REKLAMA
WEBINAR

Alkomaty w Sejmie. Straż Marszałkowska będzie podlegać badaniom trzeźwości

2023-03-07 06:54
publikacja
2023-03-07 06:54

Rząd pracuje nad szczegółowymi regulacjami dotyczącymi badania strażników w parlamencie na obecność w organizmie alkoholu i narkotyków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita.

Alkomaty w Sejmie. Straż Marszałkowska będzie podlegać badaniom trzeźwości
Alkomaty w Sejmie. Straż Marszałkowska będzie podlegać badaniom trzeźwości
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Alkohol, opioidy, amfetamina, kokaina, tetrahydrokanabinole i benzodiazepiny – m.in. na obecność tych substancji mają być badani funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej. Kontroli ma zaś podlegać nie tylko wydychane powietrze, ślina, krew i mocz, lecz nawet pot – przewiduje projekt rozporządzenia, nad którym w szybkim trybie pracuje rząd" - podaje gazeta.

Jak przypomina, Straż Marszałkowska to uzbrojona formacja, strzegąca bezpieczeństwa parlamentu, która zgodnie ze swoją nazwą podlega marszałkowi Sejmu. "W 2018 roku przeszła reformę, wskutek której stała się prawdziwą formacją mundurową z przywilejami emerytalnymi, łatwiejszym dostępem do broni i kilkunastoma stopniami służbowymi. Strażnicy dostali też nowe mundury i paradne szable. Obecne uregulowanie zasad badania ich na obecność alkoholu i środków odurzających jest zaś pierwszym poważnym podejściem do tego tematu" - czytamy w "Rz".

"Rozporządzenie, które powstaje w rządzie, jest bardzo szczegółowe. Przewiduje np., że +badanie wydychanego powietrza przeprowadza się w sposób nieinwazyjny przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu metodą spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego+, zaś odnośnie badań krwi dokument wymienia skomplikowane nazwy procedur ambulatoryjnych. Rozporządzenie precyzuje nawet, jak dokonać dezynfekcji skóry przed nakłuciem i w jakiej temperaturze powinno przechowywać się probówki z krwią lub moczem" - podkreśla gazeta.

"Po co straży taka regulacja? Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że rozporządzenie jest pochodną zmian w kodeksie pracy. +Ta ostatnia ustawa zawiera analogiczne regulacje odnoszące się do policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Służby Ochrony Państwa+ – podkreśla. Chodzi o grudniową nowelizację kodeksu, która głównie wprowadziła przepisy dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej. Inne dały pracodawcy możliwość sprawdzenia, czy pracownik nie pojawia się w pracy po zażyciu alkoholu i innych środków. Dotąd do badania alkomatem potrzebna była zgoda pracownika. Nowelizacja kodeksu pracy zawiera też przepisy dotyczące Straży Marszałkowskiej. Wynika z nich m.in., że +komendant ma obowiązek niedopuszczenia podległego mu funkcjonariusza do służby w przypadku stawienia się przez niego do służby w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości+" - czytamy w "Rz".

Gazeta stwierdza, że choć prace nad rozporządzeniem są skutkiem zmian w kodeksie, pojawiają się w korzystnym momencie dla sejmowych władz, bo w ostatnich latach następuje duża rotacja w Straży Marszałkowskiej. (PAP)

wni/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Ja bym dołączył do alkomatu testy na substancje psychoaktywne, bo nie wierzę, że człowiek może na trzeźwo tyle kłamstw i bajek opowiadać co Pinokio.
peluquero
"Alkohol, opioidy, amfetamina, kokaina, tetrahydrokanabinole i benzodiazepiny..." - teina, tauryna? Jak żyć, jak żyć?
To będzie zarządzenie imienia Gabriela Janowskiego
polityka_to_nie_ekonomia
Straż Marszałkowska to najmniejszy problem. Całą resztę niech sprawdzają - w końcu to oni rządzą tym krajem albo wprowadzają prawa. BTW dobrze że testów na inteligencje nie robią bo by sporo posłów musieli wywalić
forfun
raczej badał bym wybrańców narodu gdyż to oni wyglądaja na bardziej odurzonych niż stróż sejmowy
niepejsiaty_polak
Utrzymanie Sejmu kosztuje podatników ogromne kwoty, a efekty działania tej instytucji to mizeria i żałość. I teraz jeszcze to... To kto przyjmuje tych ludzi i jakie są kryteria naboru ?! Bo wychodzi na to, że na Wiejskiej to same nałogi, jprd... 50 fachowców z różnych branż doskonale by sobie poradzilo z zarządzaniem tym krajem.Utrzymanie Sejmu kosztuje podatników ogromne kwoty, a efekty działania tej instytucji to mizeria i żałość. I teraz jeszcze to... To kto przyjmuje tych ludzi i jakie są kryteria naboru ?! Bo wychodzi na to, że na Wiejskiej to same nałogi, jprd... 50 fachowców z różnych branż doskonale by sobie poradzilo z zarządzaniem tym krajem. Sejm i Senat do likwidacji. Tyle w temacie.
wizytator
A pracodawcy posłów (wyborcy) chcą wiedzieć co oni biorą, że tak nieudolnie rządzą tym krajem.

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki