REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Afera GetBack. Prokuratura chce aresztu wobec Leszka Czarneckiego

2023-02-03 12:53
publikacja
2023-02-03 12:53

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt wobec Leszka Czarneckiego - dowiedziała się PAP. Jest to drugi wniosek o zastosowania wobec biznesmena środka zapobiegawczego w śledztwie dotyczącym afery GetBack. Poprzedni wniosek nie został uwzględniony przez sąd.

Afera GetBack. Prokuratura chce aresztu wobec Leszka Czarneckiego
Afera GetBack. Prokuratura chce aresztu wobec Leszka Czarneckiego
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś poinformował PAP, że tymczasowe aresztowanie biznesmena jest niezbędne, aby przedstawić zarzuty podejrzanemu, który od niemal dwóch lat unika dobrowolnego stawienia się w prokuraturze.

Dzięki temu prokuratura będzie mogła wystawić za nim międzynarodowy list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania.

Leszek Czarnecki jest podejrzany o oszustwa na szkodę 1 140 klientów Idea Bank SA na kwotę 227 milionów złotych. "Od czerwca 2021 roku do stycznia 2023 roku prokurator wyznaczył Leszkowi Cz. 9 terminów przesłuchań. O wszystkich podejrzany został powiadomiony. Mimo to przebywający poza granicami Polski biznesmen nie stawił się na żadnym z nich" - wyjaśnił prokurator Marcin Saduś.

"Za każdym razem nadsyłał zaświadczenia lekarskie zagranicznych lekarzy różnych specjalizacji. Z treści zaświadczeń wynikało, że podejrzany – z uwagi na stan zdrowia - nie może odbywać podróży lotniczych (szacowany czas lotu z Nicei do Warszawy wynosi 2,5 godziny)" - podał prokurator.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jednak, jak ustalili śledczy Leszek Czarneck,i w terminach wskazanych na zaświadczeniach lekarskich lub do nich zbliżonych odbywał trwające od 9 do 10,5 godziny loty z Europy do Stanów Zjednoczonych. "Świadczy to o tym, że podejrzany wbrew przedstawianym zaświadczeniom lekarskim jest w stanie odbyć podróż do Warszawy, lecz celowo tego unika, utrudniając prowadzone przeciwko niemu postępowanie i uniemożliwiając jego zakończenie" - zaznaczył.

"W tej sytuacji niezbędne jest orzeczenie sądu o tymczasowym aresztowaniu biznesmena, dzięki czemu prokuratura będzie mogła wystawić za nim międzynarodowy list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania. To zaś ma umożliwić doprowadzenie Leszka Cz. na przesłuchanie do prokuratury" - dodał prokurator.

Afera GetBack

Śledztwo ws. afery GetBack wszczęto w kwietniu 2018 r., w dzień po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Powołano specjalny zespół śledczy. 11 maja 2018 r. dokonano pierwszych przeszukań i zabezpieczeń dokumentów, nośników informacyjnych i mienia, a w czerwcu 2018 r. zatrzymano byłego prezesa GetBacku. W związku ze śledztwem zabezpieczono kwotę 400 mln zł, w tym kosztowności, biżuterię, nieruchomości, papiery wartościowe i pieniądze na rachunkach bankowych.

Prokuratura Regionalna w Warszawie w śledztwie dotyczącym afery GetBack skierowała już do sądów sześć aktów oskarżenia przeciwko ponad 61 osobom, zaś w aktualnie prowadzonych wątkach status podejrzanych posiada ponad 100 osób. Jedną z nich jest przedsiębiorca Leszek Czarnecki, któremu zarzuca się dokonanie oszustw na szkodę ponad 1,1 tys. klientów Idea Bank S.A. na kwotę 227 milionów złotych oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach na kwotę 9 milionów złotych.

W lipcu 2020 roku prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu Czarneckiemu zarzutów w związku z aferą, jednak te nie zostały mu formalnie ogłoszone, bo biznesmen na stałe przebywa za granicą. Wówczas prokurator wystąpił z pierwszym wnioskiem o areszt wobec biznesmena. W kwietniu 2021 roku sąd okręgowy utrzymał w mocy postawienie sądu rejonowego nieuwzględniające wniosek prokuratora. Sąd w przeciwieństwie do prokuratury uważał, że biznesmen się nie ukrywa.

"W grudniu 2021 roku prokurator rozszerzył zarzuty wobec podejrzanego o przestępstwo udaremnienia wykonania orzeczeń sądu w zakresie środków kompensacyjnych i uszczuplenia zaspokojenia roszeń wielu 1 141 wierzycieli. Przestępstwo wynikało ze zbycia przez biznesmena we wrześniu 2020 roku składników majątku w postaci udziałów w jednej ze spółek" - przypomniał prok. Marcin Saduś.

"W lipcu 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia obrońców Leszka Cz. i utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury Regionalnej w Warszawie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego w postaci m.in. akcji spółek" - dodał.

Pierwszy proces w sprawie afery GetBack przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył w lutym 2022 roku. Poszkodowanych w sprawie jest ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł. Akt oskarżenia obejmuje m.in. b. prezesa GetBacku Konrada Kąkolewskiego, który nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i na kilku rozprawach złożył obszerne wyjaśnienia oraz byłe kierownictwo Idea Banku, w tym b. prezesów Jarosława A. i Tobiasza B. oraz b. członków zarządu Dariusza M. i Małgorzatę Sz.

Zarzuty stawiane oskarżonym dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki.

autor: Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (23)

dodaj komentarz
300_pala
Stowarzyszenie niewidomych dzieci prosiło Czarnka o 60 tysięcy na komputery. Wniosek odrzucił, ale za to dał Dworczykowi 5 milionów na willę.
300_pala
A Chrzanowski łazi po wolności Indie śmieje
aszkenazyjski
Sedziowie, dlaczego nie uwzgledniliscie aresztu, wiem jestescie niezawisli ale dla
zwyklego obywatela za byle g... areszt.

Ten pan nie, kon nie. Pozniej dziwicie sie ,ze ludzie mowia ,ze nie ma sprawiedliwosci.

W US ten pan za taki przekret dostalby 100 lat a tak siedzi sobie w Monaco i sie z Was smieje.

W
Sedziowie, dlaczego nie uwzgledniliscie aresztu, wiem jestescie niezawisli ale dla
zwyklego obywatela za byle g... areszt.

Ten pan nie, kon nie. Pozniej dziwicie sie ,ze ludzie mowia ,ze nie ma sprawiedliwosci.

W US ten pan za taki przekret dostalby 100 lat a tak siedzi sobie w Monaco i sie z Was smieje.

W Izraelu ,sluzby zabralyby tego oszusta z Monaco i w ciagu miesiaca proces.

Kon, ktory zamiast siedziec ma nawet parcie na szklo gdzie poucza i moralizuje, majac na sumieniu prymitywniejszy przekret z Polnordem niz wlamanie do garazu na Pradze.

Szanowni sedziowie, na szacunek trzeba zapracowac. Uczciwi sedziowie, dobrze przygotowani
merytorycznie powinni poddawac ostracji kolegow, ktorzy chronia przestepcow.

Sedziow wydajacych absurdalne wyroki z uzasadnieniem "nie mozna ustalic z jaka predkoscia
babcia wtargnela na pasy ", " nalezy wziac pod uwage dorpbek artystyczny" vide Kozidrak
powinno sie z automatu usuwac, poniewaz psuja opinie swoim w wiekszosci ciezko pracujacym kolegom.

Sedziowie powinni byc wybierani w wyborach przez lud, plus sedziowie przysiegli i wszystko sie
samo oczysci.
aszkenazyjski
Czy wsrod poszkodowanych nienzadnej osoby z amerykanskim lub izraelskim a nawet
francuskim obywatelstwem.

Zlozyc sie wynajac dobra kancelarie i ma tak jak Das Auto w US, w EU pupa.
grzegorzkubik
To jest przestroga dla podobnych cwaniaczków.
jarekzbyszek
Czarnek ma to głęboko w d…
Program Willa+ dla swoich działa w najlepsze. Wystarczy mieć „ swój” podporządkowany partii wymiar sprawiedliwości.
podatnik-
Kolejnym przykładem do czego była potrzeba założenia GPW jest Elektrim! Przypominam, że Polsat założył kapuś SB! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych,Kolejnym przykładem do czego była potrzeba założenia GPW jest Elektrim! Przypominam, że Polsat założył kapuś SB! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych, został skazany na śmierć, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Chin Sun Lijun został skazany na karę śmierci za manipulacje giełdowe, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się z Akcjonariuszami Elektrimu? I co na to członek Rozłucki?
aszkenazyjski
Masz racje, ten prymitywny tw. Zegarek do dzisiaj oszukuje ludzi np. w Plusie, sam egzekwuje prawo , vide hotel Belveder w Zakopanem gdzie przy pomocy wynajetej agencji ochroniarskiej
poddaje egzekucji ex wlascicielke ( nota bene. oszustke ), jednakze od egzekucji sa organy
prawem przewidziane. Sad, nakaz , komornik.

Tutaj
Masz racje, ten prymitywny tw. Zegarek do dzisiaj oszukuje ludzi np. w Plusie, sam egzekwuje prawo , vide hotel Belveder w Zakopanem gdzie przy pomocy wynajetej agencji ochroniarskiej
poddaje egzekucji ex wlascicielke ( nota bene. oszustke ), jednakze od egzekucji sa organy
prawem przewidziane. Sad, nakaz , komornik.

Tutaj ww.przy biernosci zakopianskiej policji i prokuratury dokonuje zajecia hotelu, wyrzuca gosci.

Czyli taki sm...moze, sprobuj Ty zwykly czlowieku wejsc np. do lokali , ktory wynajmujesz a
najemca Ci nie placi.

Wyjatkowy odrazajacy typmz fatanie zrobionymi zebami, przemytnik prymi.. przemycajacy zegarki
z Wiednia.

I takie cos ma swoja TV , jest miliarderem i ma to w p...
kartezjusz80
No wreszcie , narozrabial, zarobil kupe kasy, wystawił ludzi i jeszcze nie siedzi?
dolar36
prokurator czyli niedoszły sędzia z kompleksami, pan świata, sędzi życia lub śmierci, tylko on decyduje komu załadować areszt z kiblem na środku "pokoju" i brakiem czegokolwiek, mimo że nigdy w tym miejscu nie był po rzecz jasna jest panem świata to chętnie straszy tym miejscem każdego przy seksownej i gł upiej młodej asystentce... polska

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki