REKLAMA

SONDA800+ tylko dla pracujących? "Rodzice, którzy będą tracić zatrudnienie, będą dodatkowo karani"

2023-12-08 07:39
publikacja
2023-12-08 07:39

Nie wiemy, czy nie pojawią się zjawiska, które zwiększą bezrobocie; rodzice, którzy będą tracić pracę, będą jeszcze dodatkowo karani za tę utratę odebraniem świadczeń - powiedziała PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. W ten sposób odniosła się do wypowiedzi posła PSL Zbigniewa Ziejewskiego w TVP Info o utrzymaniu 800+ dla osób pracujących.

800+ tylko dla pracujących? "Rodzice, którzy będą tracić zatrudnienie, będą dodatkowo karani"
800+ tylko dla pracujących? "Rodzice, którzy będą tracić zatrudnienie, będą dodatkowo karani"
fot. Volodymyr TVERDOKHLIB / / Shutterstock

7 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada, że od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł. Za nowelizacją głosowało 406 posłów, przeciw było 45, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za ustawą głosowało m.in. 228 posłów PiS, 121 posłów KO i 42 posłów Lewicy. Przeciw byli posłowie Koalicji Polskiej-PSL, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i jeden poseł KO (Klaudia Jachira).

W środę, w programie TVP Info "Za czy przeciw?", rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek zwrócił się do posła PSL-TD Zbigniewa Ziejewskiego słowami: "wszyscy szliście do wyborów (parlamentarnych - PAP) ze słowami: +nic, co dane, nie zostanie odebrane+, a wszystko po wyborach nagle się zmieniło; nagle się okazało, że wasze obietnice również rotują, np. 13. i 14. emerytura (...), co z dobrowolnym ZUS-em? (...) To pokazuje, jak mocno bez pokrycia są wasze obietnice". Poseł Ziejewski odpowiedział, że "jedyną rzeczą, którą mówiliśmy i podtrzymujemy dalej, że to 800+ (...) owszem, utrzymamy to, ale jedna osoba z małżeństwa musi pracować".

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, poproszona przez PAP o komentarz do tej zapowiedzi, odpowiedziała: "mamy do niej jednoznacznie negatywny stosunek". Wskazała, że są ku temu trzy powody.

Trzy powody dla "nie"

"Rozumiem, że celem wprowadzenia takiego ograniczenia jest jakby motywowanie rodziców do pracy. To jest w Polsce absolutnie niepotrzebne" - oceniła. Wskazała, że "rodzice mają bardzo wysoką aktywność zawodową. U mężczyzn pojawienie się dziecka powoduje wzrost aktywności zawodowej do najwyższych poziomów i dane ZUS o tym świadczą". "Nie ma dzisiaj w Polsce bezrobocia, więc nie ma problemów ze znalezieniem pracy" - dodała.

Wiceminister powiedziała, że sytuacje, w których państwo podejrzewa, że rodzice w nieodpowiedni sposób wykorzystują środki ze świadczenia, dotyczą rodzin, po pierwsze, bardzo nielicznych. Po drugie - jak mówiła - rodzin, "nazwijmy, niewydolnych wychowawczo, które są pod opieką pomocy społecznej i wszelkich innych służb do tego przeznaczonych".

Dodała, że zgodnie z zapisami, rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zamiana świadczenia 500+ na świadczenie rzeczowe. "Na mniej więcej 6 mln dzieci, na które pobierane jest świadczenie 500+, ta sytuacja dotyczy rocznie około 50-60 przypadków, więc właściwie możemy powiedzieć, że to zjawisko w Polsce, którego tak się boi PSL i Trzecia Droga, nie występuje" - oceniła wiceszefowa resortu. Podając drugi powód Socha wskazała, że kobiety, dzięki programowi 500+, zwiększyły "radykalnie, w bardzo widoczny sposób" swoją aktywność zawodową.

"Jest to też oczywiste z tych powodów, że dla kobiet, które mają na wychowaniu dzieci, szczególnie małe, występują duże koszty podjęcia pracy i to świadczenie pomaga te koszty niwelować, czyli ułatwia, umożliwia kobietom aktywność zawodową. I to bardzo wyraźnie widać w danych dotyczących aktywności zawodowej kobiet, które mają dzieci przed i po wprowadzeniu tego świadczenia" - dodała.

Po trzecie - jak zauważyła wiceminister - dzisiaj w Polsce nie ma bezrobocia, ale nie wiadomo, czy ono się w jakimś momencie nie pojawi.

"Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach, nie wiemy, czy na świecie i w Polsce nie pojawią się różne zjawiska, które to bezrobocie nam wygenerują, zwiększą; zresztą, wszystko wskazuje na to, że do władzy wróci pan premier Tusk, a za jego czasów (było) słynne 14,4 proc. bezrobocia. W takiej sytuacji wprowadzenie tych postulatów (...) oznaczałoby, że rodzice, którzy będą tracić pracę, będą jeszcze dodatkowo karani za tę utratę pracy odebraniem świadczeń" - powiedziała Socha.

W połowie lipca br. w Radiu ZET w serii krótkich odpowiedzi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany m.in, o to, czy nowy rząd powinien skończyć z rozdawnictwem socjalnym. "To, co zostało dane, nie zostanie odebrane, ale będziemy stawiać bardziej na pracę, będziemy doceniać aktywność zawodową" - powiedział szef PSL. "Dość rozdawnictwa, dość fałszywych recept, dość obłudy" - dodał.

Na pytanie, czy trzeba wrócić do 500+ zamiast 800+, zwrócił uwagę, że "800+ już zostało przyjęte, więc nie będziemy +Wisły kijem zawracać+". "My proponowaliśmy 800+ dla pracujących. Nie należy się z tego wycofywać, ale ta poprawka dla pracujących myślę, że to jest ciekawe na przyszłość" - dodał szef ludowców.

Autorka: Paulina Kurek

pak/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (101)

dodaj komentarz
iandrew
Emerytura zależna od zarobków ORAZ ilości dzieci - to ma sens. Bo te dzieci będą utrzymywać państwo, gdy wy będziecie na emeryturze.
jas2
Pracujesz albo masz dobry biznes? Dostajesz 800+.

Tracisz pracę albo bankrutujesz? Zabierają ci 800+.

Nowa władza ma naprawdę "super" pomysły.
prawdziwynierobot
chodzi jak rozumiem o ukrócenie patologii - po co pracować, skoro mogę nie pracować...
drzaraza
Świat upadł na głowę! Pieniądze się zarabia nie dostaje. Ja poszedłem w jakość, nie w w ilość i miałem tyle dzieci na ile mnie było stać na utrzymanie , wychowanie i wykształcenie z własnych zarobionych pieniędzy.
jas2
Jak dorosną - będą finansowały emerytury bezdzietnym.
prawdziwynierobot odpowiada jas2
nic nei będą finansowały, bo będa nauczone, że wszystko spada z nieba, a piniondze to się dodrukuje i o, będą.
remigi
Szczególnie wtedy gdy traci się prace a ma się dzieci to powinno się dostawać świadczenie ponieważ sprawa ze znalezieniem pracy nie we wszystkich regionach Polski jest taka łatwa ,są okręgi gdzie bezrobocie sięga nawet 20 %
iandrew
Wtedy jest mops i inne świadczenia.
bha
Cóż... Bardzo krótko patrząc jakąś ??? antypatią, zacietrzewieniem, uprzedzeniem itd, jeśli nie dostaną wszystkie dzieci owych 800,a to miałbyć do nich gównie ten program skierowany, a potem dopiero rodzice jako ich opiekunowie to dostaną resztę Mamony co zostanie na tym zaoszczędzona (na dzieciach) dostaną do dyspozycji rządziciele,Cóż... Bardzo krótko patrząc jakąś ??? antypatią, zacietrzewieniem, uprzedzeniem itd, jeśli nie dostaną wszystkie dzieci owych 800,a to miałbyć do nich gównie ten program skierowany, a potem dopiero rodzice jako ich opiekunowie to dostaną resztę Mamony co zostanie na tym zaoszczędzona (na dzieciach) dostaną do dyspozycji rządziciele, którzy wydadzą to wtedy na............ ???????????. Ale radość z tego faktu wielu i tak pozostanie, że w końcu 800 nie wszyscy dostali czytaj....(dzieci). Raczej to jest dla mnie żałosne krótkowidztwo.Cóż.. Ale ważne, ważne dla wielu że my dostaniemy i my mamy, a to dla nas jest najważniejsze???????????. Smutne to na Maxa.Niestety
bha
Ps.Cóż...Rządziciele raczej chcieliby prwnie jakoś dodatkowo na mniejszej ilości tych dodatków zaoszczędzić kasę!!!, więc chcieliby wprowadzić może jakieś dodatkowe przepisowo prawne utrudniające dostanie dodatku kruczki. A co dzieci są winne???, że ich rodzice w danym momencie nie pracują???. Głównym chyba założeniem tego progamu,Ps.Cóż...Rządziciele raczej chcieliby prwnie jakoś dodatkowo na mniejszej ilości tych dodatków zaoszczędzić kasę!!!, więc chcieliby wprowadzić może jakieś dodatkowe przepisowo prawne utrudniające dostanie dodatku kruczki. A co dzieci są winne???, że ich rodzice w danym momencie nie pracują???. Głównym chyba założeniem tego progamu, dodatku była głównie pomoc dla samych dzieci by choć trochę finansowo żyło i im się lepiej w swojej, danej nie wybieranej przecież przez nich rodzinie!!!!, w której im przyszło żyć!.Ludziska

Powiązane: 800 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki