REKLAMA

AP: Krzysztof Brejza inwigilowany Pegasusem. Kiedy był szefem sztabu wyborczego PO

2021-12-23 19:13, akt.2021-12-23 21:51
publikacja
2021-12-23 19:13
aktualizacja
2021-12-23 21:51

Jak podała amerykańska agencja prasowa Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab poinformowała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowaniem Pegasus. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

AP: Krzysztof Brejza inwigilowany Pegasusem. Kiedy był szefem sztabu wyborczego PO
AP: Krzysztof Brejza inwigilowany Pegasusem. Kiedy był szefem sztabu wyborczego PO
fot. Krystian Maj / / FORUM

Wcześniej Citizen Lab podała, że także Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa. Badacze nie byli w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stwierdził w środę, że polskie państwo, tak samo, jak inne państwa mogą korzystać z takich narzędzi. "Oczywiście tylko zgodnie z prawem, jeżeli są ku temu podstawy, na podstawie procedur prawnych" - podkreślił.

Ziobro oświadczył też, że "nie ma żadnej wiedzy, aby w Polsce były jakiekolwiek bezprawne działania podejmowane w tym obszarze". "Natomiast mam wiedzę, że polskie państwo nie jest bezradne wobec osób, co do których zgromadzono materiał wskazujący na możliwość popełnienia przestępstw kryminalnych" - dodał.

"A panu Giertychowi przy okazji życzę zdrowia, (...) żeby pozwoliło panu Giertychowi stawić się w prokuraturze, bo prokuratura chce mu stawiać kolejne zarzuty, o ile wiem wzywa go w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw kryminalnych" - podkreślił Ziobro.

Sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej są fałszywe - powiedział w czwartek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Associated Press podała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza miał być inwigilowany za pomocą programu Pegasus.

"Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik podkreślał, że służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej".

"W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd" - stwierdził Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem".

Grodzki: Jako marszałek Senatu będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i służb

Będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i kierownictwa służb - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki po informacji agencji Associated Press, która w czwartek podała, że senator Krzysztof Brejza (KO) miał być inwigilowany za pomocą systemu Pegasus.

"Ujawnione przez agencję Associated Press ataki Pegasusa wobec Senatora RP Krzysztofa Brejzy są skandaliczne i niedopuszczalne" - napisał Grodzki na Twitterze. "Jako Marszałek Senatu będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i kierownictwa służb. Nie zostawię senatora Brejzy samego w starciu z tą autorytarną i podłą władzą" - dodał.

Doniesienia także skomentował Brejza. "Wyniki badań CitizenLab na osi czasu 2019. Skupienie ataków w trakcie kampanii wyborczej (szefowałem sztabowi KO od 26.06.2019), ataki ustały po wyborach" - napisał na Twitterze.

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
ssmentek
Klikbajt i fake news dla zaczadzonych propagandą. Ile już tego było?! Kto w to jeszcze uwierzy? Inwigilacja tego pozera nikomu nie była by potrzebna.
pstrzezek
Im większy wał tym wiekszy krzyk że to tylko kapiszon. Tak znamy to
300_pala
Lenin: krajem może rządzić nawet kucharka
Jarek: No dobra niech będzie
3456
co to rodzinny interes ,my tu w Polsce mamy takich cwaniaków bez liku , nawet malarz z wąsikiem miał trudności , z opanowaniem tej patologi , ,była taka klinika co to leczyła tego rodzaju schorzenia Kraków- Płaszów . a teraz hulaj dusza piekła nie ma , nieróbstwo ,złodziejstwo ,oszustwo cwaniarstwo, kombinowanie dla osiągnięcia co to rodzinny interes ,my tu w Polsce mamy takich cwaniaków bez liku , nawet malarz z wąsikiem miał trudności , z opanowaniem tej patologi , ,była taka klinika co to leczyła tego rodzaju schorzenia Kraków- Płaszów . a teraz hulaj dusza piekła nie ma , nieróbstwo ,złodziejstwo ,oszustwo cwaniarstwo, kombinowanie dla osiągnięcia korzyści majątkowej ,a mylnie nazywane zaradnością Polaków ,,skłonność do alkoholu , bójek , oznaczeni dużą literą P.
pstrzezek
Bia.. ło.. ruś welcome to! Pa ra ra ra ra ru
Afryka dzika.. pa ra ra ra ra
Bia.. ło.. ruś wel come to! ;)))
3xx
nastepne swieta za taki wpis swieta bedziesz spedzal za kratkami
3xx odpowiada 3xx
internet czeka w kolejce do cenzury, a w zasadzie to czesc mediow ktore sa obecnie tzw "polonizowane", a po polonizacji beda w rekach wladzy. Przypomnijcie mi jaka afere zwiazana z rzadem ujawnilo TVP albo Polsat w tej kadencji
interstellar
"A panu Giertychowi przy okazji życzę zdrowia, (...) żeby pozwoliło panu Giertychowi stawić się w prokuraturze, bo prokuratura chce mu stawiać kolejne zarzuty (...)" - podkreślił Ziobro.

To ten magister Ziobro, który skarży Unię Europejską do polskiego Trybunału Konstytucyjnego? :)) Jego zarzuty są nic nie warte.
"A panu Giertychowi przy okazji życzę zdrowia, (...) żeby pozwoliło panu Giertychowi stawić się w prokuraturze, bo prokuratura chce mu stawiać kolejne zarzuty (...)" - podkreślił Ziobro.

To ten magister Ziobro, który skarży Unię Europejską do polskiego Trybunału Konstytucyjnego? :)) Jego zarzuty są nic nie warte.
Ale pokażą mu jego miejsce w szeregu. UE zapowiedziała zablokowanie wypłaty środków, więc chłopczyk dostanie w łeb od własnych kolegów gdy nie będzie co rozdawać :D tego nie przeskoczą, za wysokie progi :)
1a2b
Całe Stronnictwo Pruskie powinno być oficjalnie inwigilowane aż do skazania prawomocnym wyrokiem wszystkich tych antypolskich szmaciarzy. Polska będzie lepsza bez szajki P0.
karbinadel
Tak jest, powinna być jedna partia, jedna telewizja i jeden wódz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki