REKLAMA

Arabia Saudyjska wstrzymała pomoc finansową dla armii libańskiej

2016-02-19 16:10
publikacja
2016-02-19 16:10

Arabia Saudyjska wstrzymała pakiet pomocowy w wysokości 3 mld dolarów dla armii libańskiej - poinformowała w piątek saudyjska agencja prasowa SPA. Rijad zareagował w ten sposób na brak potępienia Bejrutu dla ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie.

fot. / / FORUM

SPA cytując oficjalne oświadczenie w tej sprawie zwraca uwagę, że Arabia Saudyjska zrezygnowała też z wypłaty Libanowi pozostałej kwoty z 1 mld dolarów pomocy, która miała być przeznaczona na wsparcie tamtejszych służb bezpieczeństwa.

Libańska armia miała przeznaczyć pakiet pomocowy 3 mld dolarów na zakup francuskiego uzbrojenia. Pierwsza transza sprzętu zbrojnego została dostarczona do Libanu w kwietniu ub. roku, dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej. Sprzęt miał pomóc Bejrutowi w walce z islamistami przybywającymi do kraju głównie z Syrii.

W komunikacie zwrócono też uwagę, że na terytorium Libanu działa szyicka organizacja Hezbollah, którą wspiera Iran.

Strona libańska podkreśliła, że nie otrzymała oficjalnego potwierdzenia o wstrzymaniu pakietu pomocowego. Natomiast w saudyjskim oświadczeniu cytowanym przez SPA podkreślono, że Rijad zawsze wspierał Liban, nawet w trudnych czasach. Zwrócono także uwagę, że podczas ostatnich posiedzeń Ligi Arabskiej przedstawiciele Libanu nie potępili "ewidentnej agresji" na ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie.

Na początku stycznia doszło w Iranie do protestów w reakcji na stracenie przez Arabię Saudyjską szyickiego duchownego Nimra al-Nimra. Został on oskarżony przez władze saudyjskie o terroryzm. Podczas zamieszek doszło m.in. do ataku na saudyjską placówkę dyplomatyczną w Teheranie. (PAP)

lm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: zamieszki

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki