REKLAMA

Alibaba nie skorzystała na chińskim ożywieniu. Właściciel Aliexpress rozwija swoją AI

Michał Kubicki2023-05-18 15:21redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-18 15:21

Chiński gigant handlu e-commerce pokazał wyniki za ostatni kwartał swojego roku obrotowego. Ożywienie gospodarcze Chin raportowane w poprzednim kwartale nie przełożyło na poprawę wyników Alibaby. W raporcie spółka informuje, że chce wdrożyć do swoich aplikacji własną wersję sztucznej inteligencji o nazwie „Tongyi Qianwen”, co w wolnym tłumaczeniu ma znaczyć „prawda z tysiąca pytań”.

Alibaba nie skorzystała na chińskim ożywieniu. Właściciel Aliexpress rozwija swoją AI
Alibaba nie skorzystała na chińskim ożywieniu. Właściciel Aliexpress rozwija swoją AI
fot. Koshiro K / / Shutterstock

Biorąc pod uwagę skalę działania Alibaby w Chinach przez wielu obserwatorów jej przychody są jednym z nieformalnych mierników siły nabywczej chińskiego konsumenta. Tamtejsi statystycy informowali o wyższym od oczekiwań wzroście PKB chińskiej gospodarki w I kwartale 2023 r., a sama sprzedaż detaliczna miała w marcu zwyżkować o 10,6 proc.  

Trzeba jednak pamiętać o kontekście I kwartału, czyli pierwszym, w którym Chiny zaczęły łagodzić ograniczenia związane z Covid-19 i m.in. zniosły od 8 stycznia wymogi kwarantanny dla podróżujących z zagranicy.

Chiny to największy rynek e-commerce na świecie, generujący ok. 50 proc. transakcji zakupowych online, stąd porzucenie polityki „zero Covid” miało wspierać biznes chińskiego giganta. W ten scenariusz zainwestowali niektórzy wielcy inwestorzy z Wall Street jak słynny z filmu „The Big Short” Michel Burry. Ożywienie nie było jednak tak mocne, jak można wnioskować po skali przychodów Alibaby.

Akcje Alibaby notowane są na giełdzie w Hongkongu i tam wyniki podano już po zamknięciu czwartkowego handlu, ale ich kurs stracił od początku roku 1 proc. Na giełdzie w Nowym Jorku notowane są amerykańskie kwity depozytowe (ADR) i po starcie sesji traciły ponad 3 proc.

tradingeconomics.com

Wyniki Alibaby 

Przechodząc do wyników, w kwartale zakończonym 31 marca Alibaba wygenerowała 208,2 mld juanów (ok. 30,3 mld dol.) przychodów, wobec 204 mld juanów rok temu, co oznacza wzrost o skromne 2 proc. Oczekiwano ponad 210 mld przychodów. Ponadto przychody chińskiego oddziału handlu detalicznego Alibaby, który jest największym motorem sprzedaży, spadły w kwartale o 3 proc. do 132,06 mld juanów. Za międzynarodową sprzedaż odpowiada m.in platforma Aliexpress, a cały segment wzrósł w kwartale o 29 proc. pod względem przychodów. 

W całym roku obrotowym Alibaba miała 868,7 mld juanów (126,4 mld dol.) przychodu, wobec 853 mld w roku poprzednim i wykazała na tym polu skromny wzrost o 2 proc. względem poprzedniego roku, co jest najwolniejszym tempem wzrostu od czasu wejścia firmy na giełdę w 2014 roku. Przychody wygenerowane w Chinach były mniejsze o 1 proc. i wyniosły 582,7 mld juanów.

Jeśli chodzi o zysk netto, wyniósł on 22 mld juanów (3,2 mld dol.) wobec straty poniesionej rok temu w wysokości 18,3 mld juanów. Jednak, jak tłumaczy spółka. Zmiany wynikają z księgowego ujęcia zysków z inwestycji kapitałowych, które w roku poprzednim wygenerowały straty. Sam zysk operacyjny był w ostatnim kwartale mniejszy o 9 proc. i wyniósł 15,2 mld juanów (2,2 mld dol.).

"Ten słaby raport pokazuje, że Chiny mogą wychodzić z wieloletnich ograniczeń związnych z polityką "Zero Covid" w wolniejszym tempie niż przewidywano, hamowane przez sankcje USA i niepewne globalne otoczenie gospodarcze. Nadzieje, że Pekin wesprze prywatne przedsiębiorstwa po fali ograniczających je regulacji, jak dotąd nie przełożyły się na sensowną politykę w tym zakresie" - komentuje wyniki Agencja Bloomberga. 

Zmiany organizacyjne i własny model AI

Poza odblokowaniem chińskiej gospodarki, miniony kwartał był dla Alibaby ważny także z powodu głębokich zmian organizacyjnych ogłoszonych pod koniec marca. W ich ramach Alibaba przekształciła się w spółkę holdingową złożoną z sześciu głównych firm: Cloud Intelligence Group, Taobao Tmall Commerce Group, Local Services Group, Cainiao Smart Logistics, Global Digital Commerce Group oraz Digital Media and Entertainment Group.

Pięć z nich otrzymało możliwość przeprowadzeniu własnego IPO w celu poszukiwaniu kapitału na rozwój. Przy okazji raportu Alibaba zapowiedziała, że pierwsze oferty publiczne będą dotyczyć Cainiao Smart Logistics.

Raport informuje też, że Alibaba intensywnie testuje swój model językowy oparty o sztuczną inteligencję. Prace nad nim trwają w Cloud Intelligence Group (CIG), którą Alibaba ostatecznie wydzieliła ze swoich struktur i chce wprowadzić na giełdę.

Model językowy Alibaby, nazwany „Tongyi Qianwen”, z grubsza tłumaczony jako „prawda z tysiąca pytań”, ma zostać wkrótce zaimportowany w biznesowych aplikacjach spółki. Ma to się stać w  „najbliższej przyszłości”. Alibaba poprzez CIG rozwija własną chmurę obliczeniową, technologię przetwarzania dużych zbiorów danych i sztuczną inteligencję, której jedną z emanacji jest własny model językowy.

Alibaba jest głównym graczem w obszarze usług dotyczących chmury obliczeniowej w Chinach i coraz bardziej stara się konkurować z uznanymi amerykańskimi gigantami, takimi jak Amazon i Microsoft.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lebero654
Właśnie zostałem wykiszkowany przez ALiexpress i nie polecam jakichkolwiek transakcji w w szczególności z udziałem firm logistycznych. W liście przewozowym nie wpisują danych faktycznego sprzedawcy tylko nazwę spedytora i przewoźnika, a nasza poczta przyjmuje takie przesyłki. Oczywiście nie płacą polskich podatków chociaż informują, że płacą.
mkk6999
""Alibaba miała 868,7 mld juanów (126,4 mld dol.) przychodu, wobec 853 mld w roku poprzednim i wykazała na tym polu skromy wzrost o 2 proc.""

Znaczy trzeba by Chinczykom z AliBaba wyslac kaszanki i jabole,
bieda u nich :)

Twórca AliBaby emeryt, nauczyciel z powolania Jack Ma,
pewnie cos znowu
""Alibaba miała 868,7 mld juanów (126,4 mld dol.) przychodu, wobec 853 mld w roku poprzednim i wykazała na tym polu skromy wzrost o 2 proc.""

Znaczy trzeba by Chinczykom z AliBaba wyslac kaszanki i jabole,
bieda u nich :)

Twórca AliBaby emeryt, nauczyciel z powolania Jack Ma,
pewnie cos znowu wymyslil

Urodzony: 10 września 1964 (58 lat), Hangzhou, Chiny
Wartość netto: 24,1 mld USD (2023) Forbes

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki