REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

90 mln euro na badania i rozwój. KE ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko COVID-19

2021-05-06 14:16
publikacja
2021-05-06 14:16
90 mln euro na badania i rozwój. KE ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko COVID-19
90 mln euro na badania i rozwój. KE ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko COVID-19
/ Komisja Europejska

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zaprezentowała w czwartek w Brukseli unijną strategię na rzecz leków przeciwko Covid-19. Zakłada ona dopuszczenie co najmniej trzech środków terapeutycznych do października i ewentualnie dwóch kolejnych do końca roku.

"Szczepionki ratują życie, ale nie są jeszcze w stanie wyeliminować Covid-19. Musimy skupić się na leczeniu, aby ograniczyć potrzebę hospitalizacji, przyspieszyć czas powrotu do zdrowia i zmniejszyć śmiertelność. Pacjenci w Europie i na całym świecie powinni mieć dostęp do światowej klasy leków przeciwko Covid-19" - oznajmiła Kyriakides.

"Do października opracujemy i zatwierdzimy trzy nowe skuteczne środki terapeutyczne przeciwko Covid-19, które mogą zmienić przebieg tej choroby. Zainwestujemy w badania naukowe i innowacje, będziemy identyfikować nowe obiecujące leki, zwiększymy zdolności produkcyjne i będziemy wspierać równy dostęp" - zapowiedziała.

W strategii przewidziano m.in 90 mln euro na badania naukowe i rozwój.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, dlaczego Komisja Europejska postawiła w swojej strategii walki z COVID-19 prawie wyłącznie na szczepionki, zaniedbując leki, Stella Kyriakides odrzekła, że szczepienia są czynnikiem zmieniającym sytuację. Przypomniała jednocześnie, że Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi obecnie przyśpieszoną ocenę (rolling review) trzech środków terapeutycznych na COVID-19.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trollmaster
po co leki, skoro wszyscy zyskamy odporność dzięki cudownym szczypionkom (a nieśmiertelność jako gratis)?
grab
Decyzje o rok spóźnione! Tak działają molochy...
ozirisi
Można też szybko jak polskie NCN, FNP oraz ABM, z tym, że NCN uznało, że najważniejszy jest dorobek kierownika projektu (50% oceny) a nie pomysł, FNP, że takie badania są w stanie przeprowadzić tylko dotychczasowi laureaci, a ABM finansowała m.in. testowanie policjantów na obecność koronawirusa zamiast sfinansować Można też szybko jak polskie NCN, FNP oraz ABM, z tym, że NCN uznało, że najważniejszy jest dorobek kierownika projektu (50% oceny) a nie pomysł, FNP, że takie badania są w stanie przeprowadzić tylko dotychczasowi laureaci, a ABM finansowała m.in. testowanie policjantów na obecność koronawirusa zamiast sfinansować amantadynę i inne obiecujące terapie i z dnia na dzień zamknęła nabór wniosków, który miał być ciągły. A NCBiR wymaga głównej roli firm. Znajomi królika mają kasę.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki