Na początku listopada doszło do prawnego połączenia Alior Banku z Bankiem BPH. Po fuzji zdublowała się część oddziałów i stanowisk. Bank poinformował w komunikacie, że planuje optymalizować strukturę i zracjonalizować zatrudnienie. W praktyce oznacza to zwolnienia, które mogą objąć do 2600 osób.
4 listopada doszło do prawnego połączenia Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH. Klienci spłacający kredyty mieszkaniowe pozostali w „starym” Banku BPH, wszyscy pozostali zostali przejęci przez nowego właściciela. Alior Bank przejął też sieć placówek byłego konkurenta, choć wciąż pozostają one pod szyldem BPH. Kolejny etap połączenia – fuzja operacyjna – został zaplanowany na marzec 2017 roku. Wówczas bank połączy systemy informatyczne i uporządkuje identyfikację wizualną.


W komunikacie wysłanym dzisiaj do mediów, Alior poinformował, że planuje przeprowadzić optymalizację struktury organizacyjnej, której elementem jest planowana racjonalizacja zatrudnienia w wybranych obszarach biznesowych. Wynika to z faktu, że część przejętych oddziałów dubluje się z placówkami Aliora. - Planowane zmiany organizacyjne wynikają także z konieczności dostosowania się banku do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych. Branża bankowa przechodzi obecnie przemianę technologiczną – klienci masowo korzystają z produktów i procesów w cyfrowych kanałach, spada liczba wizyt i transakcji w oddziałach – podał bank w komunikacie.
W informacji czytamy, że bank rozważa przeprowadzenie zwolnień grupowych. - Do końca 2017 r. proces ten mógłby objąć maksymalnie 2600 pracowników, w tym kadrę kierowniczą, ekspertów i specjalistów w centrali oraz w sieci sprzedaży. Docelowa liczba osób objętych optymalizacją zatrudnienia zostanie określona po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi – podaje bank.
Przedstawiciele Aliora zapewniają przy tym, że będą chcieli zagwarantować pracownikom, którzy zostaną objęci grupowymi zwolnieniami, korzystniejszy pakiet świadczeń, niż wynikający z powszechnie obowiązujących przepisów. Aby zapewnić zwalnianym pracownikom pomoc w znalezieniu nowej pracy, Alior Bank planuje m.in. podjąć współpracę z właściwymi Powiatowymi Urzędami Pracy, jak również zorganizować szereg szkoleń ułatwiających proces adaptacji na rynku pracy.
Przeczytaj także
Decyzja Alior Banku nie powinna być zaskoczeniem. Podobny ruch wykonany został po przejęciu mniejszego Meritum Banku w 2015 roku. Wówczas bank poinformował o ograniczeniu zatrudnienia nawet o 1000 osób. Na koniec III kwartału 2016 roku Alior Bank zatrudniał 6749 osób, a Bank BPH 3845. Przejmowany bank już na początku tego roku zdecydował się na restrukturyzację zatrudnienia i sieci placówek. Poinformował wówczas o zamiarze ograniczenia zatrudnienia nawet o 1800 osób.
