Akcje banków w dół po propozycji Dudy

Adam Torchała2016-06-08 10:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-08 10:06
fot. Krystian Maj / FORUM

W środę rano na warszawskiej giełdzie przeważa czerwień - tracą przede wszystkim banki. Wczoraj zespół ekspertów przy prezydencie Andrzeju Dudzie przedstawił propozycję dotyczącą rozwiązania sporu o kredyty hipoteczne we frankach.

Dokument przedstawiony przez zespół prezydencki należy uznać za rozczarowujący. Nie chodzi tu jednak o założenia, a o formę. Zamiast ustawy przedstawiono ogólne założenia. Frankowcy mają dostać "wachlarz możliwości", na który złożyć się mają m.in. cztery kursy sprawiedliwe. Przewiduje także rezygnację z umów klauzul denominacyjnych, indeksacyjnych i waloryzacyjnych. Dokument zakłada także zwrot spreadów, rozkłada jednak obciążenia dla banków w czasie. Nie przewiduje zaangażowania NBP czy BGK. 

Szczegółów jednak brak. - Zarówno bardzo ogólnikowa treść przedstawionych propozycji, jak i chaos w prezentacji "konkluzji" zespołu ekspertów wskazują, że do uformowania się ostatecznego kształtu ustawy droga jest jeszcze bardzo daleka - komentuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Akcje banków w dół po propozycji Dudy / Bankier.pl

Dokument zamiast rozwiać wątpliwości, utrzymał więc atmosferę niepewności. Odbiło się to na notowaniach spółek z sektora. Wczoraj banki w oczekiwaniu na propozycję wyraźnie rosły, WIG-Banki umocnił się aż o 2,3%. Dziś nad ranem jedynym bankiem, który znajduje się ponad kreską jest Idea Bank (+0,7%). O blisko 1% tanieją papiery BOŚ-a i Millennium, 1,6% traci PKO BP, 2,2% BZ WBK, a aż 2,9% mBank. 

Słabsza postawa banków odbija się na całej warszawskiej giełdzie. Mimo dobrej postawy branży energetycznej, która kontynuuje odbicie, WIG20 traci 0,3%. Pod kreską znajduje się także WIG (-0,4%). Obroty o godzinie 10:15 przekroczyły na szerokim rynku poziom 100 mln zł.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~PIS_kradnie
Kolejny katastrofalny dla Polski krok. Panie prezydencie proszę myśleć choć trochę o Polsce i Polakach i choć troszeczkę mniej o prezesie Kaczyńskim i kolesiach z PIS-uaru.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dziadek_mróz
"dobra zmiana" gra na zwyżki, myśli że duzi inwestorzy połkną haczyk, Tylko propisiorki myślą, że taka jest prawdziwa reakcja rynku na głupoty socjalistyczne PADa. który ubzdurał sobie że koryto jednakowe dla wszystkich i "zwykli ludzie" jak to wczoraj klepał bez namysłu zasiądą do stołu z tortem."dobra zmiana" gra na zwyżki, myśli że duzi inwestorzy połkną haczyk, Tylko propisiorki myślą, że taka jest prawdziwa reakcja rynku na głupoty socjalistyczne PADa. który ubzdurał sobie że koryto jednakowe dla wszystkich i "zwykli ludzie" jak to wczoraj klepał bez namysłu zasiądą do stołu z tortem. Jak się skończy kasiorka w kasynie to dopiero będzie larum i biegusiem po pieniążki z OFE. Panie PAD, a co z uczciwie pracującymi, którzy starają się odłożyć na starość bo nie wierzą w PISowskie bajki moje IKZE topnieje, mój III filar topnieje od momentu jak Pan nastał. Pisory przestańcie rozdawać co nie Wasze. Łatwo przychodzi udawanie świętego Zbigniewowi Z.(ero) za kasę podatników. Może niech rozdaje przez siebie zarobione i więcej pokory
~MM
WIG, WIG20 i WIG30 w górę po propozycji Dudy...

Tyle warte są takie wiadomości.
~MM
PLN w górę po propozycji Dudy...
~Nick
Jednym słowem gra na przeczekanie. Zespół, który przez 1,5 miesiąca pracował nad projektem ustawy pokazał jedynie poszerzone założenia wprowadzając jeszcze większy chaos informacyjny. Oj nie tak Pan obiecywał Panie Prezydencie, nie tak!
~Obrońca_Przebraża
Wiecie co w tym jest najgorsze? Prezesi i Rady Nadzorcze narazili swoich akcjonariuszy spółek na spore kłopoty, a reakcji na to brak! Gdzie dymisje i żądania naprawienia szkody?
~Bimbek
Akce banków w dół.... tylko trochę mniej niż pozostałych spółek dzisiaj na parkiecie.
Tak się robi puste "doniesienia medialne".
~audytPISu
Problem leży gdzie indziej. PIŚ świadomie obniża wartości aktywów w tym mieszkań stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami Problem leży gdzie indziej. PIŚ świadomie obniża wartości aktywów w tym mieszkań stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Polska w promocji: grunty, GPW, obligacje, fabryki, mieszkania, domy wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE..


Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.__
~Giko
Prezydent i PiS do roboty. Banksterzy widać grają dalej nawet kosztem własnych akcji

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki