Apple zapłaciło Irlandii ponad 14 mld euro zaległego podatku

Apple zapłaciło Irlandii 14,3 mld euro podatku wraz z odsetkami wysokości 1,2 mld euro - poinformował irlandzki rząd. Komisja Europejska orzekła, że ulgi przyznane amerykańskiej spółce są nielegalne.

(fot. Wang Gang / FORUM)

Zarówno Apple jak i Irlandia odwoływali się od orzeczenia Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że Irlandia dopuściła się nieuprawnionej pomocy publicznej. Pieniądze zostały wpłacone na specjalne konto depozytowe, z którego będą uwolnione po wydaniu wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Komisja zapowiedziała, że wycofa pozew do TSUE, jeśli podatek zostanie w całości opłacony.

Komisja Europejska orzekła w 2016 roku, że Apple płacił od swojej zlokalizowanej w Irlandii działalności tak niewielkie podatki, iż było to równoznaczne z pomocą publiczną. Według Komisji, indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy "znacznie i w sztuczny sposób" zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju. KE uznała, że Dublin musi odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003-14.

Ówczesny minister finansów Irlandii Paschal Donohoe odrzucał żądania KE. W wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" mówił, że zasady podatkowe, z których korzystał Apple, były dostępne dla wszystkich, a nie "uszyte na miarę", by odpowiadać amerykańskiemu koncernowi technologicznemu. Oświadczył też, że zasady te nie naruszały ani prawa UE, ani Irlandii. "Nie jesteśmy globalnym poborcą podatkowym w imieniu wszystkich innych" - argumentował irlandzki minister.

Warto zaznaczyć, że pod koniec 2017 roku polskie władze poinformowały, że przystąpią do sporu, popierając stanowisko Komisji Europejskiej. "Interwencja Polski po stronie Komisji wynika z potrzeby podkreślenia, że sprawiedliwe opodatkowanie, także w odniesieniu do międzynarodowych firm, jest ważnym elementem wspólnego rynku UE. Wszyscy gracze na tym rynku powinni podlegać opodatkowaniu żaden z nich nie powinien mieć możliwości unikania tego obowiązku" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość dyplomata naszego kraju zaznajomiony ze sprawą.

KWS/PAP

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 21 londonern

Tak, tak - niskie podatki zapewnia bla bla bla... Wiecie co zapewnia? Biede. Jesli Apple tak bardzo chce byc w Irlandii, to niech placi. Ma wykwalifikowanych tam ludzi, mowiacych po angielsku biegle, przyjazna administracje - nic tylko robic biznes. Tylko plac za to jabluszko.
Niskie podatki powinny byc dla ludzi, wyzsze dla biznesu. Zanim zaczniecie minusowac, porownajcie jakie podatki placily firmy w US w latach 50-70 XX wieku i jaka byla wtedy sila nabywcza USD. I porownajcie do stanu z 2018.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 14 tetee

Wlasnie to rozni Irlandie od Polski. Oni mysla dlugoterminowo. Chca, zeby te firmy u nich zostaly. Doskonale zdaja sobie sprawe, ze tylko niskie podatki zatrzymaja firmy typu Apple w Irlandii

! Odpowiedz
2 34 wektorwg

Tak, a teraz pytanie gdzie Apple zatrudnia więcej osób w Irlandii czy w Polsce?
Irlandia służy im tylko do prania kasy!

! Odpowiedz
6 7 tetee odpowiada wektorwg

Nie wiem ile zatrudnia w Polsce, ale w Irlandii calkiem sporo, podobno 6000. Wiekszosc tych ludzi przyjechala z innych krajow, placa za wynajem, kupuja domy, ich dzieci chodza tutaj do szkoly. Na pewno Irlandia nie traci na przyciaganiu amerykanskich firm. Oprocz Appla sa tutaj Google, Facebook i inni. Apple ma swoje cele (unikanie podatkow) Irlandia swoje, czyli przyciaganie pracownikow i tworzenie miejsc pracy. Wydaje sie, ze kazdy jest zadowolony z tego ukladu! Czy to jest uczciwe w stosunku do innych Panstw EU? Nie wiem! Niemcy i inni tez maja swoje za uszami!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 wektorwg odpowiada tetee

To się dowiedz. Do tego Google zatrudnia 2 słownie 2 osoby tylko po to aby móc prać kasę w majestacie prawa........

! Odpowiedz
3 2 tetee odpowiada wektorwg

I tu sie mylisz. Nie wiem skad masz te informacje, ale sa nieprawdziwe! Google zatrudnia w Irlandii okolo 7000 pracownikow. Maja swoja siedzibe w Dublinie. Wiem tez, ze korzystaja z firmy outsourcingowej, ktora nazywa sie Voxpro. Podobnie zreszta Airbnb, ktore ma swoja siedzibe w Dublinie a poza tym w Cork korzysta z uslug Voxpro.

! Odpowiedz
9 8 specjalnie_zarejestrowany2

Towarzyszu Morawiecki czas upomnieć sie o odszkodowanie za zdradę w 1939.

! Odpowiedz
3 52 and00

Irlandia odwołała się od decyzji dającej jej 14mld Euro?

! Odpowiedz
41 14 silvio_gesell

Z punktu widzenia państwa za dużo pieniądza to taki sam kłopot jak za mało - zaburza równowagę makro. 14 mld to roczne dwa budżety Irlandii.

! Odpowiedz
0 25 pomorzaninm odpowiada silvio_gesell

nie martw sie... wydadzą wszystko ze jeszcze braknie znów :)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.