ARR rozstrzygnęła przetarg na dostawy żywności dla najuboższych

Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła drugi przetarg na dostawy żywności do organizacji charytatywnych w ramach unijnego programu pomocy dla najuboższych w 2012 roku. Łącznie trafi do nich ok. 101 tys. ton żywności - poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.

Najubożsi mieszkańcy naszego kraju w ramach unijnej pomocy dostaną m.in. artykuły zbożowe (ok. 39 tys. ton) oraz mleczne (ok. 25 tys. ton).

Pierwsze dostawy produktów żywnościowych do polskich organizacji charytatywnych o wartości 17 mln euro przekazywane były od marca br.

W tym roku przewidziane są dostawy do ponad 120 magazynów i organizacji charytatywnych (Federacji Polskich Banków Żywnościowych, Caritas i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej), wyznaczonych przez ministra pracy i polityki społecznej. Żywność trafi do osób uprawnionych w całym kraju za pośrednictwem ok. 8 tys. lokalnych organizacji charytatywnych i pożytku publicznego.

Program "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" (PEAD) jest realizowany w Unii Europejskiej od roku 1987. Polska przystąpiła do programu w 2004 roku.

W ostatnich latach Komisja Europejska przeznaczała na jego realizację ok. 500 mln euro rocznie. W programie uczestniczy obecnie 20 państw. Polska jest trzecim państwem po Włoszech i Hiszpanii pod względem wielkości budżetu przeznaczonego na program. Wartość programu w Polsce w poszczególnych latach wynosiła: w 2009 roku - 102,2 mln euro, w 2010 roku - 97,4 mln euro, w 2011 roku - 75,4 mln euro, w 2012 roku - 75,3 mln euro.

W lutym 2012 r. KE wydała przepisy, które wprowadziły nowe zasady realizacji i finansowania programu. Program nie jest już, tak jak poprzednio, ściśle powiązany z rozdysponowaniem nadwyżek towarów z zapasów interwencyjnych. Za pieniądze, które przyznaje KE na pomoc dla biednych w UE, mogą być też kupowane towary na rynku.

Obecnie jednym z celów programu jest zapewnienie zbilansowanej diety osobom potrzebującym (artykuły z różnych grup towarowych). Zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady, wybór produktów do dystrybucji powinien uwzględniać wartość odżywczą i możliwości dystrybucyjne organizacji - zaznaczyła Ciechan.

Według badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8 proc., czyli 10,4 mln osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7 proc., czyli ponad 2 mln ludzi. Z pomocy charytatywnej korzysta ok. 4 mln obywateli naszego kraju. (PAP)

awy/ je/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil