerbejdżanie, która po zwycięskiej wojnie z lat 1988-94 ogłosiła samozwańczo niepodległość. Nazywają siebie Śmiałkami Sassuńskimi (od średniowiecznego ormiańskiego eposu o wojownikach walczących o wolność Ormian) i są zwolennikami działającego od 2012 roku ruchu Parlament Założycielski.

Parlament nawiązuje do zgromadzenia, które w 1918 roku proklamowało niepodległość Armenii.

Jednym z przywódców Parlamentu Założycielskiego jest Żirajr Sefiljan, aresztowany w czerwcu pod zarzutem antyrządowego spisku, na potrzeby którego zgromadził nielegalny arsenał. Jednym z żądań napastników jest uwolnienie Sefiljana.(PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki