Amerykanie ostrzegali Polskę przed brudną kasą w BOŚ

2020-05-26 08:59
publikacja
2020-05-26 08:59

Organy nadzoru prowadzą postępowania przeciw BOŚ Bankowi. Do prokuratury trafiły też zawiadomienia w tej sprawie - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Krzysztof Żuczkowski / FORUM

Dziennik przypomina, że od blisko dwóch lat funkcjonuje nowa ustawa o AML (anti-money laundering – przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu). "Wcześniej walka z tym procederem przez generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF) była oceniana krytycznie. Jej skuteczność była niska. Nowe przepisy miały to zmienić" - pisze "DGP".

Gazeta informuje, że obecnie w związku z praniem pieniędzy toczą się dwa postępowania przeciwko BOŚ - prowadzi je obok GIIF również Komisja Nadzoru Finansowego, a ich celem jest nałożenie na bank kary administracyjnej.

"Obie instytucje złożyły w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa" – mówi informator "DGP". W gazecie czytamy, że zarówno nadzór, jak i generalny inspektor odmówiły komentarza w tej sprawie, zasłaniając się tajemnicą.

Jak pisze "DGP", gazecie udało się jednak potwierdzić w Prokuraturze Krajowej, że postępowanie jest i trafiło na Śląsk.

"Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie. Z uwagi na jego dobro na obecnym etapie prokuratura nie udziela informacji o biegu postępowania” – czytamy w odpowiedzi PK na pytania "DGP".

Gazeta podkreśla, że BOŚ Bank jest pośrednio kontrolowany przez Skarb Państwa. Wskazuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma 58,05 proc. udziałów w kapitale zakładowym, 8,61 proc. należy do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw z PFR TFI, a 5,54 proc. posiada Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. W wolnym obrocie giełdowym jest 27,8 proc. akcji.

"Afera jest duża i nie chodzi o pranie milionów złotych, ale znacznie wyższe kwoty. Na przełomie września i października ubiegłego roku pojawiła się informacja, że w tej sprawie interweniowały służby ze Stanów Zjednoczonych, prosząc, aby polska strona zajęła się praniem pieniędzy z wykorzystaniem BOŚ Banku" – twierdzi informator "DGP".(PAP)

kkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (29)

dodaj komentarz
jendreka
Tam się pierze pieniążki, które pan Morawiecki zabrał bandziorom, żeby były czyste.
tergal
Manuel Noriega zapewne śmieje się zza grobu :)
evandrew
W państwie, gdzie premier posiada majątek warty 200-300 mln zł przepiany na żonę, a minister zdrowia posiadający nieujawniony wielomilionowy majątek też przepisany na żonę i zarabiający paredziesiąt tysięcy na wielu intratnych stanowiskach wpisuje w zeznaniu podatkowym, że ma 1000 zł to pranie szmalu w BOŚ jest normą.
tergal
Obu tych panów łączy to, że są z tej samej 'opcji' etnicznej :)
marianpazdzioch
Po to właśnie są państwowe banki. Do wałów i robienia dobrze aktualnie rządzącej sitwie. Biorą milionowe wypłaty i tworzą nową oligarchię jak na wegrzech.
tergal
Państwowe banki to są na Kubie i Białorusi - w Polsce jest kilka banków z częściowym kapitałem Skarbu Państwa oraz prywatnym kapitałem polskim i/lub zagranicznym.

PKO BP - circa 30% udziału Skarbu Państwa
Pekao SA - troszku mniej
Bank Pocztowy - 75% udziału ma Poczta Polska, 25% PKO BP
BOŚ Bank - ponad
Państwowe banki to są na Kubie i Białorusi - w Polsce jest kilka banków z częściowym kapitałem Skarbu Państwa oraz prywatnym kapitałem polskim i/lub zagranicznym.

PKO BP - circa 30% udziału Skarbu Państwa
Pekao SA - troszku mniej
Bank Pocztowy - 75% udziału ma Poczta Polska, 25% PKO BP
BOŚ Bank - ponad 70% udziału Skarbu Państwa
Alior Bank - ponad 30% udziału ma Grupa PZU
Getin Noble Bank, Idea Bank - główny udziałowiec to Leszek Czarnecki
Plus Bank - główny udziałowiec to Zygmunt Krok-Podgórski-Solorz-Żak

Nawet banki spółdzielcze nie są państwowe, gdyż właścicielami są de facto ich klienci.
tomaszrw odpowiada tergal
A jaka to różnica, skoro taki udział procentowy pozwala całkowicie kontrolować owe banki.
Do tego instytucje kontrolne i sądownicze w praktyce podporządkowane obecnej opcji rządzącej.
tergal odpowiada tomaszrw
Tomciu, spytaj się Morawieckiego jak kierować bankiem :)
tergal
Nihil novi - Jankesi niemal doprowadzili do globalnego upadku systemu finansowego na jesieni 2008 roku swoim zwyczajem wciąż próbują pouczać innych.
killgore
To musiała być naprawdę sprytna mafia, skoro bank mający w radzie nadzorczej tak fenomenalną specjalistkę od finansów jak sama Janina Goss, tego nie zauważył. Ciekawe, jaki będzie przekaz dnia z Nowogrodzkiej :) Stawiam na lata zaniedbań Tuska :)))

Pozdrawiam minusujący KC PZPiS!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki