REKLAMA

Adamczyk: Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa

2016-10-14 13:13
publikacja
2016-10-14 13:13

Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa, a jej ostatni odcinek z Bolkowa do Lubawki zostanie sfinansowany w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych - powiedział w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

W piątek na budowie trasy S3 w Sadach Dolnych (Dolnośląskie) szef resortu infrastruktury - i budownictwa - Andrzej Adamczyk podpisał skierowanie do realizacji tego ostatniego odcinka trasy S3. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja wchodzi w obszar jej realizacji i kończą się dywagacje na temat, czy uda się wybudować ten ważny dla całości fragment z Bolkowa do Lubawki. Dziś mam zaszczyt ogłosić, że ta droga powstanie z funduszy Programu Budowy Dróg Krajowych - powiedział Adamczyk.

Minister podkreślił, że rząd chce połączyć polskie porty w Szczecinie i Świnoujściu z południem Europy, co jest ważne dla wszystkich regionów, przez które przebiega trasa S3.

Kilka dni temu wiceminister Szmit poinformował o budowie brakującego fragmentu S3 do portu Świnoujście, a dzisiaj podpisujemy tu na Dolnym Śląsku skierowanie do realizacji fragmentu tej drogi z Bolkowa do Lubawki - dodał Adamczyk.

Jak poinformował wiceszef resortu Jerzy Szmit, budowa 31 km trasy S3 od węzła w Bolkowie do granicy kraju w Lubawce ma kosztować 3,2 mld zł. Inwestycja ma być ukończona do 2021 r.

Te pieniądze pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego i podpisany dziś dokument pozwala uruchomić procedurę przetargową, bo gwarantuje finansowanie tej inwestycji. Będziemy jednak nadal próbowali pozyskać na budowę tego fragmentu wsparcie z unijnych funduszy, dzięki temu udałoby się zaoszczędzić trochę pieniędzy na inne zadania - powiedział w piątek Szmit.

Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o dofinansowanie budowy brakującego odcinka S3 w ramach programu CEF "Łącząc Europę".

Na Dolnym Śląsku budowany jest fragment trasy S3 łączący Nową Sól (Lubuskie) z Bolkowem. Całość tej inwestycji ma kosztować ponad 3 mld zł, a w całości odcinek powinien być przejezdny w 2018 r.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.(PAP)

ros/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~obserwatorinfra
Ciekawe kiedy będzie S19 i S16? A ciekawostką jest to że dwa największe miasta w Polsce : Warszawa i Kraków i trzy wojewódzkie (z Kielcami) dotąd nie mają ekspresówki choć powinna być autostrada
~Rogi
Ale suchar - przecież Warszawa ma autostradę A2, a Kraków autostradę A4
~Eskimos
Do Lubawki S3.A potem dziurskami do hradca kralove.
~autor
Każdy solidny artykuł byłby zaopatrzony w mapkę drogi z zaznaczonym nowym odcinkiem. Na bankierze piszący pewnie nawet nie wie o której drodze pisał.
~Ciekawy
Wg generalnego pomiaru ruchu 2015 będzie to najmniej zatloczony odcinek ekspresówki jaki kiedykolwiek powstał..... http://siskom.waw.pl/nauka/gpr/MAPA_SDRR2015_DK.pdf

Tyle jest dród pilniejszych jak S3 - ktoś wie skad takie parcie wszystkich rządów by własnie S3 powstała na wczoraj? Co jest powodem?
~Bas
niby tak, tyle że skoro buduje się drogę od morza do Bolkowa to może i dobrze dokończyć brakujące 31 km do granicy.
~wczasowicz
Spróbuj przejechać odcinek S3 od Nowej Soli do Lubawki jadąc do Chorwacji czy Włoch to zaspokoisz swoją ciekawość.
~cukierek
Port Szczecin-Świnoujście, Hamburg jest sztucznym portem z dostępem przez kanał, czyli bankrutem pod warunkiem że Polska odzyska samostanowienie. Największy kontenerowiec świata cumuje w Gdyni (albo Gdańsku nie pamiętam) do Hamburga nie wpłynie.
~Rogi odpowiada ~cukierek
A co ma piernik do wiatraka Gazoport jest w Świnoujściu więc raczej go nie przeniesiesz do Gdańska chyba, że jesteś Hary Potterem!!!

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki