Andora: Bank oskarżony o pranie pieniędzy z Chin, Rosji i Wenezueli

Rząd Andory poinformował w środę, że we wtorek państwo przejęło kontrolę na bankiem Banca Privada d'Andorra (BPA) oskarżonym przez ministerstwo finansów USA o pranie pieniędzy, należących między innymi do organizacji przestępczych z Chin, Rosji i Wenezueli.

Rząd Andory zapewnił klientów BPA, którym kieruje obecnie dwóch przedstawicieli regulatora rynku finansowego, czyli Krajowego Instytutu Finansów Andory (INAF), że ich depozyty są bezpieczne, a bankowi nie grozi utrata płynności.

Szefowa INAF Maria Cosan powiedziała podczas środowej konferencji prasowej, że "śledztwo ograniczone jest do jednego, konkretnego banku i nie powinno budzić wątpliwości, co do całego sektora bankowego Andory".

Reuters przypomina, że położone w Pirenejach maleńkie księstwo Andory jest znanym rajem podatkowym.

Cosan powiedziała dziennikarzom, że sąd prowadzi już od pewnego czasu dochodzenie w sprawie praktyk BPA; pytana o to, dlaczego INAF właśnie teraz przejął kontrolę nad bankiem, odparła, że ma to związek "ze stosunkami międzynarodowymi".

"Stany Zjednoczone to Stany Zjednoczone, nie zawsze istnieje logiczne i naukowe wyjaśnienie metod ich działania" - dodała szefowa INAF.

Również bank centralny Hiszpanii przejął zarządzanie w hiszpańskiej filii BPA, czyli Banco de Madrid, uzasadniając swoją decyzję raportem działu ds. przestępstw finansowych resortu finansów USA, który uznał BPA za "zagraniczną instytucję podejrzaną o pranie pieniędzy".

Amerykańskie ministerstwo poinformowało, że BPA pomógł między innymi wyprowadzić około 2 mld dol. z wenezuelskiego państwowego giganta naftowego Petroleos de Venezuela SA. Ponadto bank zaangażowany jest we współpracę z organizacjami przestępczymi w Rosji i Chinach, a także "inną działalność przestępczą".

Szef rządu Andory Antoni Marti Petit również poinformował w środę media o przejęciu kontroli nad BPA, lecz odmówił podania szczegółów i odpowiedzi na pytania.

Podkreślił jednak, że ma nadzieję, iż sektor bankowy Andory, który jest solidny i ma dobrą reputację, zdoła ją zachować dzięki krokom, jakie podjęły władze, by wyjaśnić zarzuty wobec BPA.

Jak podaje agencja AP, zarząd BPA jak dotąd odmawiał komentarza i odpowiedzi na pytania, jednak wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że władze banku wszczęły wewnętrzne dochodzenie i współpracują z władzami.(PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~ef

wszystkie baki sa w rekach zydow, Andory tutaj nie ma, sam bym tam wpłacił http://wolna-polska.pl/wiadomosci/lista-bankow-pod-kontrola-zydowskiej-dynastii-rotszyldow-2015-03

! Odpowiedz
5 11 ~owal

szatany zjednoczone daza do swiatowej dominacji, wojny i upadku cywilizacji bialego, wolnego czlowieka

! Odpowiedz
5 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Savi odpowiada (usunięty)

A ty Ruskiemu :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil