Apple zapłaciło Irlandii ponad 14 mld euro zaległego podatku

Apple zapłaciło Irlandii 14,3 mld euro podatku wraz z odsetkami wysokości 1,2 mld euro - poinformował irlandzki rząd. Komisja Europejska orzekła, że ulgi przyznane amerykańskiej spółce są nielegalne.

(fot. Wang Gang / FORUM)

Zarówno Apple jak i Irlandia odwoływali się od orzeczenia Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że Irlandia dopuściła się nieuprawnionej pomocy publicznej. Pieniądze zostały wpłacone na specjalne konto depozytowe, z którego będą uwolnione po wydaniu wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Komisja zapowiedziała, że wycofa pozew do TSUE, jeśli podatek zostanie w całości opłacony.

Komisja Europejska orzekła w 2016 roku, że Apple płacił od swojej zlokalizowanej w Irlandii działalności tak niewielkie podatki, iż było to równoznaczne z pomocą publiczną. Według Komisji, indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy "znacznie i w sztuczny sposób" zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju. KE uznała, że Dublin musi odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003-14.

Ówczesny minister finansów Irlandii Paschal Donohoe odrzucał żądania KE. W wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" mówił, że zasady podatkowe, z których korzystał Apple, były dostępne dla wszystkich, a nie "uszyte na miarę", by odpowiadać amerykańskiemu koncernowi technologicznemu. Oświadczył też, że zasady te nie naruszały ani prawa UE, ani Irlandii. "Nie jesteśmy globalnym poborcą podatkowym w imieniu wszystkich innych" - argumentował irlandzki minister.

Warto zaznaczyć, że pod koniec 2017 roku polskie władze poinformowały, że przystąpią do sporu, popierając stanowisko Komisji Europejskiej. "Interwencja Polski po stronie Komisji wynika z potrzeby podkreślenia, że sprawiedliwe opodatkowanie, także w odniesieniu do międzynarodowych firm, jest ważnym elementem wspólnego rynku UE. Wszyscy gracze na tym rynku powinni podlegać opodatkowaniu żaden z nich nie powinien mieć możliwości unikania tego obowiązku" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość dyplomata naszego kraju zaznajomiony ze sprawą.

KWS/PAP

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 19 londonern

Tak, tak - niskie podatki zapewnia bla bla bla... Wiecie co zapewnia? Biede. Jesli Apple tak bardzo chce byc w Irlandii, to niech placi. Ma wykwalifikowanych tam ludzi, mowiacych po angielsku biegle, przyjazna administracje - nic tylko robic biznes. Tylko plac za to jabluszko.
Niskie podatki powinny byc dla ludzi, wyzsze dla biznesu. Zanim zaczniecie minusowac, porownajcie jakie podatki placily firmy w US w latach 50-70 XX wieku i jaka byla wtedy sila nabywcza USD. I porownajcie do stanu z 2018.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 14 tetee

Wlasnie to rozni Irlandie od Polski. Oni mysla dlugoterminowo. Chca, zeby te firmy u nich zostaly. Doskonale zdaja sobie sprawe, ze tylko niskie podatki zatrzymaja firmy typu Apple w Irlandii

! Odpowiedz
2 32 wektorwg

Tak, a teraz pytanie gdzie Apple zatrudnia więcej osób w Irlandii czy w Polsce?
Irlandia służy im tylko do prania kasy!

! Odpowiedz
6 7 tetee odpowiada wektorwg

Nie wiem ile zatrudnia w Polsce, ale w Irlandii calkiem sporo, podobno 6000. Wiekszosc tych ludzi przyjechala z innych krajow, placa za wynajem, kupuja domy, ich dzieci chodza tutaj do szkoly. Na pewno Irlandia nie traci na przyciaganiu amerykanskich firm. Oprocz Appla sa tutaj Google, Facebook i inni. Apple ma swoje cele (unikanie podatkow) Irlandia swoje, czyli przyciaganie pracownikow i tworzenie miejsc pracy. Wydaje sie, ze kazdy jest zadowolony z tego ukladu! Czy to jest uczciwe w stosunku do innych Panstw EU? Nie wiem! Niemcy i inni tez maja swoje za uszami!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 wektorwg odpowiada tetee

To się dowiedz. Do tego Google zatrudnia 2 słownie 2 osoby tylko po to aby móc prać kasę w majestacie prawa........

! Odpowiedz
3 2 tetee odpowiada wektorwg

I tu sie mylisz. Nie wiem skad masz te informacje, ale sa nieprawdziwe! Google zatrudnia w Irlandii okolo 7000 pracownikow. Maja swoja siedzibe w Dublinie. Wiem tez, ze korzystaja z firmy outsourcingowej, ktora nazywa sie Voxpro. Podobnie zreszta Airbnb, ktore ma swoja siedzibe w Dublinie a poza tym w Cork korzysta z uslug Voxpro.

! Odpowiedz
9 8 specjalnie_zarejestrowany2

Towarzyszu Morawiecki czas upomnieć sie o odszkodowanie za zdradę w 1939.

! Odpowiedz
3 50 and00

Irlandia odwołała się od decyzji dającej jej 14mld Euro?

! Odpowiedz
41 14 silvio_gesell

Z punktu widzenia państwa za dużo pieniądza to taki sam kłopot jak za mało - zaburza równowagę makro. 14 mld to roczne dwa budżety Irlandii.

! Odpowiedz
0 23 pomorzaninm odpowiada silvio_gesell

nie martw sie... wydadzą wszystko ze jeszcze braknie znów :)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.