REKLAMA
WAŻNE

Analitycy spodziewają się wzrostu cen paliw na stacjach

2016-11-25 16:42
publikacja
2016-11-25 16:42

Ostatni tydzień przyniósł wzrost cen paliw na stacjach benzynowych, a w kolejnym tygodniu podwyżki mogą być kontynuowane - uważają analitycy rynku paliw.

/ ingimage

"Po trzech tygodniach obniżek na stacjach na koniec listopada kierowcy znowu muszą głębiej sięgać do kieszeni. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 2 grosze i kosztuje średnio 4,49 zł za litr. Diesel kosztuje więcej o grosz i średnio na stacjach płacimy za niego 4,35 zł za litr - poinformowali analitycy e-petrol.pl.

Ich zdaniem, o ile w przypadku benzyny i oleju napędowego skala podwyżek - jakkolwiek nieprzyjemnych - nie daje podstaw do niepokoju, to dynamiczna zmiana cen autogazu może być szokiem dla tankujących to paliwo. LPG podrożało aż o 17 groszy i aktualnie kierowcy tankujący autogaz płacą średnio 2,19 zł za litr. W efekcie tej podwyżki cena LPG, która jeszcze w wakacje stanowiła tylko jedną trzecią ceny benzyn, dzisiaj wynosi już niemal połowę tego co płacimy za litr popularnej 95.

"Prognoza na przełom listopada i grudnia zakłada dalszy wzrost cen paliw na stacjach, a tempo podwyżek w przypadku benzyny i diesla może przyspieszyć. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,47-4,58 zł za litr dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,35-4,46 zł za litr i 2,17-2,28 zł za litr dla autogazu" - napisali analitycy e-petrol.pl

Także analitycy BM Reflex zauważyli, że zgodnie z oczekiwaniami na części stacji miała miejsce skokowa podwyżka cen autogazu. W skali całego kraju podwyżka wyniosła średnio 5 groszy na litrze, a od początku miesiąca ceny LPG na stacjach wzrosły średnio o 24 gr za litr.

"Z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku walutowym i rynku ropy naftowej drugi tydzień z rzędu notowaliśmy podwyżki cen paliw na rynku hurtowym. Ze względu na tempo i skalę tego wzrostu, zaczęły już rosnąć ceny paliw na stacjach. Średnio ceny wzrosły od 5 do 7 groszy na litrze, ale skala jednorazowych podwyżek na stacjach, gdzie zmiany już odnotowaliśmy, sięgała nawet kilkunastu groszy na litrze. Na części stacji ceny w tym tygodniu na razie nie rosły. Tu wzrostów spodziewamy się po weekendzie" - prognozują specjaliści z BM Reflex.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie OPEC. Trwają starania, aby podczas tego posiedzenia grupy doszło do finalizacji wrześniowej nieformalnej umowy o obniżeniu dostaw ropy. Na razie plany OPEC - aby obniżyć produkcję ropy - nieco komplikuje Iran, który chce produkować więcej ropy.

"Decyzja OPEC i jej ocena przez rynek w kontekście przywrócenia równowagi zdecydują o średnioterminowym kierunku ruchu cen, choć coraz bardziej prawdopodobne, że przyszły rok na rynku ropy naftowej będzie wzrostowy" - dodali analitycy BM Reflex. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Szejk
Korektę cen benzyny i ON można tłumaczyć ceną dolara. W przypadku LPG prawda jest jednak inna:
http://www.antyradio.pl/Adrenalina/News/LPG-po-3-zl-za-litr-przez-nowe-prawo-10407
~antyall
za każdym razem gdy podjeżdżam na stację paliw spodziewam się podwyżek i nie mylę się, w ostatnim czasie za każdym razem jest drożej. i uwaga, nie jestem analitykiem
~Eskimos
Iran, Stany albo Moskale pomogą. Zwiększą wydobycie i takie artykuły pójdą do lamusa.
Poza tym dolar już zaczyna cofkę.
~123
W mojej miejscowości na ORLENIE tak zawsze drożeje o 10gr,tanieje o 1,2gr.Rowerek i zaoszczędzam a ORLEN nie zarabia gdyby paliwo było PO 1,40zł(patrz strefa EURO) to bym nie oszczędzał tylko jeździł samochodem.
~321
rowerem zdrowiej , nie narzekaj , ja też wiosną w miarę możliwości przesiadam się na rower mimo że jestem już 50+ , i oszczędzać nie muszę :)
~POSEŁ
POLITYKÓW ceny na stacjach paliw nie dotyczą,my jeździmy Limuzynami na koszt PODATNIKA.Paliwo może być nawet PO 7zł.
~silvio_gesell
Nikt ci nie zabrania zostać politykiem. Wolny rynek.
~yanosik
Paliwa podskoczyły/mogą podskoczyc tylko z powodu kursu USD bylo 3,8-3,9zl a teraz 4,15-4,2zl.Bo cena na rynku paliw dlaej ponizej 50usd za baryłke.
Zadne pincett plus bez jaj.
~leo
Kaczyński się nie martwi, nie ma samochodu, nie ma konta, do sklepu nie chodzi. Catering rządowy go obsłuży, rządowa limuzyna go zawiezie / na spacer /. Nie ma to jak być półbogiem i za nic nie odpowiadać. Żeby jeszcze tyn pólbóg coś mądrego wymyślał a nie same plewy.
~as
Posiadanie samochodu i konta - marzenie mas i miara dobrobytu. Szacun.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki