REKLAMA

Amerykański rynek pracy pozytywnie zaskoczył

2021-07-02 14:30
publikacja
2021-07-02 14:30
Amerykański rynek pracy pozytywnie zaskoczył
Amerykański rynek pracy pozytywnie zaskoczył
fot. Nextvoyage / / Pexels

Czerwcowe dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały szybszy od oczekiwań większości ekonomistów wzrost zatrudnienia oraz nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia. Nieco słabsza od prognoz okazała się także presja płacowa.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w czerwcu była o 850 tys. wyższa niż w maju – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat zdecydowanie wyższy od mediany szacunków ekonomistów na poziomie 700 tys.

Warto pamiętać, że tak w zasadzie mówimy nie tyle o wzroście zatrudnienia w USA, co o odrobieniu strat z zeszłorocznego lockdownu. Przez poprzedni rok amerykańskie firmy przywróciły 15,4 mln miejsc pracy z 22,2 milionów utraconych w marcu i kwietniu 2020 roku.

Sektor prywatny utworzył 662 tys. nowych miejsc pracy (oczekiwano 600 tys.), a w sektorze publicznym przybyło 188 tys. stanowisk. Ponownie bardzo mocnym wynikiem mógł się wciąż pochwalić sektor usługowy (+642 tys.). Za lwią część tego wzrostu odpowiadało związane ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń zwiększenie zatrudnienia w branży hotelarsko-rozrywkowej (343 tys.). Ubyło natomiast pracowników w przemyśle motoryzacyjnym (-12 tys.) oraz w budownictwie (-7 tys.).

Stopa bezrobocia (agregat U-3) w czerwcu wyniosła 5,9% i była nieznacznie wyższa niż w maju (5,8%). Dla porównania, w lutym 2020 roku bezrobocie wynosiło zaledwie 3,5%. Liczona na podstawie badania aktywności zawodowej ludności liczba bezrobotnych (czyli poszukujących pracy i gotowych ją podjąć) wzrosła o 168 tys. do 9,48 mln. Liczba pracujących zmalała o 18 tys. do 151,6 mln. Ubyło także 22 tys. osób biernych zawodowo (tj. niepracujących i nieposzukujących pracy), których populację oszacowano na 100,25 mln. W rezultacie wskaźnika aktywności zawodowej pozostał bez zmian na poziomie 61,6%.

Przeciętna płaca godzinowa wzrosła o 0,3 % mdm oraz była o 3,6% wyższa niż rok wcześniej. To rezultat nieco niższy od oczekiwań, ekonomiści spodziewali się bowiem dynamiki płac na poziomie 0,4% mdm i 3,7% rdr. Za to zupełnie nieoczekiwanie wydłużyła przeciętny czas pracy: z 34,8 do 35,0 godzin tygodniowo.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Komentarze (6)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Najwięcej nowych miejsc pracy w USA obecnie, to nauczyciele i barmani... sukces.
bha
Prędzej opiekunki i barmani, kelnerzy
bha
W końcu czasowy sezon pracy w pełni.
langdon25
Brawo Jankesi ! 100mln niepracujących i nieszukających pracy :-)))
kimdzongtusk
Bo analitycy spodziewali się, że niepracujących będzie 100,1 mln a więc " analitycy znowu zostali pozytywnie zaskoczeni" :-)
bha
A co tam mogą wielkiego w większości znależć niepewną, czasową, szaro-czarną za minimalne grosze przez to i brak coraz większej motywacji i chęci do dalszej niepewnej pracy dla idei i niewiele więcej.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki