97 proc. budynków w Krakowie jest ogrzewanych w sposób proekologiczny

W Krakowie do wymiany pozostało ok. 2850 nieekologicznych pieców w ponad 2050 budynkach – poinformował w piątek magistrat w związku z zakończeniem okresu rozliczeń zeszłorocznych dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

(fot. PysiaAndDarek / Shutterstock)

„Oznacza to, że 97 proc. budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowych w Krakowie jest ogrzewanych w sposób proekologiczny” – powiedział cytowany w informacji dla mediów dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa Jan Urbańczyk.

Jak podkreślił, miasto nie pozostawia bez pomocy osób, które nie zdążyły się przygotować na zmianę przepisów prawa. Po 1 września 2019 r., czyli w dniu wejścia w życie zakazu palenia paliwami stałymi w Krakowie, problem ten dotyczy nadal np. lokatorów mieszkających w budynkach zarządzanych przez administrację lub prywatne podmioty.

„W pierwszej kolejności obowiązek zapewnienia im odpowiedniej temperatury w mieszkaniu spoczywa na administracji budynku, ale zachęcam, by informowali też o swojej sytuacji pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, straży miejskiej czy Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK. Będziemy interweniować, aby w miarę możliwości pomóc i nikogo nie pozostawić samego z tym problemem” – zaznaczył zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk.

W budżecie na 2020 r. zarezerwowano kolejne środki na programy dofinansowujące proekologiczne działania krakowian - z tego 3 mln zł na program likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, 2,5 mln zł na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, kolektorów słonecznych) i 3 mln zł na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych. O realizacji tych programów zdecydują w najbliższych miesiącach miejscy radni. Więcej informacji o działaniach miasta można uzyskać pod numerem infolinii Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: 12 616 88 48.

Od 1 września 2019 r. strażnicy miejscy, pracownicy urzędu miasta i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zrealizowali 4156 kontroli – planowanych i interwencyjnych – przestrzegania zakazu palenia węglem i drewnem. Odnotowano 207 wykroczeń i nałożono 51 mandatów. W 149 przypadkach sprawy skierowano do sądu, a sześć razy pouczono mieszkańców.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne