Agencja Rynku Rolnego pomaga najuboższym

17.10. Warszawa (PAP) - Ponad 75 mln euro otrzymała z UE Agencja Rynku Rolnego na tegoroczną pomoc dla najuboższych. Z tych pieniędzy kupowana jest żywność, którą dostarczają ubogim organizacje charytatywne. Pomagają one ok. 4 milionom Polaków.

17 października - to Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Ma on uświadamiać opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach, a w szczególności w krajach rozwijających się, zwracać uwagę na fakt, że walka z biedą jest priorytetem. Przy okazji tego Dnia Agencja chce przypomnieć, że realizuje taką pomoc w Polsce - poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik ARR Iwona Ciechan.

Agencja działa w ramach unijnego programu "dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" (PEAD), do którego nasz kraj przystąpił już w 2004 roku - zaznaczyła rzeczniczka. Dodała, że w latach 2009-2011 Komisja Europejska przeznaczała na ten program ok. 500 mln euro rocznie. W przyszłym roku chce jednak zmniejszyć tę pomoc do 113 mln euro.

W unijnym programie uczestniczy 20 krajów. Polska znajduje się w gronie państw, które otrzymują najwięcej środków na jego realizację. W tym roku nasz kraj dostał na ten cel 75,4 mln euro. Za te pieniądze ARR realizuje dostawy żywności przeznaczonej dla osób ubogich. Agencja ogłasza przetargi i wybiera przedsiębiorców, którzy dostarczają żywność organizacjom charytatywnym. A te z kolei rozdzielają ją wśród potrzebujących. Takimi organizacjami charytatywnymi są: Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej.

W dystrybucji artykułów uczestniczy na terenie całego kraju ok. 8 tys. lokalnych ogniw tych organizacji. Do ich magazynów dostarczane są artykuły zbożowe i mleczne. Są to m.in.: mąka, kasze, makarony, ryż, płatki kukurydziane, dania gotowe, herbatniki, sery, mleko, masło. Przewiduje sie, że w br. dostarczone zostanie ok. 134 tys. ton żywności. Do końca września dostarczono już ok. 93,5 tys. ton.

Jak poinformowała Ciechan, w ciągu 7 lat realizacji programu PEAD powstało wiele organizacji, których działalność zdecydowanie związana jest z Europejskim Programem Pomocy Żywnościowej. Organizacje te przystosowały swoje zaplecza infrastrukturalne, logistyczne i administracyjne, a także zaangażowały pracowników niezbędnych do realizacji programu. Wiele organizacji zbudowało w swoim otoczeniu np. noclegownie dla bezdomnych, jadłodajnie, świetlice środowiskowe, czy centra wolontariatu. Szacuje się, że w realizację programu w Polsce zaangażowanych jest ok. 50 tys. wolontariuszy. (PAP)

awy/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil