REKLAMA

Aplikacja „mObywatel” mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego? Zmiany w drugim kwartale

2022-05-23 20:27
publikacja
2022-05-23 20:27

Rząd planuje w II kwartale br. przyjąć ustawę, która ma zrównać w skutkach prawnych dokumenty elektroniczne z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej. Chodzi m.in. o to, aby aplikacja „mObywatel” była mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego.

Aplikacja „mObywatel” mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego? Zmiany w drugim kwartale
Aplikacja „mObywatel” mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego? Zmiany w drugim kwartale
/ Ministerstwo Cyfryzacji

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacje o projekcie ustawy o aplikacji mObywatel, która ma zrównać w skutkach prawnych dokumenty elektroniczne z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej.

Według projektodawców obywatele oczekują możliwości potwierdzenia swojej tożsamości w sposób zdalny. Wyjaśniono, że w obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej, a przez to często nie są uznawane w relacjach obywatel – urząd, obywatel – obywatel czy obywatel – biznes.

Dodano, że potrzebę zrównania w skutkach prawnych e-dokumenty z wydanymi tradycyjnie i wskazania, w których sytuacjach można je stosować, sygnalizowana była przez administrację, biznes oraz obywateli.

Jak podkreślono, projekt zrównuje pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie - w szczególności doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji „mObywatel”, który służyć ma jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego.

Tak okradają klientów banków. 5 popularnych metod

Fałszywe linki do płatności, aplikacje zainfekowane wirusami, SMS-y o kwarantannie czy w końcu wyłudzenia kodów Blik. Oszuści nie próżnują, by dobrać się do naszych oszczędności, a ich kreatywność wydaje się niewyczerpana. Oto najczęściej spotykane w ostatnich dniach metody wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jura78
A jak zweryfikować autentyczność tego DO w telefonie. Plastik ma wiele zabezpieczen a mobywatel to zdjęcie w smartfonie. Zacznie nowa fala wyłudzen kredytów na cudzą tożsamość.
bankierek15
Zgadza sie, osoba w urzędzie bedzie widziala tylko obrazek. Potrzebna bylaby tu dodatkowa autentykacja, cos w rodzaju tokenu generujacego jednorazowy kod, moze potwierdzenie sms'em na numer telefonu zarejestrowany w urzedzie. Cos musi byc.
karbinadel odpowiada bankierek15
W urzędzie sobie poradzą, bo mają dostęp do bazy PESEL itd. Gorzej będzie w bankach
jura78 odpowiada karbinadel
Podrobienie takiego zdjecia DO w smartfonie to pestka. Oszuści podrabiają strony internetowe banków podłączając pod nie linki do kopiowania haseł. Jeden podrobiony mObywatel będzie krążył w sieci i posługiwać się nim będzie mogła niezliczona ilość oszustów . To Nowy Ład w dowodach osobistych

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki