Apple zapłaci Francji 500 mln euro zaległych podatków

Apple zawarł porozumienie z rządem Francji i zobowiązał się do zapłacenia 500 mln euro zaległych podatków w tym kraju - informuje agencja Reutera.

(fot. Petar Kujundzic / FORUM)

Francuski oddział spółki poinformował o zawartej umowie z rządem, jednak nie podał konkretnej kwoty, którą zapłaci. Według doniesień Reutersa i innych mediów kwota może wynosić 500 mln euro.

- Jako firma wielonarodowa jesteśmy regularnie kontrolowani przez władze fiskalne na całym świecie - napisano w oświadczeniu. Poinformowano także, że szczegóły po przeprowadzonym audycie francuskiego fiskusa zostaną opublikowane.

Francja od jakiegoś czasu stara się o wprowadzenie przez UE opodatkowania międzynarodowych koncernów technologicznych, niestety dla tego kraju niektóre państwa członkowskie mają wątpliwości z wprowadzeniem takiej daniny, przez co cała procedura wydłuża się w czasie. Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział w styczniu, że jest przekonany, że kraje Wspólnoty do końca marca osiągną porozumienie w tej sprawie.

Jeśli nowe prawo zostałoby ustanowione, największe firmy z tego sektora, takie jak Apple, Facebook czy Google, musiałyby płacić podatek w wysokości 3 proc. przychodów, które uzyskały na terenie państw unijnych.

Nie jest to pierwsza taka sytuacja w historii spółki. We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy, że Apple zapłacił Irlandii ponad 14 mld euro. Komisja Europejska orzekła wtedy, że ulgi przyznane amerykańskiej spółce są nielegalne.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 mooooo

Zmieniłem amerykańskie dziadostwo :: apple:: na chińskie dziadostwo

! Odpowiedz
0 1 bankierkomentuje

panowie tacy jak Juncker, Macron i paru innych z Holandii Timmermans oraz ta belgijska lajza Guy Verhofstadt chętnie przyjmują podatki za całą EU do wspólnej kasy z czego Polska ma niewiele. Niech płacą w Polsce stosownie do obrotu lub zysku a tak to my finansujemy żłobki, drogi, szpitale w takiej Irlandii.
Ma to o tyle znaczenie że dofinansowanie które dostajemy od niby hojnej EU to fikcja bo jakbyśmy kupowali korpo podatki mogloby byc z tego o wiele wiecej kasy.

Lobbowany korporacje typu Amazon, Apple, Starbucks, Microsoft, Intel, Google itd płacą podatek w EU tam gdzie są najniższe CITy i często pukają do wskazanych drzwi w celu zawarcie stosownej umowy. Wtedy sztuczna księgowość że korzysta się z marki firmy która jest zlokalizowana w Luxemburgu i tam płaci się 2 czy 3% podatku. Dlaczego korporacje nie płacą podatków CIT stosownie do osiągniętych obrotów lub zysków w kraju gdzie to osiągnęły.
Polska kraj prawie 40 mln ludzi ma dymac na podatki takiego Appla który zapłaci go w np. Luxemburgu gdzie mieszka 590 tys ludzi. Jaki obrót może generować kraj 39 milionowy a jaki 590 tysięczny ?
To jest kpina EU dlatego UK tez tego zdzierżyć nie może że utrzymuje jakieś lewactwo z Niemiec czy Luksemburga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 zenonn

"w ostatnich trzech miesiącach przy przychodach 53,3 mld dol. Apple zarobił 11,5 mld dol."

11/53=0,21
0,03*53,3=1,6<<11,5

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 kaczka-po-smolensku

3 proc. przychodów to mniej więcej 10 procent dochodów oni są mniej opodatkowani niż obywatele pracujący

! Odpowiedz
2 11 jes

Powinno brzmieć: zapłaci część zaległych podatków.

! Odpowiedz
1 23 kimdzongtusk

Zdecydukcie się : 500 mln czy 500 mld ? "Szczegóły" sa ważne :-)


Apple zapłaci Francji 500 mln euro zaległych podatków
2019-02-07 08:07A
Apple zawarł porozumienie z rządem Francji i zobowiązał się do zapłacenia 500 mld euro zaległych podatków w tym kraju - informuje agencja Reutera.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.