Adamczyk: Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa

Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa, a jej ostatni odcinek z Bolkowa do Lubawki zostanie sfinansowany w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych - powiedział w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Adamczyk: Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa
Adamczyk: Droga ekspresowa S3 zostanie wybudowana do granicy państwa (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

W piątek na budowie trasy S3 w Sadach Dolnych (Dolnośląskie) szef resortu infrastruktury - i budownictwa - Andrzej Adamczyk podpisał skierowanie do realizacji tego ostatniego odcinka trasy S3. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja wchodzi w obszar jej realizacji i kończą się dywagacje na temat, czy uda się wybudować ten ważny dla całości fragment z Bolkowa do Lubawki. Dziś mam zaszczyt ogłosić, że ta droga powstanie z funduszy Programu Budowy Dróg Krajowych - powiedział Adamczyk.

Minister podkreślił, że rząd chce połączyć polskie porty w Szczecinie i Świnoujściu z południem Europy, co jest ważne dla wszystkich regionów, przez które przebiega trasa S3.

Kilka dni temu wiceminister Szmit poinformował o budowie brakującego fragmentu S3 do portu Świnoujście, a dzisiaj podpisujemy tu na Dolnym Śląsku skierowanie do realizacji fragmentu tej drogi z Bolkowa do Lubawki - dodał Adamczyk.

Jak poinformował wiceszef resortu Jerzy Szmit, budowa 31 km trasy S3 od węzła w Bolkowie do granicy kraju w Lubawce ma kosztować 3,2 mld zł. Inwestycja ma być ukończona do 2021 r.

Te pieniądze pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego i podpisany dziś dokument pozwala uruchomić procedurę przetargową, bo gwarantuje finansowanie tej inwestycji. Będziemy jednak nadal próbowali pozyskać na budowę tego fragmentu wsparcie z unijnych funduszy, dzięki temu udałoby się zaoszczędzić trochę pieniędzy na inne zadania - powiedział w piątek Szmit.

Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o dofinansowanie budowy brakującego odcinka S3 w ramach programu CEF "Łącząc Europę".

Na Dolnym Śląsku budowany jest fragment trasy S3 łączący Nową Sól (Lubuskie) z Bolkowem. Całość tej inwestycji ma kosztować ponad 3 mld zł, a w całości odcinek powinien być przejezdny w 2018 r.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.(PAP)

ros/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 ~obserwatorinfra

Ciekawe kiedy będzie S19 i S16? A ciekawostką jest to że dwa największe miasta w Polsce : Warszawa i Kraków i trzy wojewódzkie (z Kielcami) dotąd nie mają ekspresówki choć powinna być autostrada

! Odpowiedz
0 2 ~Rogi

Ale suchar - przecież Warszawa ma autostradę A2, a Kraków autostradę A4

! Odpowiedz
0 7 ~Eskimos

Do Lubawki S3.A potem dziurskami do hradca kralove.

! Odpowiedz
1 19 ~autor

Każdy solidny artykuł byłby zaopatrzony w mapkę drogi z zaznaczonym nowym odcinkiem. Na bankierze piszący pewnie nawet nie wie o której drodze pisał.

! Odpowiedz
9 6 ~Ciekawy

Wg generalnego pomiaru ruchu 2015 będzie to najmniej zatloczony odcinek ekspresówki jaki kiedykolwiek powstał..... http://siskom.waw.pl/nauka/gpr/MAPA_SDRR2015_DK.pdf

Tyle jest dród pilniejszych jak S3 - ktoś wie skad takie parcie wszystkich rządów by własnie S3 powstała na wczoraj? Co jest powodem?

! Odpowiedz
0 11 ~Bas

niby tak, tyle że skoro buduje się drogę od morza do Bolkowa to może i dobrze dokończyć brakujące 31 km do granicy.

! Odpowiedz
1 8 ~wczasowicz

Spróbuj przejechać odcinek S3 od Nowej Soli do Lubawki jadąc do Chorwacji czy Włoch to zaspokoisz swoją ciekawość.

! Odpowiedz
2 0 ~cukierek

Port Szczecin-Świnoujście, Hamburg jest sztucznym portem z dostępem przez kanał, czyli bankrutem pod warunkiem że Polska odzyska samostanowienie. Największy kontenerowiec świata cumuje w Gdyni (albo Gdańsku nie pamiętam) do Hamburga nie wpłynie.

! Odpowiedz
0 1 ~Rogi odpowiada ~cukierek

A co ma piernik do wiatraka Gazoport jest w Świnoujściu więc raczej go nie przeniesiesz do Gdańska chyba, że jesteś Hary Potterem!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil