Aktuariusz – zawód z przyszłością

Ryzyko towarzyszy każdej działalności człowieka. Specjalistą w zakresie oszacowania ryzyka jest aktuariusz. Miejscem pracy aktuariusza mogą być wszystkie instytucje finansowe, w których zarządza się ryzykiem. Niewątpliwie jest to zawód, który wiąże się z koniecznością długiej i żmudnej nauki i wymaga wiele samozaparcia. Jednakże z drugiej strony, przynosi prestiż oraz korzyści materialne.

W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na aktuariuszy, ze względu na ich małą liczbę. Zatem warto zainwestować w siebie.

Kim jest aktuariusz?

Aktuariusz to specjalista ubezpieczeniowy, który oszacowuje za pomocą metod analizy matematycznej, tzw. matematyki aktuarialnej, wysokość składki, świadczeń, odszkodowań, rezerw ubezpieczeniowych itd. Aktuariusze w oparciu o dane historyczne, regulacje prawne i prognozy dokonują kalkulacji prawdopodobieństw zdarzeń losowych, takich jak narodziny, małżeństwo, choroba, bezrobocie, wypadki, emerytura lub śmierć. Oszacowują również ryzyko powstania szkód majątkowych. Można stwierdzić, że aktuariusz przypisuje finansową wartość przyszłym zdarzeniom.

Korzenie zawodu aktuariusza sięgają przełomu XVII i XVIII w. i były powiązane przede wszystkim z rozwojem ubezpieczeń na życie, ale głównego znaczenia profesja ta nabrała dopiero w XIX w. Matematykę aktuarialną zapoczątkowały pod koniec XVII w. prace angielskiego astronoma E. Halleya dotyczące wymieralności w wybranej populacji, a w 1948 r. w Londynie powstał Instytut Aktuariuszy - pierwsza placówka naukowa prowadząca prace z zakresu matematyki aktuarialnej.

W Polsce za początek tej profesji można uznać rok 1920, w którym działalność rozpoczął Polski Instytut Aktuariuszy. Od 1990 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego działa Letnia Szkoła Nauk Aktuarialnych, wiele jednostek na polskich uczelniach wyższych również prowadzi edukację aktuarialną. Środowisko aktuariuszy w 1991 r. powołało Polskie Stowarzyszenie Aktuariuszy. Zadaniem Stowarzyszenia jest wspieranie tej grupy zawodowej, a także uczestnictwo w pracach legislacyjnych w zakresie ubezpieczeń. Stowarzyszenie jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Aktuariuszy. Istnieje konieczność wprowadzenia instytucji aktuariusza krajowego, który zajmowałby się sprawami systemu ubezpieczeń społecznych.

Miejsce pracy aktuariuszy

Sektor towarzystw ubezpieczeniowych, zarówno na życie jak i majątkowo-osobowych, nie może funkcjonować bez aktuariuszy, którzy w większości właśnie tam pracują. Zgodnie z art. 159 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) do zadań aktuariusza w Polsce należy:

- ustalanie wartości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych,
- kontrolowanie aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych,
- wyliczanie marginesu wypłacalności,
- sporządzanie rocznego raportu o stanie portfela ubezpieczeń,
- ustalanie wartości składników zaliczanych do środków własnych.

Jednakże w ostatnim czasie znacznie rozszerzyły się możliwości podejmowania pracy przez aktuariuszy. Aktuariusze mogą pracować we wszystkich instytucjach finansowych zarządzających ryzykiem. Mogą pracować w firmach konsultingowych, udzielając porad w zakresie podejmowania decyzji finansowych. W szczególności pomagają zaprojektować programy emerytalne, a w trakcie ich działania wyceniają ich aktywa i zobowiązania. Aktuariusze mogą również oszacowywać koszt różnego rodzaju ryzyk w działalności przedsiębiorstw. Mogą pracować również w instytucjach państwowych związanych np. z systemem ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnych.

Ponadto aktuariusze mogą znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczne jest rozwiązywanie problemów finansowych i statystycznych - banki i firmy inwestycyjne, duże korporacje, związki zawodowe.

Wymagania

Zgodnie z art. 161 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, aktuariuszem może zostać osoba fizyczna, która:

- ukończyła studia wyższe,
- przez okres co najmniej 2 lat wykonywała czynności z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, pod kierunkiem aktuariusza,
- złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin aktuarialny,
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- korzysta z pełni praw publicznych,
- nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przestępstwo przeciwko mieniu lub za przestępstwo skarbowe.

Jednym z powyższych wymogów dla uzyskania licencji aktuariusza jest zdanie egzaminu aktuarialnego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 20 listopada 2003 r. w sprawie zakresu obowiązujących tematów egzaminów aktuarialnych oraz trybu przeprowadzania tych egzaminów (Dz. U. Nr 211, poz. 2054) zakres tego egzaminu obejmuje cztery działy:

- matematykę finansową,
- matematykę ubezpieczeń na życie,
- matematykę pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych,
- prawdopodobieństwo i statystykę.

Egzaminy są organizowane co najmniej 2 razy w roku kalendarzowym. Każda część egzaminu składa się z 10 pytań. Każde pytanie oceniane jest według następującej skali:

- dobra odpowiedź: 3 punkty,
- błędna odpowiedź: -2 punkty,
- brak odpowiedzi: 0 punktów.

Egzamin uważa się za zaliczony po uzyskaniu 13 punktów z jednej części. Zaliczenie wszystkich działów nie może trwać dłużej niż 2 lata.

Obecnie w rejestrze aktuariuszy, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych znajdują się 124 osoby. Tak mała liczba aktuariuszy skutkuje wysoką wartością rynkową i wzmaga atrakcyjność tego zawodu w Polsce.

Uzyskanie licencji i wykonywanie zawodu aktuariusza wymaga dużej samodyscypliny i determinacji oraz ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, ciągłego rozwoju. Trzeba sobie również umieć poradzić z dużym napięciem w pracy. Aktuariuszem najczęściej mogą zostać osoby w wykształceniem matematycznym lub ekonomicznym.

Umiejętności, którymi powinna wykazywać się osoba chcąca wykonywać ten zawód, to przede wszystkim:

- dobre zdolności komunikowania się z innymi i umiejętność prezentacji problemu oraz wyników,
- umiejętności analityczne,
- umiejętności szybkiego przystosowywania się do zmian,
- umiejętności pracy w grupie,
- znajomość pracy z komputerem.

Mgr Beata Putelbergier

Katedra Ubezpieczeń

Uniwersytet Łódzki
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ryba

gdzie należy się uczyć by zostać aktuariszem?
Czy wystarczy zdać egzaminy?

! Odpowiedz
0 0 ~adam

Czesc

ja zdawalem egzaminy amerykanskie SOA/CAS. Dysponuje oficjalnymi materialami szkoleniowymi SOA/CAS ACTEX http://www.actexmadriver.com/ (po przerobieniu ich bez problemow zdalem egzaminy Society of Actuaries). Ksiazek tych juz nie potrzebuje i chetnie odsprzedam. Wydania obowiazujace do roku 2011. W razie zainteresowania piszcie na adams11@poczta.onet.pl. Mam materialy do egzaminow P1, FM2, MLC, MFE

Pozdrawiam
adam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~justyna odpowiada ~adam

witam. skonczylam studia ekonomiczne i interesje mnie tematyka ubezpieczen i ryzyka. chcialabym podejsc do egzaminu aktuarialnego, ale nie mam doswiadczenia przy boku zadnego aktuariusza. Prosze oswieccie mnie, czy to dwu-letnie doswiadczenie jest wymagane do zdanie egzaminu, jak mam znaleźć taka prace, skoro szukaja wylacznie akutariuszy - jak sie za to zabrac.Bede wdzieczna za pomoc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MMK odpowiada ~justyna

Nie trzeba mieć doświadczenia ani do tego żeby zdawac egzaminu (można najpierw zdać a potem iść do pracy) ani do poszukiwania pracy (większość pracujących w aktuariacie jest bez licencji, choć oczywiśćie najbardziej opdowiedzialną i najlepiej wynagradzaną pracę wykonują aktuairiusze)

! Odpowiedz
0 0 ~aktuariat pl odpowiada ~MMK

Więcej info na aktuariusze.pl

! Odpowiedz
0 0 ~dsa

Na stronie dostępne są rozwiązania zadań z egzaminów na aktuariusza:
http://kolos.math.uni.lodz.pl/~triada
Polecam!!

! Odpowiedz
0 0 ~dsa

Na stronie dostępne są rozwiązania zadań z egzaminów na aktuariusza:
http://math.uni.lodz.pl/~triada
Polecam!!

! Odpowiedz
0 0 ~Karolina

Taka perspektywa jest niewątpliwie kusząca dla matematyka po studiach, który się chętnie uczy, jak ja. Niestety jak znaleźc aktuariusza, żeby się kształcic pod jego okiem? Tego chyba nikt nie wie.
Szkoda, bo w sumie w pracy zajmuję się szacowaniem ryzyka. Ale z tego co mi wiadomo, mój pracodawca nie zatrudnia żadnego aktuariusza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Student

Karolina, jak jesteś w Warszawie to aktuariuszy łatwiej znaleźć, spróbuj na przykład u Deloita, gdzie aktuariuszy jest z dziesięciu i się jeszcze ogłaszają na Uniwersytecie. Jak się u nich załapiesz to na pewno Ci to pomoże. Tylko, że tam trzeba harowac i zdawać egzaminy.

! Odpowiedz
0 0 ~asa odpowiada ~Student

Na stronie:
http://kolos.math.uni.lodz.pl/~triada
są dostępne zadania z rozwiązaniami z egzaminów na aktuariusza.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl