REKLAMA

Arabia Saudyjska: kończy się bessa na rynku ropy

2016-10-23 19:15
publikacja
2016-10-23 19:15

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih oświadczył w niedzielę, na wspólnej konferencji prasowej ze swym rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem, że okres niskich cen ropy i bessy na rynkach naftowych dobiega końca.

fot. Novic / / YAY Foto

Według al-Faliha poprawiły się fundamentalne parametry rynku, w tym równowaga popytu i podaży surowca. Saudyjski minister powiedział też, że "jest optymistą, jeśli chodzi o ceny ropy, które powinny rosnąć również ze względu na to, że od blisko dwóch miesięcy topnieją zapasy surowca w USA.

Al-Falih pochwalił też "dobre relacje" między jego krajem a Rosją i poinformował, że doszło do "zbliżenia stanowisk" Moskwy i Rijadu w kwestiach dotyczących ropy.

Nowak oznajmił, że stosunki rosyjsko-saudyjskie są obecnie lepsze niż kiedykolwiek i dodał, że obie strony zawiązały też "partnerstwo technologiczne, dotyczące nowych projektów, które w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone w życie".

Saudyjski minister wyjaśnił, że Nowak spotkał się podczas swej wizyty w Arabii ze swymi odpowiednikami z krajów Zatoki Perskiej oraz przedstawicielami władz w Rijadzie, a także zwiedził instalacje naftowe saudyjskiego koncernu Aramco.

W spotkaniu w Rijadzie uczestniczył również minister energetyki Kataru i zarazem szef OPEC Muhammad ibn Salih as-Sada, który poinformował, że w poniedziałek odbędzie się też spotkanie Rosja-OPEC.

Rijad to faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC. Arabia Saudyjska i Rosja zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkały się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, mającego ustabilizować rynki naftowe przed oficjalnym szczytem OPEC planowanym na listopad w Wiedniu. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~krg
miał widzenie przy czarnym kamieniu?
~Andy
hmmm, zobaczmy czy ceny zawedruja powyzej 60 USD/ barylka. To jest mniej wiecej granica, gdy producenci shale oil w US zaczynaja pompowac na duza skale, a z postepem technologii ta bariera wejscia bedzie sie obnizac.
Zeby ropa trwale poszla w gore to w Chinach musialby trwac wyzszy wzrost GDP niz obecny. Jedyny ratunek to Indie
hmmm, zobaczmy czy ceny zawedruja powyzej 60 USD/ barylka. To jest mniej wiecej granica, gdy producenci shale oil w US zaczynaja pompowac na duza skale, a z postepem technologii ta bariera wejscia bedzie sie obnizac.
Zeby ropa trwale poszla w gore to w Chinach musialby trwac wyzszy wzrost GDP niz obecny. Jedyny ratunek to Indie i ich import, ale Indie sa tak juz zanieczyszczone, iz sadze, ze rzad bedzie naciskal na "skok" polegajacy na ominieciu rozwoju opartego na ropie.
~Wuj
Morawiecki mowil ze auta bede jedzic ma gaz i prad. Czekam na dotacje na instalacje lpg, nizsze koszty przegladu auta z lpg itp. Poki co to gadanie...

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki