REKLAMA

Amerykański inwestor z największym pakietem akcji w wydawnictwie Axel Springer

2019-08-27 14:22
publikacja
2019-08-27 14:22

Amerykańska firma inwestycyjna zapewniła sobie największy pakiet akcji w niemieckim wydawnictwie Axel Springer, które jest właścicielem m.in. dzienników "Bild" i "Die Welt", a w Polsce "Faktu" czy tygodnika "Newsweek".

fot. Tomasz Hamrat / / FORUM

Dotychczas największy procent udziałów należał do wdowy po Axlu Springerze - Friedy.

Według informacji udzielonych przez koncern Axel Springer i KKR w poniedziałek do finalizacji transakcji ma dojść w ostatnim kwartale 2019 r. lub w pierwszym 2020 r. Mniejszościowi akcjonariusze wydawnictwa zgodzili się odsprzedać inwestorowi 42,5 proc. udziałów. Dalsze 1,04 proc. KKR kupił na wolnym rynku. Wartość całego przedsięwzięcia opiewa na 2,9 mld euro.

KKR czeka jeszcze na trzy zgody niemieckich urzędów, które pozwolą mu wejść w posiadanie akcji. Firma będzie wówczas największym akcjonariuszem wydawnictwa z 43,54 proc. udziałów. Wdowa po założycielu najpoczytniejszego niemieckiego dziennika Frieda Springer zachowała swoje 42,6 proc. Umowa z KKR przewiduje, że żadna decyzja nie może być podjęta bez jej zgody. "Nic bez Friedy Springer" - zapewniła rzeczniczka koncernu.

Dyrektor generalny wydawnictwa Mathias Doepfner jest zadowolony z osiągniętego porozumienia - KKR chciał nabyć co najmniej 20 proc. akcji, a otrzymał ponad dwa razy więcej. Doepfner planuje dalszą ekspansję Axla Springera w dziennikarstwie internetowym oraz portalach ogłoszeniowych. Już teraz 85 proc. zysków przedsiębiorstwa pochodzi z działalności w internecie.

KKR został założony przez Henry’ego Kravisa, amerykańskiego miliardera, kojarzonego z Republikanami. Popierał on finansowo Donalda Trumpa, George’a W. Busha i Johna McCaina.

W Polsce do Axla Springera należy m.in. dziennik "Fakt" i tygodnik "Newsweek" oraz portal internetowy Onet.

Z Berlina Artur Ciechanowicz 

asc/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
To tylko 12mld zlotych.
Gdyby ktos sie dobrze w Polsce sprezyl, moglby ich lekko kupic..

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki