REKLAMA

Amazon pokazał drona. Teraz czas na urzędników

2015-11-30 08:53
publikacja
2015-11-30 08:53

Amazon właśnie obwieścił światu, że jest gotowy na dostarczanie zamówień dronami, a czas dostarczenia większości przedmiotów będzie wynosił do pół godziny. Problemem nadal pozostają jednak kwestie prawne.

/ fot. REUTERS/Michaela Rehle / FORUM

Amazon wciąż czeka na uzyskanie pozwolenia od Federalnej Administracji Lotnictwa i oskarża regulatora o umyślne spowalnianie prac nad zatwierdzeniem komercyjnych testów. Twierdzi, że Stany Zjednoczone pod tym względem nie nadążają za innymi krajami i mogą pozostać w tyle jeżeli chodzi o rynek technologii bezzałogowego lotnictwa. Właśnie z tego powodu poprzednie fazy prototypu drona dostawczego były testowane w innych krajach, m.in.: w Kanadzie, gdzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń trwało znacznie krócej.

Reklama, w której udział bierze popularny prezenter Jeremy Clarkson (z którym Amazon podpisał intratny kontrakt po aferze z BBC) jest więc nie tylko skierowany w stronę potencjalnych klientów, ale również w stronę regulatorów. Jak mówi Clarkson, zasięg dronów będzie wynosił 15 mil, a czas dostarczenia paczki nie będzie przekraczał pół godziny. Nowy projekt drona to połączenie helikoptera i samolotu pozwalające na lot pionowy i poziomy. Zaimplementowany zostanie również system pozwalający na omijanie innych obiektów w powietrzu oraz umożliwiający znalezienie, wyznaczonego przez klienta, bezpiecznego miejsca do lądowania i pozostawienia paczki. Planowane są różne projekty dla różnych warunków atmosferycznych.

Federalna Administracja Lotnictwa nie spodziewa się zakończyć prac legislacyjnych przed końcem 2016 r. Proponowane zapisy mówią m.in. o maksymalnej wysokości lotu ustalonej na 500 stóp (152 m), lotów tylko w ciągu dnia i obowiązku utrzymywania drona przez operatorów w zasięgu wzroku przez cały czas. Amazon z kolei naciska na szybsze udzielenie pozwolenia na loty z wydzieleniem dwóch stref. Poniżej 200 stóp dla wolniejszego i lokalnego transportu oraz drugiej strefy na wysokości 200-400 stóp (61-122 m), na której dozwolony byłby szybszy ruch na większe odległości. Utworzona zostałaby również wspólna sieć pozwalająca na lokalizowanie się i komunikację między dronami.

Podczas, gdy prace badawcze i legislacyjne w USA będą nadal trwać, w Europie, już w 2014 r., rozpoczęły się pierwsze tego typu dostawy, które wykonywał DHL na wyspie Juist na Morzu Północnym. Projekt ten ma pomóc w ocenie i ewentualnym wprowadzeniu dostawy dronami na większą skalę.

Jakub Krześnicki

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~chamstwo___obłuda
Na drony mają, a na godne wynagrodzenie nie
~rysiu
Gdzie kupić takiego drona i ile kosztuje? Pozdrawiam
~antykomuch
dobrze, że nie trzeba będzie biegać przed dronem z chorągiewką
~aviation24_pl
hmmm, a co będzie jak to się popsuje, jak będzie działać serwis?
~Hahahahaah
Mam nadzieje ze bede pierwszym posiadaczem tego drona poza amazonem.....napewno go upilnuja
~xass
juz widze jak te paczki docieraja do adresatow w bloku lub wiezowcu .smiech na sali ....oprocz ptakow bedziemy mieli mnostwo latajacego nisko zlomu ...ktory moze z roznych przyczyn spasc np na jadacy samochod ,wybic szybe i doprowadzic do kolizji w wyniku ktorej ktos zginie lub zostanie kaleka .....juz widze te spadajace drony i juz widze jak te paczki docieraja do adresatow w bloku lub wiezowcu .smiech na sali ....oprocz ptakow bedziemy mieli mnostwo latajacego nisko zlomu ...ktory moze z roznych przyczyn spasc np na jadacy samochod ,wybic szybe i doprowadzic do kolizji w wyniku ktorej ktos zginie lub zostanie kaleka .....juz widze te spadajace drony i mnostwo pozow sadowych o odszkodowanie
~newyer
poczytaj historie.

pierwszy kurs maszyny parowej w anglii spowodował zawał serca u przechodnia

Biedak po prostu się wystraszył co to za monstrum jedzie za nim.....

i serce mu pękło.

tylko pytanie czy warte było żeby spróbować ?"????
~356735
Tak samo mówili, jak wprowadzali pierwsze samochody...
~Dżejms odpowiada ~newyer
Już widzę debilnych "hakerów"którzy dla zabawy będą zakłócać drony aby spadały. Zobaczycie - debili nie brakuje.
~ikar
Na dodatek jak bedzie lecial nad dzielnicami typu harlem to bedzie musial byc pancerny bo go beda ostrzeliwac (a noz widelec telefon jakis czy inna elektronike bedzie mozna "ustrzelic")

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki