REKLAMA

A2 między Łodzią a Warszawą będzie szersza. GDDKiA ogłosiła przetarg

2023-01-30 12:34
publikacja
2023-01-30 12:34

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na wykonanie projektu budowalnego rozbudowy autostrady A2 do trzech i czterech pasów ruchu na odcinku między Łodzią a Warszawą. Prace przy poszerzeniu autostrady mają rozpocząć się w 2025 r.

A2 między Łodzią a Warszawą będzie szersza. GDDKiA ogłosiła przetarg
A2 między Łodzią a Warszawą będzie szersza. GDDKiA ogłosiła przetarg
/ GDDKiA

"Ogłaszamy dziś przetarg na projekt budowalny na dobudowę trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa" - poinformował w poniedziałek p.o. dyrektora łódzkiego oddziału GDDKiA Tomasz Kwieciński podczas konferencji zorganizowanej w Obwodzie Utrzymania Autostrady w Nieborowie w woj. łódzkim.

Postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy A2 przeprowadzi łódzki oddział GDDKiA i dotyczy także rozbudowy do czterech pasów odcinka autostrady między węzłami Konotopa i Pruszków. Kwieciński wyjaśnił, że wykonawca zostanie wybrany w połowie br. i od podpisania umowy będzie miał 18 miesięcy na opracowanie projektu.

"Na przełomie 2024 i 2025 roku powinniśmy mieć komplet dokumentacji do ogłoszenia kolejnego etapu, czyli robót budowlanych. Według naszych założeń harmonogramowych w drugiej połowie 2025 roku planujemy start robót" – dodał.

Inwestycja na A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią będzie polegać na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady na długości ok. 89 km, w tym ok. 46 km w woj. łódzkim. Wykorzystany do tego celu będzie szeroki pas dzielący, gdzie podczas budowy autostrady zachowano wymaganą rezerwę na powstanie dodatkowego pasa.

"Obiekty mostowe są dostosowane do przekroju trzypasowego. Prace będą polegały więc na budowie konstrukcji nawierzchni w pasie dzielącym" – tłumaczył szef łódzkiego oddziału GDKKiA.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków w woj. mazowieckim dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

A2 między Łodzią i stolicą to najbardziej obciążony odcinek autostradowy w Polsce. Według przeprowadzonych badań średni dobowy ruch to ponad 50 tys. pojazdów, nawet do 100 tys. w okolicach Warszawy.

W związku z takim natężeniem na potrzebę rozbudowy trasy zwracał uwagę obecny na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. "Decyzja o rozbudowie A2 to inwestycja niezwykle istotna i ważna ze względów komunikacyjnych, bezpieczeństwa, ze względu na drożność tej drogi w przyszłości. Ma to ścisły związek również z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie ulokowany obok węzła Wiskitki i w związku z nim ruch na autostradzie wzrośnie kilkukrotnie. To jedna z najważniejszych inwestycji autostradowych w Polsce w najbliższym czasie" – przekonywał.

Oprócz dobudowy trzeciego i czwartego pasa istotnym elementem inwestycji ma być wdrożenie rozwiązań związanych z technologią odnawialnych źródeł energii. Mają one zapewnić jak największą samowystarczalność energetyczną autostrady A2 oraz Obwodów Utrzymania Autostrady i Miejsc Obsługi Podróżnych. Ma to zapewnić maksymalne obniżenie kosztów zużywanej energii.

Nowe pasy mają mieć po 3,5 m szerokości, zostanie zachowany pas awaryjny. Szerokość pasa rozdziału zmniejszy się z kilkunastu do pięciu metrów szerokości.

Konieczne będzie m.in. przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych. Wzdłuż całego odcinka wymieniona na wyższą zostanie siatka odgradzająca drogę. Dodatkowo zamontowana zostanie tzw. żabianka, czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. W wielu miejscach pojawią się także nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem.

Wymienione prace będą wymagały zmian w organizacji ruchu.

Generalna dyrekcja po konsultacjach z firmami z branży zrezygnowała z koncepcji ogłoszenia postępowania przetargowego w formule +projektuj i buduj+ i zdecydowała się ogłosić dwa oddzielne przetargi. Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa rozbudowa i ile będzie kosztować. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pagodzik
Mozna bylo od razu zbudowac szerzej, ale kto mogl przewidziec, ze odcinek laczacy stolice z autostrada A1, z trzecim najludniejszym miastem w Polsce, prowadzacy w strone Poznania, Berlina czy Wroclawia, bedzie uczeszczany. No nikt, a tu taka niespodzianka!
_xyz
I jak teraz poradzą sobie niedzielni kierowcy? Na którym środkowym pasie mają jeździć?
rzoockxz
No fajnie, tylko że ważniejsza jest kompletność sieci dróg. Najpierw wypadałoby dociągnąć S7 do Warszawy, a wtedy mogłoby się okazać, że ruch na A2 spadnie i wcale nie trzeba jej poszerzać.
samsza
Trzaskowski to popiera?
Przecież, żeby się lepiej jechało trzeba zwężać, prawda ?
chojnak
A2 między Łodzią a Warszawą. Droga - horror, kto jeździ ten wie o czym pisze. Prawy pas zapchany karawanami tirów a na lewym co moment 'popędzacze' świecący długimi przy 160-180 km/h. I jeden nie kończący się potok osobówek, ciężarówek i tirów.
pagodzik
To przeciez tylko jakas poboczna, drugorzedna droga bez wiekszego znaczenia, to niby po co tam trzeci pas?
lukkiee
Czy poszerzenie jest potrzebne na całym odcinku Łódź-Warszawa? - wątpię. Na pewno do Grodziska droga powinna być szersza, ale czy 4 pasy rozwiążą problem zjazdów, które się zakorkują?

Przy obecnych cenach samochodów, zwłaszcza elektrycznych, które mają być przyszłością motoryzacji (ale czy przyszłością transportu?), 4 pasy
Czy poszerzenie jest potrzebne na całym odcinku Łódź-Warszawa? - wątpię. Na pewno do Grodziska droga powinna być szersza, ale czy 4 pasy rozwiążą problem zjazdów, które się zakorkują?

Przy obecnych cenach samochodów, zwłaszcza elektrycznych, które mają być przyszłością motoryzacji (ale czy przyszłością transportu?), 4 pasy mogą okazać się zbytkiem, którego nie będzie komu i za co naprawiać.
lukkiee
Jeżdźę na trasie Łódź-Warszawa głównie w weekendy, więc mogę się mylić.
chojnak odpowiada lukkiee
Jeżdząc w weekendy Kolega nie spotyka karawan tirów. Te zasuwają i zajmują prawie cały prawy pas od poniedziałku do piątku. Horror.
prawnuk
wystarczy wynając na 30 lat i dać cenę Katowicko - krakowską i przejazd spadnie o 75%

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki