REKLAMA

Apel do resortu sprawiedliwości o przegląd "politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023"

2024-02-12 16:06
publikacja
2024-02-12 16:06

Apel do Ministerstwa Sprawiedliwości o przegląd "politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023", podpisany m.in. przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę i kilkudziesięciu innych sygnatariuszy, opublikowała w poniedziałek na swej stronie Fundacja Otwarty Dialog.

Apel do resortu sprawiedliwości o przegląd "politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023"
Apel do resortu sprawiedliwości o przegląd "politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023"
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Jako obywatelki i obywatele RP, wspierający ofiary arbitralnych i budzących ogromne wątpliwości działań prokuratury kierowanej przez Pana poprzednika, Zbigniewa Ziobrę, pragniemy zwrócić się do Pana z troską i zaniepokojeniem w związku z nadal toczącymi się politycznymi śledztwami, zainicjowanymi w latach 2015-2023, w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy" - czytamy w skierowanym do ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara apelu.

Jego autorzy zwrócili się m.in. "o powołanie zespołu prokuratorów w celu przeanalizowania zasadności kontynuowania śledztw wszczętych i prowadzonych w latach 2015-2023, w których zachodzi wysoce uzasadnione podejrzenie wykorzystywania prokuratury, jako politycznego narzędzia do zastraszania, szykanowania i fałszywego oskarżania szeregu osób, które z różnych względów stały się niewygodne dla poprzedniej ekipy rządzącej, o niepopełnione lub bardzo wątpliwe przestępstwa”.

Zdaniem podpisanych pod apelem taka decyzja byłaby istotnym krokiem w kierunku przywrócenia społecznego zaufania do polskiej prokuratury i wymiaru sprawiedliwości oraz ”namacalnym potwierdzeniem woli jego reformowania w celu przywrócenia apolityczności, poszanowania konstytucyjnych praw jednostki i zasady równości wobec prawa”.

Wśród osób podpisanych pod apelem widnieje były prezydent RP Lech Wałęsa, kilkanaście fundacji, stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego - m.in. Fundacja Otwarty Dialog, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Grupa Granica czy Stowarzyszenie Sędziów Themis; podpisani są również również m.in. Leszek Balcerowicz, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tomasz Lis, Janina Ochojska oraz Andrzej Zoll.

Wśród ”prowadzonych w złej wierze śledztw” autorzy apelu wymienili te zawarte w raporcie Fundacji Otwarty Dialog, dotyczące m.in. działaczek i działaczy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, 13 aktywistów prouchodźczych z granicy polsko-białoruskiej, sędziów, prokuratorów i innych członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, opozycyjnych (za czasów rządów PiS) polityków, byłych szefów i funkcjonariuszy służb specjalnych, przedsiębiorców i menedżerów sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze w spółkach Skarbu Państwa oraz centralnych organach administracji państwowej, dziennikarzy i pisarzy, a także osoby prywatne.

Podpisani pod apelem podkreślili, że „upolitycznienie prokuratury, przekładające się na krzywdę i szkody wyrządzone osobom, które naraziły się lub były niewygodne dla poprzedniej władzy”, zostało stwierdzone m.in. przez Komisję Wenecką, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i Parlament Europejski, a szczegółowy raport w tej sprawie wydała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Autor: Andrzej Klim

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Wśród ”prowadzonych w złej wierze śledztw” autorzy apelu wymienili te zawarte w raporcie Fundacji Otwarty Dialog, dotyczące

i tu wymienione grupy osób.

Jakieś specjalne kasty, rozumiem ?
samsza
A sprawdzać "prokuratorów Ziobry" powinien oczywiście prokurator, który domagał się od ABW wyrywania laptopa Latkowskiemu ze Wprost, w ramach afery taśmowej oczywiście.

https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10295920/skazany-za-laptopa-latkowskiego.html

Powiązane: Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki