REKLAMA
Tour de spółki

Agencje zatrudnienia czekają na Białorusinów

2020-08-14 07:20
publikacja
2020-08-14 07:20
fot. DUO Studio / Shutterstock

Firmy rekrutujące pracowników zza wschodniej granicy liczą, że w wyniku protestów na Białorusi jej władze zniosą ograniczenia wyjazdów za granicę - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Zdaniem prezesa agencji zatrudnienia Personnel Service Krzysztofa Inglota polskie firmy bardzo chętnie zatrudniają pracowników z Białorusi, lecz dotychczas trudno było ich zrekrutować.

Od kilku lat największym dostawcą imigrantów zarobkowych do Polski jest Ukraina. "Rosnące problemy gospodarcze i obecny kryzys polityczny na Białorusi raczej tego nie zmienią (choćby ze względu na niewielką – niespełna 10 mln – liczbę mieszkańców), lecz mogą znacząco zwiększyć niewielki na razie napływ pracowników z tego kraju" - podaje "Rzeczpospolita".

Agencje zatrudnienia ściągające do Polski pracowników ze Wschodu już od kilku miesięcy widzą oznaki zmiany. "Fatalna sytuacja gospodarcza na Białorusi wyraźnie zwiększyła liczbę chętnych do pracy w Polsce, a teraz, jeśli nastąpi pewne odmrożenie polityczne, może być ich jeszcze więcej" – przewiduje Mateusz Matysiak, szef agencji EMT HRC. Andrzej Korkus, prezes EWL, zwiększone zainteresowanie pracą w Polsce wśród obywateli Białorusi obserwuje od maja–czerwca tego roku, co też przekłada się na nieco większą rekrutację. "Jest to jednak wzrost rzędu kilku procent, a więc nie możemy w obecnej sytuacji mówić o +masowej migracji zarobkowej+ Białorusinów do Polski" – zaznacza Korkus.(PAP)

ozk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
xiven
jeszcze łukaszenki nie zdązyli obalić za negowanie polityki wirusa a już piszą o nim w czasie przeszłym i zarządzają relokacją białoruskiej ludności
katzpodola
Wolę Białorusinów niż banderowców
zbyszek_
Te Agencje to poganiacze niewolników.
meryt
zbyszek_ "Te Agencje to poganiacze niewolników."

Odsetek nieuczciwych osób występuje w każdej branży.
tomitomi
pomagać trzeba i należy , ale nie kosztem polskiej siły roboczej ,...
W obecnym czasie agencje ''pracy'' nie mają racji bytu w Polandii ! - ich działanie jest szkodliwe i ma charakter sabotaż gospodarczego !
Pracowników zza wschodniej granicy , należy zatrudniać tylko w ograniczonych kontyngentach
pomagać trzeba i należy , ale nie kosztem polskiej siły roboczej ,...
W obecnym czasie agencje ''pracy'' nie mają racji bytu w Polandii ! - ich działanie jest szkodliwe i ma charakter sabotaż gospodarczego !
Pracowników zza wschodniej granicy , należy zatrudniać tylko w ograniczonych kontyngentach przez RUPy .
itso_who_has_time
Te agencje to jest dopiero rak naszego społeczeństwa. Zgroza ze ta działalność jest legalna.
meryt
itso_who_has_time2020-08-14 08:48
"Te agencje to jest dopiero rak naszego społeczeństwa. Zgroza ze ta działalność jest legalna."

Ty poparłbyś sytuacje większości na bezrobociu. Konkurencja polityczna.
itso_who_has_time odpowiada meryt
tak poparł bym uwolnienie zasobów żeby sobie byczyli grali w gry jeździli na rowerku i nic nie robili odpoczywali wysypiali się, spojrzeli na cudowny świat jaki ich otacza dostrzegli drobnostki, które ich uszczęśliwią a przede wszystkim bym miał satysfakcje ze nie płaca podatków i nie sponsorują chorej piramidy społecznej :)
bt5
Polski rynek agencyjny do w miarę opłacalnych zarobkowo fabryk na Ślasku jest zdominowany przez agencje ukraińskie które webuja tylko Ukraińców. Takie ukraiński agencje płaca swoim ziomkom więcej niż na tym samym stanowisku zarabia Polak, więc należy szczerze watpić że Białorusoni dostana dobre stawk , a za cienkie Polski rynek agencyjny do w miarę opłacalnych zarobkowo fabryk na Ślasku jest zdominowany przez agencje ukraińskie które webuja tylko Ukraińców. Takie ukraiński agencje płaca swoim ziomkom więcej niż na tym samym stanowisku zarabia Polak, więc należy szczerze watpić że Białorusoni dostana dobre stawk , a za cienkie stawki nie opłaca się robići. Zreszta takie uprzywilejowanie przez "narodowe" agencje swoich ziomków to występuje również za granica, niemieckie agencje załatwiaja pracę dla Niemców do Skandynawii na o niebo lepszych warunkach jak polskie agencje dal Polaków .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki