REKLAMA

Andrusiewicz: Wstrzymujemy wystawianie certyfikatów po dawce przypominającej dla zaszczepionych J&J

2021-12-03 11:12
publikacja
2021-12-03 11:12

Zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz: Wstrzymujemy wystawianie certyfikatów po dawce przypominającej dla zaszczepionych J&J
Andrusiewicz: Wstrzymujemy wystawianie certyfikatów po dawce przypominającej dla zaszczepionych J&J
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Rzecznik zaznaczył, że do resortu docierają informacje od obywateli o problemach po przyjęciu dawki przypominającej preparatem Johnson & Johnson.

"Sytuacja wygląda tak, że po konsultacji z ministrem ds. cyfryzacji podjęliśmy dzisiaj pilną decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson" – poinformował.

Podkreślił, że jest to problem całej UE. "Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania" – wyjaśnił Andrusiewicz.

Przyznał, że na poziomie UE nie ma żadnych regulacji. "Chroniąc naszych obywateli przed możliwymi konsekwencjami, których już niektórzy doświadczyli, zdecydowaliśmy się dzisiaj nie wystawiać certyfikatu po dawce przypominającej. Certyfikat po dawce podstawowej szczepionki Johnson & Johnson obowiązuje 12 miesięcy, więc tutaj nie ma żadnych problemów, żeby obywatele posługiwali się tym certyfikatem po pierwszej szczepionce" – zastrzegł.

Dodał, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty. "W ciągu dwóch tygodni my, jako Polska, pierwsi wprowadzimy identyfikację po dwóch certyfikatach" – poinformował.

Andrusiewicz wyjaśnił, że pacjenci, którzy teraz przyjmą przypominającą dawkę szczepionki Johnson & Johnson, będą posługiwać się starym certyfikatem covidowym. "Wszyscy od dzisiaj będą posługiwać się certyfikatem starym, a w ciągu dwóch tygodni certyfikat nowy trafi na Internetowe Konto Pacjenta" – powiedział.

Zaznaczył, że we wtorek podczas pobytu w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmów z ministrami zdrowia postawi ten temat jako priorytetowy do rozwiązania w najbliższym czasie.

"Jest to problem na poziomie całej Unii Europejskiej, we wszystkich państwach UE. My jako Polska zadziałaliśmy, podejmując decyzję o niewystawianiu certyfikatu o szczepieniu dawką przypominającą. We wtorek minister zdrowia będzie rozmawiał o tym problemie na forum ministrów zdrowia w Brukseli" – poinformował Andrusiewicz.

Autorki: Iwona Żurek, Olga Zakolska

iżu/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (15)

dodaj komentarz
forfun
ale jak coś takiego może zaskoczyć decydentów - schemat jest prosty i znany każdemu więc skąd problemy 1 seria dwoma lub jedną, uzupełniająca jedną ?????
gdzie tu problem - aaa bo ktoś nie pomyślał gdy robił program ?
dididif
"W ciągu dwóch tygodni my, jako Polska, pierwsi wprowadzimy identyfikację po dwóch certyfikatach" - jest postęp na odcinku świetlanej przyszłości. Komuna I z filmem "Miś" chowa się przy komunistach dwudziestego pierwszego wieku.
zenonn
Szczepienia przeciwko Covid-19 i certyfikaty miały być biletem na powrót do normalności.
Wierni pokorni dziękują władzy.
50% do przerobu na nawóz
carlito1
Kiedy zdalne wyłącznie certyfikatów ludzi którzy w jakiś sposób nie są przychylni systemowi?

Orwell????

Śmiejecie się? Z tego, że będą certyfikaty też się smialiscie....
zenonn
W Chinach już są, ale w polnej wolsce jeszcze nie.
ameba1
Gościu ze zdjęcia aż cały spocony.
Zdecydowane NIE certyfikatom!
madarot
Ludzie po co wam te certyfikaty? w ten sposób tylko sankcjonujecie to co władza sobie wymysla! Przypomnijcie sobie 3-4 lata temu jak w sieci chodziły pogłoski o pandemi o certyfikatach, jak wszyscy się z tego śmiali, jak mówili, że w życiu do czegoś takiego nie dojdzie bo ludzie do tego nie dopusczą! I co? co teraz powiecie, gdzie jesteście?
trollmaster
do kogo apelujesz?
do trzody, która się wyszczepiła (nota bene - to bardzo odpowiednie słowo), żeby pojechać na wakacje?

teraz pójdą po boosterki, no bo jak pojadą do Hiszpanii za rok?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki