REKLAMA

Allegro zakazuje handlu złotem

Krzysztof Kolany2013-08-05 15:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2013-08-05 15:10

Od 1 sierpnia na platformie handlowej allegro.pl nie wolno wystawiać ofert sprzedaży złota i srebra. W ten sposób znika jeden ze znaczących segmentów wtórnego rynku metali szlachetnych w Polsce.

"1 sierpnia wprowadziliśmy zmiany w Załączniku nr 1 Regulaminu Allegro. Dotyczą one zakazu sprzedaży złota w postaci sztabek, monet i złomu oraz srebra lokacyjnego. W związku z zakazem 1 sierpnia zamknęliśmy kategorię Kolekcje > Numizmatyka > Srebro lokacyjne. W kategorii Kolekcje > Numizmatyka > Monety złote wyłączyliśmy podkategorie Monety polskie, Monety zagraniczne oraz Sztabki i pozostałe. Transakcje wystawione przed 1 sierpnia przenieśliśmy do podkategorii Kolekcje > Numizmatyka > Pozostałe. Zakończą się one w wyznaczonym przez sprzedających terminie" - komunikat tej treści opublikowano na stronie internetowej Allegro.

- Nasza decyzja podyktowana jest troską o bezpieczeństwo naszych użytkowników. Tego typu transakcje, ze względu na ich specyfikę, obarczone były zbyt dużym ryzykiem, takim jak wydłużony czas realizacji, duże wahania kursu i związane z nimi ryzyko spekulacyjne. W efekcie nasi użytkownicy narażeni byli na problemy transakcyjne - wyjaśniła serwisowi Wirtualnemedia.pl Joanna Wagner z biura prasowego Allegro. "Dlatego chcąc być konsekwentni i mając na względzie dobro kupujących i wizerunek serwisu, zdecydowaliśmy o wprowadzeniu tego zakazu - dodała Joanna Wagner."

W internecie pojawiły się opinie, że handel złotem stał się dla Allegro zbyt ryzykowny z powodu nieuczciwych sprzedawców oferujących metal w dostawie terminowej, którzy nie wywiązywali się ze swych zobowiązań, a roszczenia kupujących musiały zostać zaspokojone przez operatora platformy aukcyjnej.

Niezależnie od przyczyn, decyzja ta powoduje, że nagle znikł spory segment rynku wtórnego, gdzie posiadacze złota mogli je szybko i względnie tanio upłynnić. Jednym ruchem Allegro zamknęło na swojej platformie handel nie tylko złotem i srebrem lokacyjnym, ale także prężny rynek numizmatyczny. Jednakże rynek nie znosi próżni i handel metalami szlachetnymi zapewne przeniesie się na inne platformy.

Krzysztof Kolany

Bankier.pl

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~michal_oto_zloto
"Jednakże rynek nie znosi próżni i handel metalami szlachetnymi zapewne przeniesie się na inne platformy."Trochę to trwało, ale jest: www.otozloto.plZapraszam
~allegro-handel
Allegro to powinno zakazać samego siebie. Traktują sprzedawców jak wrogów. Jak zaczynaliśmy kilka lat temu było inaczej. Drobna pożyczka, pomysł, wybór agencji do promocji i wykonania szablonu allegro (dobry obrazek chwyta klienta :P ). Wybraliśmy z polecenia: www.travi-design.pl .Pozniej było ciezko bo początki sa trudne,a le jakoś Allegro to powinno zakazać samego siebie. Traktują sprzedawców jak wrogów. Jak zaczynaliśmy kilka lat temu było inaczej. Drobna pożyczka, pomysł, wybór agencji do promocji i wykonania szablonu allegro (dobry obrazek chwyta klienta :P ). Wybraliśmy z polecenia: www.travi-design.pl .Pozniej było ciezko bo początki sa trudne,a le jakoś dalismy rade. Handlujemy do dziś odzieżą na allegro. Ciekawe kiedy zakażą sprzedaży odizeży na allegro? Niby mozna tam zarobić pieniadze, ale można też wszystko stracić:( i to w jeden dzień. Żadnego kontaktu z administracja, nic... dobrze że mamy też swój sklep internetowy - niezalezy od allegro - który przynosi nam spore zyski. Zobaczymy co będzie w przyszłosci z tym calym handelem na allegro :P
~Zły
Bez sensu, że nie pozwalają handlować złotymi monetami. Przecież nie było ich podróbek, a tu cięcia bo poru łobuzów nacięło naiwnych... A na złotych monetach można świetnie zarobić: http://kontadladzieci.pl/inwestycje-dla-dziecka/zbierac-dla-dziecka-monety-kolekcjonerskie/
~endi
czy mógłbyś w związku z Twoją tezą przekazać mi w formie prezentu cały ten bezużyteczny pierwiastek jaki znajdziesz w chacie ? :)
~kossa
a niedawno pan z allegro stwierdził że transakcje są bezpieczne i pod kontrolą......... a za 2 miesiące dominusarx ....padł i ręka zamarzła w nocniku.......... ten co decyduje jak nie jest przygłupem to najwyżej powinien znieść gwarancje portalu dotyczące zwrotu do 10 000 zł a nie pozbawiać kolekcjonerów dostępu do monet..........
~xttt
zakazy ,nakazy ...................PRL ,komuno wroc ,jak sobie ktos z czyms nie radzi to najlepiej zabronic stary nr znany od poczatku swiata ,zgraja nieudacznikow i tyle
~qq
Nie widzę większego problemu.
~Joanna2
Na szczęście jest mnóstwo innych, bezpieczniejszych możliwości zakupu złota, allegro właściwie w tym temacie jest zbędne.
~ManInTopHat
Nie żadne dobro klientów tylko pieniądze. Mogli przecież wprowadzić zakaz licytacji i ograniczyć transakcje do sprzedaży "kup teraz" jak w przypadku aut. Poza tym w przypadku złotych numizmatów wiele renomowanych firm numizmatycznych wystawiało tam przedmioty na sprzedaż. Skoro odebrali sobie możliwość zarobku to ciekawe Nie żadne dobro klientów tylko pieniądze. Mogli przecież wprowadzić zakaz licytacji i ograniczyć transakcje do sprzedaży "kup teraz" jak w przypadku aut. Poza tym w przypadku złotych numizmatów wiele renomowanych firm numizmatycznych wystawiało tam przedmioty na sprzedaż. Skoro odebrali sobie możliwość zarobku to ciekawe kto im pomógł to sobie odkuć. Przed chwilą wyskoczyły mi animacje pewnych mennic oferujących "sprzedaż, przechowanie i odkupienie!" złota.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki