REKLAMA

Armenia i Azerbejdżan znów oskarżają się nawzajem o złamanie rozejmu

2020-10-18 07:14, akt.2020-10-18 10:42
publikacja
2020-10-18 07:14
aktualizacja
2020-10-18 10:42
fot. Aziz Karimov / Reuters

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu oskarżyło w niedzielę Armenię o złamanie ustaleń "rozejmu humanitarnego" w walkach o Górski Karabach, który wszedł w życie o północy z soboty na niedzielę. Wcześniej Erywań wysunął podobne zarzuty wobec armii azerskiej.

"18 października, począwszy od godziny 7:00, wróg prowadził ofensywę w regionach Agderińskim i Fizulińskim w kierunku miast Hadrut i Dżebrail. Armia Azerbejdżanu próbuje udaremnić te działania" - podał resort w komunikacie. Dodano, że strona ormiańska używała moździerzy i artylerii.

Z kolei Erywań oskarża o to samo Azerbejdżan. MSZ Armenii najpierw poinformował, że wojska azerskie w nocy przeprowadziły pierwszy ostrzał artyleryjski, a rano powtórzyły tę akcję.

"Siły zbrojne Azerbejdżanu naruszyły porozumienie o zawieszeniu broni w zakresie pomocy humanitarnej. 18 października o godz. 7:20 zaatakowano od południa i jest to drugi raz, kiedy Baku łamie rozejm, osiągnięty w wyniku osobistej interwencji Grupy Mińskiej OBWE" - głosi komunikat.

Wcześniej w niedzielę rzeczniczka ministerstwa obrony Armenii Szuszan Stepanjan oświadczyła na Twitterze, że „wróg prowadził ostrzał artyleryjski w kierunku północnym między godzinami 0:04 a 2:45 i wystrzelił rakiety na południe między 2:20 a 2:45 ".

„Armenia będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki aby narzucić pokój Azerbejdżanowi, ustanowić zawieszenie broni i wdrożyć jasne i skuteczne mechanizmy utrzymania i kontroli tego systemu" - oświadczył MSZ w Erywaniu.

W sobotę wieczorem ministerstwa spraw zagranicznych obu państw opublikowały identycznie brzmiący komunikat, mówiący o tym, że decyzja o wstrzymaniu ognia została podjęta w zgodzie z oświadczeniami przywódców Grupy Mińskiej OBWE, czyli Francji, Rosji i USA.

Obie strony konfliktu o Górski Karabach uzgodniły zawieszenie broni już w miniony weekend, jednak nie przerwało to walk. W piątek po raz kolejny celem armeńskiego ataku rakietowego stało się azerbejdżańskie miasto Gandża. Wcześniej azerbejdżańskie siły zbombardowały stolicę Górskiego Karabachu - Stepanakert.

Baku poinformowało w sobotę, że od czasu wybuchu walk 27 września zginęło 60 azerskich cywilów, a 270 zostało rannych. Nie ujawniono ofiar wśród wojskowych. Górski Karabach podaje, że zginęło 633 jego żołnierzy i 36 cywilów. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
katzpodola
banda Żydów razem z Turkami i Azerami to najwięksi terroryści tego świata

Powiązane: Konflikt Armenia-Azerbejdżan

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki