REKLAMA

Allegro zmienia cenniki dla sprzedawców. Zmiany dotkną tylko nielicznych?

2017-07-20 14:11
publikacja
2017-07-20 14:11

Allegro opublikowało nowe zasady naliczania opłat i prowizji. Zmiany dotkną szczególnie tych sprzedawców, których oferty wiszą w serwisie dłużej i dodatkowo są wyróżniane. Sklepy nie są zadowolone ze zmian i obawiają się wysokich kosztów promocji ofert.

Allegro cennik wyróżnień dla sprzedawców od 1 sierpnia 2018 roku

Od 1 sierpnia zmienia się sposób naliczania opłat za wystawienie i promowanie ofert w serwisie Allegro.pl. Od przyszłego miesiąca opłaty za promowanie ogłoszeń będą naliczane w 10-dniowych cyklach, a 14-dniowy termin wystawienia zostanie zastąpiony 20-dniowym dla opcji „kup teraz” i 10-dniowym dla licytacji – poinformowało Allegro we wtorek 18 lipca. – Skala zjawiska jest jednak znikoma, wyróżnione oferty w modelu sklepowym stanowią 1,2 proc. wszystkich ofert wystawionych w serwisie w ciągu ostatnich 30 dni – zapewnia w rozmowie z Bankier.pl Michał Bonarowski z biura prasowego Grupy Allegro.

„Zmiany wpłyną na cenniki Allegro”

Sprzedawcy nie są zadowoleni. Zaraz po tym, jak Allegro napisało w komunikacie, „zmiany wpłyną na nasze cenniki”, niektórzy z prowadzących internetowe sklepy wyliczyli, że przy ich obrotach koszty sprzedaży na Allegro wzrosną o 250 procent.

W komunikacie czytamy:

  • „Opłatę za promowanie będziemy naliczać w cyklach 10-dniowych, liczonych od chwili, gdy dodasz promowanie. Cykl promowania będzie niezależny od cyklów innych opłat w ofercie,
  • oferty 14-dniowe wznawiane po 1 sierpnia zastąpimy 20-dniowymi (kup teraz) lub 10-dniowymi (licytacje). Pozostałe czasy trwania ofert będą obowiązywać nadal.”

W załączniku do regulaminu z zawartymi opłatami wycofano opłatę za czas trwania transakcji (0,50 zł za 14 dni, przy równoczesnym wykupieniu wyróżnienia za 10 zł). Teraz te opłaty znikają, a na ich miejsce pozostałe będą rozliczane w 10-dniowych cyklach.

– Obecnie koszt wyróżniania oferty wynosi 29 zł za cały okres jej wystawienia, czyli 30 dni. Od 1 sierpnia zmniejszymy koszt opcji wyróżnienia w ofercie sklepowej do 19 zł, jednak naliczać będziemy go podobnie jak w cenniku standardowym - czyli co 10 dni. Jeśli dany produkt sprzeda się w ciągu pierwszych 10 dni od rozpoczęcia wyróżniania oferty, to koszt dla sklepu korzystającego z wyróżnień będzie niższy – tłumaczy Bonarowski. Znacznie wyższe koszty pojawią się jednak wtedy, gdy dana oferta nie sprzeda się w ciągu pierwszego cyklu rozliczeniowego – opłata za wyróżnienie za miesiąc wyniesie wtedy nie 29 zł, a 57 zł.

Naturalnie, zmiany warunków dotkną tylko sprzedawców zewnętrznych – sklepy własne Allegro nie będą ponosiły większych wydatków na promocję ofert. To tylko napędziło nieprzychylne komentarze w serwisie Wykop, które sugerowały nadużycie pozycji giganta polskiego e-commerce. To akurat nie byłoby nowością dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który od końca czerwca analizuje w Grupie Allegro inną sprawę dotyczącą nierównych warunków dla sprzedawców.

Sprzedawcy (nie)poinformowani?

Wprowadzane z początkiem sierpnia zmiany będą najprawdopodobniej jedynie kolejną porcją paliwa do już rozbuchanego przez sprzedawców ognia. W wyniku tych zmian skargi mogą przybrać na sile i jeszcze bardziej uczulić UOKIK. Szczególnie, że sprzedawcy sugerują, że nie zostali bezpośrednio poinformowani przez Grupę Allegro o zmianach – biuro prasowe potwierdza, że mailing nie został jeszcze rozesłany. – Informacja o planowanej zmianie była zamieszczona zgodnie z regulaminem na 2 tygodnie przed planowaną zmianą w sekcji Aktualności - https://pomoc.allegro.pl/news. Planujemy wysłanie mailingu do sprzedawców, których zmiana dotyczy, żeby wyjaśnić wszelkie ewentualne wątpliwości – przesłano w komentarzu dla redakcji Bankier.pl.

Na początku lipca UOKiK poinformował, że w siedzibie głównej Grupy Allegro rozpoczęto przeszukania w sprawie nadużywania pozycji wobec przedsiębiorstw sprzedających towary na platformie Allegro. Przyczyną zainteresowania tą sprawą wynikały z licznych skarg, jakie docierały do urzędu. – Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną to sprawy, którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy – wyjaśnia prezes UOKiK.

/ Bankier.pl

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
mn-mn
ALLEGRO JUŻ DAWNO POWINNO BYĆ UZNANE ZA MONOPOLISTĘ , nie ma tak dużego pośrednika usług handlowych jak oni skupiających tysiące przedsiebiorst (praktycznie 0 konkurencji na polskim rynku), i dobrze o tym wiedzą przez co podnoszą opłaty do horrendalnych kwot.Kilka lat temu faktura sprzedawcy za allegro oscylowała w ok ALLEGRO JUŻ DAWNO POWINNO BYĆ UZNANE ZA MONOPOLISTĘ , nie ma tak dużego pośrednika usług handlowych jak oni skupiających tysiące przedsiebiorst (praktycznie 0 konkurencji na polskim rynku), i dobrze o tym wiedzą przez co podnoszą opłaty do horrendalnych kwot.Kilka lat temu faktura sprzedawcy za allegro oscylowała w ok 8-9% wartości sprzedaży , dzisiaj przy minimalnym/ostrożnym promowaniu wraz z prowizją wysokość fv to ok, 20-25% wartości sprzedaży (jakiś absurd).Ten rzekomy 1,2% to aukcje firm z nowymi produktami na których dokonywane są najczęściej zakupy czyli powiedzmy kilkadziesiąt tysięcy aukcji -jak nie wypromujesz to nie sprzedasz -jak sprzedaż okazuje się żę pracujesz praktycznie na opłacene allegra. Allegro to zagraniczne spółki które wyprowadzają milionowe dochody poza Polskę -czyli pieniądze wydane przez Polaków którzy kupili w wyłącznie polskich firmach które można powiedzieć zbudowały pozycję allegro własnymi siłami-a dzisiaj są skazani na harowanie na rachunki z allegro lub rezygnacja z tego serwisu .
cyklonb
Mogli by chamy wypłacać z PayU codziennie na najbliższym fixingu międzybankowym, ale nie, muszą zarobić na odsetkach i tak jak coś przykładowo sprzedasz w piątek rano (zapłacone poprzez PayU) to pieniądze masz dopiero w poniedziałek po południu zamiast w piątek po południu co jest jak najbardziej możliwe. Na dodatek Mogli by chamy wypłacać z PayU codziennie na najbliższym fixingu międzybankowym, ale nie, muszą zarobić na odsetkach i tak jak coś przykładowo sprzedasz w piątek rano (zapłacone poprzez PayU) to pieniądze masz dopiero w poniedziałek po południu zamiast w piątek po południu co jest jak najbardziej możliwe. Na dodatek kilka lat temu zlikwidowali możliwość bezpośredniego płacenia tak jak w Pal Pay, tu w PayU Allegro nawet jak masz pieniądze na koncie to nimi nie zapłacisz za inny towar, musisz wypłacić do banku i ponownie z banku poprzez PayU zapłacić - to jest podwójne złodziejstwo.
~Sprzedawca
Oszuści i naciągacze. Sprzedając telefon na Allegro za 3 tys złotych mam prowizji 90zl + prom 19zl=109zl. Na telefonie zarabia się ok5% marzy. Czyli zostaje 41zl i z tego jeszcze VAT 23% i podatek . Bandytka w biały dzień . W tym kraju rządzą monopoliści PiS , Allegro i zasrana biedronka. Tragedia
~Handlowiec
Po co zaglądać na allegro, jak w HobbyHouse.pl jest taniej i dużo większy wybór.
~DonZ
Dobrze że mamy Olx, napływ kolejnych klientów a możliwy odpływ z Allegro może trochę przekształcić ten serwis. Allegro samo skazuje się powoli na unicestwienie, chytry dwa razy traci.
czytacz
Dobrze,że mamy Gumtree,bo OLX to odnoga Allegro z tym samym właścicielem.
karbinadel
PS. A szczytem chamstwa było to, że za aukcje wystawione przed podwyżką prowizje zostały naliczone według nowych stawek. Głównie tego dotyczy większość skarg do UOKiK
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Olek
Ja wystawiam aukcje bez żadnej promocji. Takiego artykułu jest z 20 ofert sprzedaży- bardzo atrakcyjny towar i promocyjna cena, A mam 3 wyświetlenia przez 4 dni KPINA !! Parę lat temu tego artykułu sprzedawalem kilka szt dziennie, ale jak tylko wprowadzili "promowani"i inne CHWYTY MARKETINGOWE moje aukcje się Ja wystawiam aukcje bez żadnej promocji. Takiego artykułu jest z 20 ofert sprzedaży- bardzo atrakcyjny towar i promocyjna cena, A mam 3 wyświetlenia przez 4 dni KPINA !! Parę lat temu tego artykułu sprzedawalem kilka szt dziennie, ale jak tylko wprowadzili "promowani"i inne CHWYTY MARKETINGOWE moje aukcje się nie sprzedają - może ich po prostu nie widać ???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki