REKLAMA

Alior Bank zwolni do 2600 osób

Wojciech Boczoń2016-11-25 09:03analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-25 09:03

Na początku listopada doszło do prawnego połączenia Alior Banku z Bankiem BPH. Po fuzji zdublowała się część oddziałów i stanowisk. Bank poinformował w komunikacie, że planuje optymalizować strukturę i zracjonalizować zatrudnienie. W praktyce oznacza to zwolnienia, które mogą objąć do 2600 osób.

4 listopada doszło do prawnego połączenia Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH. Klienci spłacający kredyty mieszkaniowe pozostali w „starym” Banku BPH, wszyscy pozostali zostali przejęci przez nowego właściciela. Alior Bank przejął też sieć placówek byłego konkurenta, choć wciąż pozostają one pod szyldem BPH. Kolejny etap połączenia – fuzja operacyjna – został zaplanowany na marzec 2017 roku. Wówczas bank połączy systemy informatyczne i uporządkuje identyfikację wizualną.

fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / / FORUM

W komunikacie wysłanym dzisiaj do mediów, Alior poinformował, że planuje przeprowadzić optymalizację struktury organizacyjnej, której elementem jest planowana racjonalizacja zatrudnienia w wybranych obszarach biznesowych. Wynika to z faktu, że część przejętych oddziałów dubluje się z placówkami Aliora. - Planowane zmiany organizacyjne wynikają także z konieczności dostosowania się banku do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych. Branża bankowa przechodzi obecnie przemianę technologiczną – klienci masowo korzystają z produktów i procesów w cyfrowych kanałach, spada liczba wizyt i transakcji w oddziałach – podał bank w komunikacie.

W informacji czytamy, że bank rozważa przeprowadzenie zwolnień grupowych. - Do końca 2017 r. proces ten mógłby objąć maksymalnie 2600 pracowników, w tym kadrę kierowniczą, ekspertów i specjalistów w centrali oraz w sieci sprzedaży. Docelowa liczba osób objętych optymalizacją zatrudnienia zostanie określona po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi – podaje bank.

Przedstawiciele Aliora zapewniają przy tym, że będą chcieli zagwarantować pracownikom, którzy zostaną objęci grupowymi zwolnieniami, korzystniejszy pakiet świadczeń, niż wynikający z powszechnie obowiązujących przepisów. Aby zapewnić zwalnianym pracownikom pomoc w znalezieniu nowej pracy, Alior Bank planuje m.in. podjąć współpracę z właściwymi Powiatowymi Urzędami Pracy, jak również zorganizować szereg szkoleń ułatwiających proces adaptacji na rynku pracy.

Decyzja Alior Banku nie powinna być zaskoczeniem. Podobny ruch wykonany został po przejęciu mniejszego Meritum Banku w 2015 roku. Wówczas bank poinformował o ograniczeniu zatrudnienia nawet o 1000 osób. Na koniec III kwartału 2016 roku Alior Bank zatrudniał 6749 osób, a Bank BPH 3845. Przejmowany bank już na początku tego roku zdecydował się na restrukturyzację zatrudnienia i sieci placówek. Poinformował wówczas o zamiarze ograniczenia zatrudnienia nawet o 1800 osób.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (61)

dodaj komentarz
~Kasia
Ja pracuję w Getin Banku i jestem bardzo zadowolona.
~gosc
Wiedziały gały gdzie pracowały?
~klient
Jeszcze więcej, jeszcze więcej.
~Flex
Melonik złapał za rewolwer i szykuje odstrzał. Rzeź w większości banków rozkręci się po świętach, gdy okaże się, że akcja kredytowa nie idzie jak to zarządy obiecały centralom i trzeba ratować własne cztery litery. Przypomina mi się telegram przedkontrolny wysyłany do załóg stacji kolejowych w ZSRR wizytowanych przez pociąg czeki:Melonik złapał za rewolwer i szykuje odstrzał. Rzeź w większości banków rozkręci się po świętach, gdy okaże się, że akcja kredytowa nie idzie jak to zarządy obiecały centralom i trzeba ratować własne cztery litery. Przypomina mi się telegram przedkontrolny wysyłany do załóg stacji kolejowych w ZSRR wizytowanych przez pociąg czeki: "Nadjeżdża towarzysz Dzierżyński - bójcie się!". Na niektórych stacjach pociąg nawet nie stawał tylko przejeżdżając powoli przez stacje redukował karabinem maszynowym stającą na baczność wzdłuż peronu załogę. Polskim prezesom niewiele brakuje do tej "kultury organizacji" ;) . Lawina dopiero rusza niestety.
~zamknacKW
Normalna rzecz, bankowość przenosi się do sieci.
~ono
uczcie się ludzie programowania choćby na podstawowym poziomie, w bankowości pracy nie będzie dla wszystkich. Poza tym co to jest, Japonia czy PRL żeby całe życie pracować w jednym miejscu?
~ja
Smutno czytać niektóre komentarze. Ludzie zapominają ze zwykły pracownik oddziału czy centrali nie ma nic do powiedzenia na temat produktu, oferty czy warunków, a to wlasnie on poleci na bruk. Żadna praca nie hańbi oprócz złodziejstwa i zabijania, a ludzie mają zobowiązania jak każdy. Opieranie swoich wypowiedzi na podstawie pojedynczych Smutno czytać niektóre komentarze. Ludzie zapominają ze zwykły pracownik oddziału czy centrali nie ma nic do powiedzenia na temat produktu, oferty czy warunków, a to wlasnie on poleci na bruk. Żadna praca nie hańbi oprócz złodziejstwa i zabijania, a ludzie mają zobowiązania jak każdy. Opieranie swoich wypowiedzi na podstawie pojedynczych przypadków jest krzywdzące dla reszty ludzi którzy pracują zgodnie z procedurą i swoim sumieniem
~Sprawiedliwy
Tak, cyt. Żadna praca nie hańbi oprócz złodziejstwa. A czym było wciskanie ludziom (rodzinom) bez zdolności kredytowej w PLN kredytów w walucie CHF. Przekonywano ich również iż jest to najstabilniejsza waluta na świecie a Polska będzie w strefie euro a ceny mieszkań będą tylko rosnąć. Tak właśnie "pracowali" ci zwykli pracownicy Tak, cyt. Żadna praca nie hańbi oprócz złodziejstwa. A czym było wciskanie ludziom (rodzinom) bez zdolności kredytowej w PLN kredytów w walucie CHF. Przekonywano ich również iż jest to najstabilniejsza waluta na świecie a Polska będzie w strefie euro a ceny mieszkań będą tylko rosnąć. Tak właśnie "pracowali" ci zwykli pracownicy oddziałów. Czym oni się różnią od dziesiątków tysięcy nabitych w waluty, którzy też mają rodziny i zobowiązania, że należy ich żałować a tym drugim mówić "widzialy gały co brały" albo że nikt ich nie zmuszał do brania kredytu.
Smutno mi czytać komentarze szczujące oszukanych a broniące banksterów złodzieji...
~gdzie_koryto
Fajna praca, wysokie prowizje od najbardziej szkodliwych produktów się pobierało, ale sumienie czyste. Jeśli, jak twierdzisz, żadna praca nie hańbi, to przecież bez problemu znajdą pracę w biedronce czy w lidlu.
~Franek odpowiada ~Sprawiedliwy
Ty kolego chyb byłeś takim bez mózgiem który nie mając własnych pieniędzy wziął w banku kredyt w CHF na 120% wartości nieruchomości. Teraz bracie zamiast zwalać na wszystkich wokół winę za swoją głupotę uderz się w pierś i zamknij buzię, bo wiatr robisz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki