REKLAMA
WEBINAR

800+ od nowego roku. Jakie warunki trzeba spełnić?

Katarzyna Wiązowska2023-05-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-29 06:00

Waloryzację świadczenia 500+ do 800 zł zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość w połowie maja br. Ma być ona wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku, a w najbliższych miesiącach partia rządząca ma pokazać, że będą zagwarantowane pieniądze na ten program. Czy, aby otrzymać zapowiedzianą kwotę, trzeba spełnić jakieś warunki?

800+ od nowego roku. Jakie warunki trzeba spełnić?
800+ od nowego roku. Jakie warunki trzeba spełnić?
fot. Marko Poplasen / / Shutterstock

Najpierw w połowie maja prezes PiS, Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500+ zostanie zastąpione przez 800+, a następnie rzecznik partii, Rafał Bochenek, zapowiedział, że na pewno nowa stawka świadczenia będzie wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku. To, że pieniądze na ten program będą zagwarantowane, ma być pokazane już w najbliższych miesiącach, na etapie przygotowywania budżetu.

Kaczyński zapowiedział, że ustawa wprowadzająca 800+ zostanie uchwalona jeszcze w obecnej kadencji "w realistycznym terminie związanym z obecną sytuacją budżetową”.

Waloryzacja potrzebna od dawna

Program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Zapewnia on rodzinom z dziećmi świadczenie wychowawcze wynoszące 500 zł. Jest ono przyznawane na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Jednak od momentu wprowadzenia tego świadczenia, warunki gospodarcze w kraju znacznie się zmieniły. Przede wszystkim inflacja wyraźnie obniżyła jego wartość. Ogromny wzrost cen sprawił, że za 500 zł można zapewnić dziecku znacznie mniej niż na początku funkcjonowania programu. Dlatego już od dawna pojawiały się głosy, że wysokość świadczenia powinna zostać zwaloryzowana.

800 + - czy potrzebny nowy wniosek?

Aktualnie rodzice mają zapewnione wypłaty świadczenia wychowawczego do 31 maja br., natomiast 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, który potrwa do końca maja 2024 roku. Zatem nowa wysokość świadczenia zostanie wprowadzona w trakcie nowego okresu. Nie trzeba będzie jednak składać osobnych wniosków, aby otrzymać świadczenie w nowej wysokości. Ma ono zostać przyznane tym, którzy są uprawnieni do pobierania 500+.

Wyższe świadczenie już od czerwca tego roku?

W odpowiedzi na zapowiedź partii rządzącej, lider PO Donald Tusk zaproponował waloryzację świadczenia 500+ do 800+ z okazji na Dnia Dziecka, już od 1 czerwca 2023 roku. Jego formacja złożyła w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500+ do 800 złotych od 1 czerwca br. Tego samego chciałby Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Z kolei PSL postuluje 800+ tylko dla pracujących i połączenia świadczenia z kryterium dochodowym. Tymczasem Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie odciął się od tych propozycji.

Kaczyński zapowiedział, że ustawa wprowadzająca 800+ zostanie uchwalona „jeszcze w obecnej kadencji, w realistycznym terminie związanym z obecną sytuacją budżetową”.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
zdolni
Używanie

Człowiek się rodzi,
a ludzie już mają dla niego gotowy życiorys.
Nie każdy może mieć w życiu co chce,
bo komuś do czegoś przydaje się!
Niektórzy, że są męczennikami, tylko narzekają.
Niektórzy męczennikami naprawdę się stają!
zdolni
W polskiej polityce realizują obietnice, które z Polek robią niewolnice!
zdolni
...bo na „Singlowe” , „Dorosły+”, „K+/M+”, „Wiekowe” nie wystarczy! Nie ma co zastanawiać się co będzie na starość! Dzieci i tak w świat wyjadą, a starymi w razie potrzeby zawsze zajmują się jacyś dorośli. Kto się nie namęczy opieką nad dzieckiem, ten zdrowszy będzie i może bez opieki się obejdzie!
zdolni
Cielaki, bydlaki, świnie, świniaki, wieprze i prosiaki, koty i kociaki, byki, krowy, jelenie, mlony, różne wszaki, pieski, psy i suki, kwoki i mruki, wrony i kruki, dziki, żbiki, bziki, małpki, małpy, małpice, króliczki, króliki, króliczyce, lisy, lisice, kaczyce, kaczuchy, ropuchy, kocury i kury, myszy i szczury, różne wsiury Cielaki, bydlaki, świnie, świniaki, wieprze i prosiaki, koty i kociaki, byki, krowy, jelenie, mlony, różne wszaki, pieski, psy i suki, kwoki i mruki, wrony i kruki, dziki, żbiki, bziki, małpki, małpy, małpice, króliczki, króliki, króliczyce, lisy, lisice, kaczyce, kaczuchy, ropuchy, kocury i kury, myszy i szczury, różne wsiury nie rozmnażajcie się! Wstrzymajcie się! Tym rozmnażaniem losy świata pogarszacie!
zdolni
Na horyzoncie
W szczerym polu zamek stoi.
Wielki i stary, od wież się roi.
Kawał historii!
A tu jakby ślady czyjejś niedoli.
Zamek ma bramę przez kogoś otwieraną,
solidnie obwarowaną.
Okna osadzone w kratach.
Tam ktoś chyba jest w kajdanach.
Widok dość ponury
na tle natury.
Niektórzy w tym zamku
Na horyzoncie
W szczerym polu zamek stoi.
Wielki i stary, od wież się roi.
Kawał historii!
A tu jakby ślady czyjejś niedoli.
Zamek ma bramę przez kogoś otwieraną,
solidnie obwarowaną.
Okna osadzone w kratach.
Tam ktoś chyba jest w kajdanach.
Widok dość ponury
na tle natury.
Niektórzy w tym zamku jacyś przejęci.
To wygląda jakby byli tam zamknięci.
Dość zniechęcające jest to mienie.
Zaraz, zaraz. To jakieś więzienie!
Oszukali nas w tym przewodniku!
Ależ teraz przybyło szkodników!
To ta polityka prorodzinna
jest wszystkiemu winna!
intersens
Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Im zależy by nas utrzymać w finansowej ciemnocie. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
prawdziwynierobot
inflacja to tylko liczba na prezentacji, nie martwcie się, będzie dobrze
ministerprawdy
Czy to wpłynie na inflację?
Inflacja spada w całej EUROPIE - dane z kwietnia. (U nas prawie 18%, ta sama Europa)
Kraj Ostatni Poprzedni
Rosja 2.3% 3.5 %
Szwajcaria 2.6 % 2.9%
Liechtenstein 2.9% 3.4%
Grecja 3 % 4.6%
Cypr 3.7 % 5.8%
Luksemburg 3.7% 3.6%
Albania 4.6 % 5.3 %
Białoruś 4.7% 6 %
rpudlo
Kasa za dziecko jako motywator? Poniżej 2k nie schodzę!
rpudlo
Prosta logika: jeśli 500+ było dobre, to 800+ też będzie, to dlaczego nie 2000+, które powinno w ogóle wprowadzić nas w GOLDEN AGE?

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki