Amerykański konsument wyjątkowo optymistyczny

założyciel SpotData.pl

Najważniejszą siłą, która broni w tym momencie światową gospodarkę przez popadnięciem w recesję w wyniku wojen handlowych są bardzo dobre nastroje konsumentów. Zasadniczo pracownicy nie odczuwają takiego pogorszenia nastrojów, które jest widoczne u zarządzających firmami. Pisałem o tym wielokrotnie i w piątek nadeszło kolejne potwierdzenie tej obserwacji.

Ważny indeks nastrojów amerykańskich konsumentów, indeks Uniwersytetu Michigan, osiągnął w maju najwyższy poziom od stycznia 2004 r. – czyli od 15 lat i 4 miesięcy. Sięgnął 102,4 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie ok. 97 pkt. Amerykański konsument nic sobie zatem nie robi z zaostrzenia wojny handlowej, która – jak ostrzegają niektórzy ekonomiści (np. Moody’s) – może doprowadzić światową gospodarkę na krawędź recesji. Generalnie amerykańskie społeczeństwo jest podzielone mniej więcej 50/50 w ocenie wpływu nowych ceł na gospodarkę, ale przy mocnym rynku pracy nawet sceptycy co do polityki Donalda Trumpa machają widać na nią ręką. Przy czym trzeba pamiętać, że badanie było prowadzone częściowo przed nałożeniem przez Trumpa nowych taryf na Chiny (choć już w czasie zaostrzenia retoryki).

(SpotData)

Dobre nastroje konsumentów to nie jest zjawisko ograniczone do Stanów Zjednoczonych. Całkiem niezłe nastroje występują też w Europie. Choć daleko im do poziomów sprzed wielkiego kryzysu z 2008 r., to wykazują dużą odporność na przemysłową recesję, która dotknęła Europę.

Czekamy zatem na dalsze rundy tego starcia. Czy to moc optymizmu i silnego popytu konsumpcyjnego pociągnie w końcu w górę przemysł na świecie, czy też krusząca się dynamika handlu towarami uderzy w końcu w zatrudnienie, nastroje i chęć dokonywania zakupów?

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 amartin

Witam,
Klikając na wykres, pokazuje się "Niemcy, eksport towarów i usług", który jest innym wykresem.
Nie ma natomiast po wyszukiwaniu "indeks nastrojów" czy "Michigan".

Gdzie więc jest wykres który został pokazany w artykule?

! Odpowiedz
0 6 marxs

tłumaczę z ekonomiczno-liberalnego bełkotu na język codzienny " bardzo dobre nastroje konsumentów"= 'bezsensowne zakupy robione na kredyt i dług przez kretynów i kretynki"

! Odpowiedz
1 9 bha

Dziwny entuzjazm ??? Bo przecież już ponad 22 Bilionowy dług ogólny kraju coraz szybciej rośnie im do coraz droższej spłaty co roku .Już na każdego od niemowlaka do staruszka przypada na karku społecznym ponad 67 tyś dolarów !!! i cały czas ten licznik coraz szybciej narasta do spłaty.Najdziwniejsze jest to ogólne od lat Cicho-Sza ....na ten Ogromnie narastający im szybko niestety wszystkim dług do spłaty i to już na wieczość wszystkich pokoleń. https://www.usdebtclock.org/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 talmud

amerykanski konsument tak ma wyprany mozg do tego jest obrosniety tluszczem chodzi na platne protesty nie wiedzac dlaczego protestuje nie ma pojecia gdzie leza kontynenty czy jakie sa planety ubrany w walmart za $0.99-$4.99 zadluzony na dekady nie ma w banku $400
bez jednej wyplaty tygodniowej jest bezdomnym.........czy to ten konsument ?? (sic!!!!!!)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 abcx

Hmm, przecież za chwilę wszystko im zdrożeje o 25% dzięki cłom - nie za bardzo jest się z czego cieszyć. Sami przecież prawie nic nie produkują, nawet amazing Iphonów.

! Odpowiedz
1 20 zzibi2

ale obecnie tego jeszcze nie czują, na magazynach są jeszcze zapasy które dadzą im kilka miesięcy zanim się zorientują

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil