REKLAMA

Pence: Ameryka nigdy nie zapomniała o wolnym i niezawisłym narodzie polskim

2019-09-01 13:57
publikacja
2019-09-01 13:57

Ameryka nigdy nie zapomniała o wolnym i niezawisłym narodzie polskim i nigdy tego nie zrobimy - powiedział podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wiceprezydent USA Mike Pence.

fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Zebraliśmy się, aby dać świadectwo duchowi wielkiego narodu

Zebraliśmy się, aby dać świadectwo odwadze ludzi wielkich, duchowi wielkiego narodu i głębokiej, trwałej sile wielkiej cywilizacji - powiedział wiceprezydent USA Mike Pence w niedzielę w Warszawie na uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Pence podkreślił, że dla niego to wielki zaszczyt, że może uczestniczyć w niedzielnej uroczystości w Warszawie w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych i wszystkich Amerykanów.

Przypomniał, że dwa lata temu prezydent USA Donald Trump przybył do Warszawy i mówił o "potędze więzi pomiędzy Amerykanami i Polakami". "Mówiąc jego słowami: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha też Polaków" - dodał, cytując przemówienie, które Donald Trump wygłosił w 2017 r. w Warszawie.

Dziś natomiast - dodał - jako wiceprezydent USA ma wielki zaszczyt, że może "stanąć tu, w imieniu Amerykanów, w tym również 10 Amerykanów polskiego pochodzenia, w Polsce, która jest wolna, silna i bezpieczna".

"Jak powiedział wtedy pan prezydent (Trump), historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest. Dzisiaj, w samym sercu Warszawy, stając tutaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się, aby dać świadectwo odwadze ludzi wielkich, duchowi wielkiego narodu i głębokiej, trwałej sile wielkiej cywilizacji" - powiedział Pence. 

Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał

Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły - powiedział wiceprezydent USA Mike Pence na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pence podkreślił, że musimy pamiętać dziś o bohaterstwie Polaków. "W trakcie 5-cio, 10-cioleci niewypowiedzianej walki i cierpienia, które nastały po wybuchu II wojny światowej, Polacy nie utracili nadziei" - powiedział amerykański wiceprezydent. "Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii" - zwrócił się do Polaków Pence.

"Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał. Charakter, wiara i determinacja Polaków właśnie na to nie pozwoliły. Z czasem zamieniliście tę straszliwą stratę i porażkę we wspaniałe zwycięstwo" - dodał.

"Ciężko jest tym z nas, którzy nie są Polakami zrozumieć, jaki potworności rozpoczęły się tutaj 80 lat temu, 1. września 1939 r. W przeciągu tygodni armia nazistowskich Niemic z zachodu i komunistycznego Związku Radzieckiego ze wschodu podzieliły ten kraj, rozerwały na strefy okupacyjne. Maniakalny dowódca nazistów wydał rozkaz fizycznego zniszczenia wroga i nakazał bezlitosną, okrutną śmierć polskich mężczyzn, kobiet i dzieci" - mówił Pence. "Ta podwójna inwazja stała się początkiem konfliktu innego, niż cokolwiek, co świat widział wcześniej" - ocenił wiceprezydent USA.

Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy

Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy; Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów - powiedział podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wiceprezydent USA Mike Pence.

"Pamiętamy dziś długą listę polskich bohaterów, którzy walczyli o wolność w tych trudnych czasach. Ich nazwiska i pamięć ich bohaterstwa pozostaną na zawsze w sercach ludzi miłujących wolność. Długa, okropna wojna rozpoczęła się tutaj, w Polsce" - mówił na placu Piłsudskiego Pence.

Wiceprezydent przypomniał też, że wojna spowodowała cierpienie i poświęcenie wielu narodów na całym świecie. "Dzisiaj pamiętamy również i wspominamy 16 milionów Amerykanów, którzy musieli opuścić swoje domy, aby walczyć o wyzwolenie Europy, stanęli przeciw złu, a 400 tys. młodych Amerykanów, w tym tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia, oddało najwyższą ofiarę za swój kraj, za narody, których nawet nie znali" - mówił.

"Pamiętamy również miliony dzielnych Brytyjczyków, którzy walczyli o wolność Europy, broniąc również suwerenności swojego ukochanego Królestwa. Wspominamy również Francuzów, Holendrów, Duńczyków, Belgów, Czechów, Greków, Rumunów i przedstawicieli tylu różnych narodowości, którzy walczyli o wolność, i którzy weszli do historii jako uosobienie odwagi i poświęcenia dla innych" - mówił.

Wiceprezydent USA podkreślił, że "nikt jednak nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy". "W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walce przeciw tyranii Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów" - powiedział Pence. 

Najeźdźcy starali się łamać Polskę, ale Polska nie może być złamana

Przez brutalność wojny i przez 40 lat rządów komunistycznych (...) Polska i inne narody ujarzmione Europy przetrwały brutalną kampanię zniszczenia ich wolności, praw, historii i wiary. Ale nigdy nie straciliście ducha. Najeźdźcy starali się was łamać, ale Polska nie może być złamana" - powiedział wiceprezydent Pence podczas niedzielnych uroczystości w Warszawie, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Jak mówił, "wspominając wojnę, która wybuchła tu, na polskiej ziemi 80 lat temu, zatrzymajmy się na chwilę nad przyczynami tak wielkiego wybuchu".

"Walka przeciw wykrzywionym ideologiom nazizmu i komunizmu odzwierciedlała wieczną walkę pomiędzy złem i dobrem. Kierowała najeźdźcami siła, aby za wszelką cenę narzucić swoją wolę wszystkim innym narodom, innym mężczyznom i kobietom. Moralność stała się moralnością socjalistyczną. Wszystko co służyło sile państwa - były usprawiedliwione. Nawet morderstwo na bezprecedensową skalę" - mówił.

Wiceprezydent przywołał słowa rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna. "Gdyby kazano mi wskazać po krótce główną cechę XX wieku, nie mógłbym znaleźć nic bardziej precyzyjnego niż to - człowiek zapomniał Boga" - powiedział Pence, przywołując słowa pisarza i noblisty Aleksandra Sołżenicyna. Jak dodał wiceprezydent USA, "ci, którzy chcieli przeobrazić świat siłą, nie mieli jednak ostatniego słowa, ponieważ coś większego stanowiło przeciw".

Ameryka nigdy nie zapomniała o wolnym narodzie polskim i nigdy tego nie zrobimy

Ameryka nigdy nie zapomniała o wolnym i niezawisłym narodzie polskim i nigdy tego nie zrobimy - powiedział podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wiceprezydent USA Mike Pence.

"Dzisiaj pamiętamy o tych, którzy stracili życie w Polsce podczas tej długiej mrocznej walki i czcimy wszystkich", z mojego kraju i innych krajów, którzy poświęcili się po to, żebyśmy wszyscy byli wolni - mówił Pence. Zadeklarował jednocześnie pamięć o "wszystkich, których straciliśmy tego dnia".

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych przekonywał, że należy również "czcić to trwałe zwycięstwo wolności i rolę, jaką Polacy w tym odegrali przez swoją siłę".

"Ameryka nigdy nie zapomniała o wolnym i niezawisłym narodzie polskim i nigdy tego nie zrobimy" - powiedział.

Ktokolwiek powątpiewa, że przeznaczeniem ludzkości jest wolność, niech spojrzy na Polskę

"Jeśli ktokolwiek powątpiewa w przeznaczenie ludzkości, którym jest wolność, to niech spojrzy na Polskę, na ten odważny naród polski. Niech zobaczy nieugiętego ducha, siłę i odporność, tego miłującego wolność narodu, który stoi na fundamencie wiary" - mówił w niedzielę Pence do zebranych w Warszawie na pl. Piłsudskiego.

Pence podkreślił, że Polsce walczącej "przez całe dziesięciolecia", "przyświecała odwaga i wiara". Jego zdaniem Polska udowadniała, że "może to (walka o wolność - PAP) potrwać dekady całe, ale tam gdzie jest duch Pana, tam jest wolność".

"Popatrzmy w przyszłości. Zainspirowani odwagą, determinacją i wiarą narodu polskiego, od tego dnia mogę was zapewnić, że Polska i Ameryka oraz wszystkie miłujące wolność narody na świecie, przyszłości razem wyjdą na przeciw" - zapewnił Pence. 

Mocny sojusz wolnych krajów, najlepszą formą obrony swobód i interesów

"Ameryka i Polska dalej będą opowiadać się za wspólną obroną i dalej będziemy wzywali naszych sojuszników, aby wypełniali zobowiązania, które nawzajem sobie złożyliśmy, bo i Amerykanie i Polacy wiedzą, że mocny sojusz wolnych, suwerennych i niezależnych krajów jest najlepsza formą obrony naszych swobód i naszych interesów. Dzisiaj i zawsze" – powiedział wiceprezydent USA. (PAP)

Zgromadziliśmy się jako reprezentanci narodów miłujących wolność

"Dzisiaj zgromadziliśmy się tutaj jako przyjaciele, jako sojusznicy, jako reprezentanci narodów miłujących wolność (...). Dzisiaj los naszych narodów jest łączony przez podzielane przez nas umiłowanie wolności i samostanowienia" - powiedział wiceprezydent USA na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Pence nawiązał do pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1979 roku i przemówienia właśnie na pl. Piłsudskiego. "Wizyta ojca świętego wywołała rewolucję sumienia w całym waszym kraju. W przeciągu 16 miesięcy Solidarność stała się pierwszym, oficjalnie uznanym wolnym związkiem zawodowym w bloku komunistycznym" - powiedział wiceprezydent USA.

Mówił, że następnie doszło do upadku muru berlińskiego w 1989 roku i do upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

"Postanówmy zatem w dniu dzisiejszym, żeby te słowa, które usłyszano na tym placu, i które doprowadziły do zakończenie tej długiej i mrocznej opresji - nie tylko dla narodu polskiego, ale w całej wschodniej Europie - (...) nigdy nie zostały zapomniane" - powiedział Pence. 

autorzy: Marta Rawicz, Marzena Kozłowska, Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski, Dorota Stelmaszczyk, Krzysztof Kowalczyk, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karol Kostrzewa, Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
mooooo
Powiem tak ??? Czy to u steru PiS czy PO czy inna partia USA cały czas sobie z polski i Polaków robią jaja ?? Powiem bardziej dobitnie oni nam szcza w oczy a później mówią ze to ciepły deszcz pada a my im płacimy za bazę 2 miliardy ! To jest obłęd !
luri
wolny naród jak o nas mówi wiceprezydent nie będzie płacił haraczu 447

goralnizinny
Sprzedajni politycy-klakierzy zapraszaja amerykanskie wojska na przyszla okupacje Polski. Zenada...
detektorjusia
Oddali nas, Czechów, Słowaków i parę innych nacji na pożarcie Stalinowi a teraz kłamią...
grab
Prezydent D.Trump nie mógł przyjechać do Polski bo musiał pojechać zagrać w golfa.
karbinadel
Zważywszy, że już w 1943 oddali nas Ruskim (nawet nie można powiedzieć, że sprzedali, bo nie dostali nic w zamian), to cytat z tytułu zakrawa na lekką bezczelność. Tak naprawdę przypomnieli sobie o nas dopiero w 1981 roku (Reagan), no i wcześniej pomogli nam w 1918 (Wilson). Reszta jest milczeniem
tindala
Churchill był bezsilny, a F D Roosevelt jako szczery demokrata, miał gdzieś aspiracje narodów Europy Środkowej. Ważne nie że zlikwidowano Polaków biologicznie w ślad za Żydami. A robili to to wspólnie Niemcy i Rosjanie. Pewnie mało kto o tym słyszał, ale do 1941 roku bezpieczniej było być w Warszawie Żydem niż Polakiem.
pomorzaninm
to są tylko słowa. Słowa nic nie kosztują ... patrzmy na czyny i decyzje ...
Azja wazniejsza jest od Europy obecnie a zeby zatrzymac Chiny nawet Rosja stanie sie taktycznym sojusznikiem USA ...
Nie ma sie czym podniecac ... patrzymy co buduja i jakie technoilogie nam przekazują ...ja jestem zwolennikiem wspolpracy ze srednimi
to są tylko słowa. Słowa nic nie kosztują ... patrzmy na czyny i decyzje ...
Azja wazniejsza jest od Europy obecnie a zeby zatrzymac Chiny nawet Rosja stanie sie taktycznym sojusznikiem USA ...
Nie ma sie czym podniecac ... patrzymy co buduja i jakie technoilogie nam przekazują ...ja jestem zwolennikiem wspolpracy ze srednimi rozwinietymi panstwami jak Korea a nawet Japonia.
Z Wielkimi bym tylko podawal reke i poklepywal po pleckach tak jak oni nas ...
prs
Bez kitu z tym tytulem i spotkaniem trojki w Jałcie..
Mocno znieksztalcona historia Panie Pence.
Polacy nie tacy glupi jak sie wam wydaje, historie znaja i pamietaja sprzedawczyka Roosevelt-a.
Odrob chlopie lekcje..
Kto mu te bzdury napisal..

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki