REKLAMA

Allegro napędza warszawską giełdę [Podcast]

Marcel Zatoński2020-10-17 08:00redaktor
publikacja
2020-10-17 08:00
Allegro napędza warszawską giełdę [Podcast]
Allegro napędza warszawską giełdę [Podcast]
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Rekordowa oferta publiczna, rekordowa wycena, gwałtowny wzrost kursu - tak wygląda początek giełdowej historii Allegro. O tym, co może zdarzyć się później, rozmawiają goście „PB do Słuchania".

Debiut Allegro na warszawskiej giełdzie był historyczny. Poprzedziła go oferta publiczna o wartości ponad 10 mld zł, a kapitalizacja spółki w pierwszych dniach notowań przekroczyła 80 mld zł i stała się dwa razy większa od wyceny dotychczasowego lidera pod tym względem, czyli CD Projektu. Dlatego w najnowszym odcinku „PB do Słuchania" głównym tematem musiało być Allegro - Allegro oglądane z kilku stron, bo o jego giełdowym potencjale opowiedzieli przedstawiciele TFI, domów maklerskich i inwestorów indywidualnych, a eksperci od e-handlu dorzucili swoje trzy grosze w sprawie pozycji rynkowej Allegro, perspektyw spółki i jej szans w walce z międzynarodowymi rywalami.

Pierwszym gościem jest Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Mówi o tym, czy oferta Allegro i debiut spółki spełniły jego marzenia, ocenia strukturę oferty publicznej, komentuje wycenę na giełdzie i zastanawia się, jakie inne ciekawe spółki w najbliższym czasie mogą pojawić się na GPW.

O wycenie i potencjale Allegro, a także o rosnącej aktywności inwestorów indywidualnych mówi Jerzy Nikorowski, zastępca dyrektora biura maklerskiego BNP Paribas. Opowiada też o tym, jak zmienia się warszawska giełda - z parkietu bankowo-wydobywczo-państwowego w nowoczesny parkiet z dużą reprezentacją spółek technologicznych.

Kolejny gość to Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Choć cieszy go wzrost aktywności na giełdzie, przypomina o rzeczach, które wpłynęły na to, że aktywność ta spadła - choćby takich, jak afera GetBacku. Mówi też o tym, jak spółki mogą dbać o indywidualnych inwestorów i jak ich lojalizować.

Dwóch ostatnich gości to eksperci od handlu internetowego i praktycy tego rynku. Grzegorz Rudno-Rudziński, partner zarządzający specjalizującego się m.in. w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw Unity Group, mówi o wzroście popularności e-zakupów, o tym, czy Allegro jest w stanie zwiększyć udziały rynkowe i jak może walczyć z zagranicznymi konkurentami.

O pozycji polskiego serwisu w walce z globalnymi gigantami mówi też Artur Halik, head of sales w Shoperze, dostarczającym oprogramowanie dla e-sklepów. Zastanawia się również nad tym, w jakich komplementarnych do e-sprzedaży obszarach rynku może w najbliższych latach rozwinąć się Allegro.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szczecinianin
Prawda jest taka ,że to napompowany balon po 43 zł było drogo C/Z -60,
a teraz jest 121 C/z czyli kosmos.
Jedyna na co mogą liczyć inwestorzy to rozpoznawalność marki inaczej nie można tego wytłumaczyć .
Chyba ,że jakiś jakiś fundusz ,który jest współwłaścicielem tego ALEGRRO s powrotem skupuje swoje akcje
Prawda jest taka ,że to napompowany balon po 43 zł było drogo C/Z -60,
a teraz jest 121 C/z czyli kosmos.
Jedyna na co mogą liczyć inwestorzy to rozpoznawalność marki inaczej nie można tego wytłumaczyć .
Chyba ,że jakiś jakiś fundusz ,który jest współwłaścicielem tego ALEGRRO s powrotem skupuje swoje akcje aby je napompować pójdzie do banku i powie widzicie jaka jest wycena to może pożyczycie następne 5 mld bo tyle mają teraz długo i wszyscy happy.
A później boom.
Takie ,rzeczy się zdarzają jeśli chodzi o forsę rożne chwyty ludzie używają nie można się dać zrobić w balona.
rysiek58
czyli nie wszedłeś na debiucie zarabiając krocie i teraz próbujesz sobie to zracjonalizować ?
zbyszek_
krotko terminowo mozna bylo zarobic.
Ale czy akcjonariusze teraz zakladaja ze allegro zwieszy zarobki o 20 razy ? Czyli z 400mln na 8mld pln ?

Skoro akceptuja to p/e 170?
darius19
fajny komentarz - bez hejtu
grzegorzkubik
Na wig 20 przydałyby się jeszcze ze 3 takie spółki a na pozostałych wigach po 5 mniejszych spółek z dobrymi wynikami.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki