REKLAMA

ABW: zatrzymanie podejrzanych o terroryzm

2016-06-10 15:33
publikacja
2016-06-10 15:33

Olsztyńska ABW zatrzymała Wojciecha K., podejrzanego o posiadanie ponad 5 kg substancji wybuchowej, która mogła posłużyć w przyszłości do przestępstw o charakterze terrorystycznym. U trzech innych osób znaleziono nielegalną broń palną i amunicję.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Jak poinformował w piątek PAP prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, w śledztwie zatrzymano dotychczas cztery osoby. Wszyscy podejrzani mają polskie obywatelstwo.

Fiertek ze względu na charakter i dobro śledztwa nie chciał mówić o szczegółach. Ujawnił jedynie, że dowody w tej sprawie pozyskała olsztyńska delegatura ABW, której prokurator zlecił 7 czerwca wykonanie "wielu czynności procesowych na terenie kraju". W przeszukaniach, zatrzymaniach osób, zabezpieczeniach substancji wybuchowych i broni palnej uczestniczyły wyspecjalizowane grupy antyterrorystyczne.

W wydanym przez prokuraturę w piątek po południu oficjalnym komunikacie poinformowano, że jednemu z zatrzymanych - Wojciechowi K., przedstawiono zarzut posiadania w podolsztyńskiej miejscowości substancji wybuchowej o wadze ponad 5 kg. W ocenie śledczych, dążył on do podjęcia w przyszłości działań mających na celu "wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej".

Prokuratura przedstawiła mu analogiczny zarzut gromadzenia i posiadania związków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych, mogących stanowić niebezpieczeństwo dla życia ludzi i mienia w wielkich rozmiarach oraz poważnych zakłóceń w ustroju RP.

Według śledczych, podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które w świetle zgromadzonych dowodów "stanowią jego niewiarygodną linię obrony". Na wniosek prokuratury Wojciech K. został decyzją sądu rejonowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące". Grozi ma kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Taki sam środek zapobiegawczy zastosował sąd wobec Krzysztofa G. któremu zarzucono nielegalne posiadanie broni palnej z celownikiem optycznym, dwóch karabinów maszynowych, pistoletu, broni magazynkowej i ok. 2 tys. sztuk amunicji.

Według rzecznika olsztyńskiej prokuratury Zbigniewa Czerwińskiego, gromadzenie broni przez Krzysztofa G. także miało na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju RP.

"Krzysztof G. częściowo przyznał się do stawianego mu zarzutu. Złożył wyjaśnienia, w których zanegował główny cel gromadzenia broni palnej i amunicji" - wyjaśnił Czerwiński.

Kolejnemu z podejrzanych - Arturowi Ć. prokuratura zarzuciła nielegalne posiadanie amunicji kalibru 7,92 mm, zastosowano wobec niego dozór policyjny. Natomiast Jan Sz. jest podejrzany o posiadanie m.in. pocisku artyleryjskiego z zapalnikiem.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przekazała śledztwo w tej sprawie do prowadzenia tamtejszej delegaturze ABW.(PAP)

mbo/ par/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~3333
Warto sobie zapamiętać "oficerów " polujących na POLAKÓW i tych co ich oskarżają.
~endi
He he dobre , ale co to znaczy zarzut " prawdopodobnej próby wywołania poważnych zakłóceń ustroju RP " - czy oni chcieli wywołać rewolucję ? Taki zarzut można postawić każdej osobie nie chodzącej na wybory :)
~zenek
Nooooooooo - to tak jak z gwaltem, kto ma fiuta "prawdopodobnie próbuje zgwalcic" :)
~Jakotakowie
takie czasy, że terroryzm zarzucają jajogłowi nawet dzieciakom z puszką karbitdu
~wsx
A później będzie jak z Brunonem K.
~miro
działali na zlecenie alimenciarza mateusza k. ?
~ra
Kodowców radzę mieć na oku bo chyba coś szykują!!!!jak będą skakać tak jak Giertych to zdemolują wszystko co się rusza!!!!
szykować wysokie mandaty na nich!!!

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki