REKLAMA

8 na 10 restauracji i hoteli ma problemy finansowe

2020-05-05 19:19
publikacja
2020-05-05 19:19

Osiem na dziesięć restauracji i hoteli ma coraz większe problemy finansowe i w tym roku wiele z nich może upaść - wynika z badania Barometr EFL na II kwartał 2020 r. Mniejsze inwestycje niż kwartał wcześniej planuje 44 proc. pytanych przedsiębiorców.

fot. MikeDotta / / Shutterstock

Jak wskazano w badaniu, subindeks branżowy Barometru EFL dla sektora HoReCa (hotele, restauracje, firmy cateringowe) na II kwartał br. wyniósł 28,6 pkt. Jest to, obok sektora usług, najsłabszy wynik w tym pomiarze; wartość odczytu jest o 24,9 pkt. niższa niż kwartał wcześniej.

W Barometrze przyjmuje się wartości od 0 do 100, przy czym wynik powyżej 50 pkt. oznacza sprzyjające warunki, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne.

Jak wynika z informacji, w przypadku trzech z czterech badanych obszarów widać przewagę pesymistów nad optymistami. "Najgorzej jest ze sprzedażą. Ponad 81 proc. hoteli, restauracji i firm cateringowych prognozuje spadek zamówień od kwietnia do czerwca br., podczas gdy tylko nieco ponad 3 proc. liczy na wzrost obrotów. To nie pozostanie bez wpływu na płynność finansową, której pogorszenia spodziewa się podobny odsetek przedsiębiorstw – 82,5 proc." - czytamy.

Według prezesa EFL Radosława Woźniaka, HoReCa to sektor, dla którego skutki uboczne epidemii COVID-19 mogą okazać się najbardziej dotkliwe. "Zdecydowana większość restauracji, kawiarni, barów, hoteli czy pensjonatów nie może normalnie funkcjonować już niemal dwa miesiące. I choć powolne odmrażanie gospodarki 4 maja objęło właśnie część tych podmiotów, to jednak tylko w ograniczonym zakresie" -poinformował. Zwrócił przy tym uwagę, że przecież płynność finansowa HoReCa w zdecydowanej większości zależy od codziennych odwiedzin gości.

"Jeśli właściciel lokalu nie wypracował we wcześniejszych miesiącach i latach odpowiednich zapasów finansowych, a w dodatku ma zaległości w fakturach i bieżących opłatach na rzecz dostawców, jego los może stać pod znakiem zapytania" - ocenił.

Woźniak zwrócił uwagę, że w badaniu ponad 80 proc. przedstawicieli sektora prognozuje gorszą płynność finansową w najbliższych miesiącach. "A gdy tej zdolności do regulowania zobowiązań nie będzie, przedsiębiorcy bardzo często nie pozostaje nic innego, jak zwolnienie pracowników i zamknięcie biznesu" – tłumaczył.

Z Barometru wynika, że również inwestycje staną w miejscu. 44 proc. zapytanych przedsiębiorców planuje mniej inwestować niż kwartał wcześniej, a tylko 12 proc. - więcej.

Szef EFL dodał, że styczeń i luty były miesiącami, w których nie znaliśmy jeszcze koronawirusa i nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co czeka nas za kilka tygodni. Dopiero od marca przedsiębiorcy wstrzymywali się z inwestycjami, które wcześniej planowali. I to dotyczy większości sektorów, nie tylko HoReCa. Stąd wyniki za II kwartał pokażą skalę spowolnienia gospodarczego, jakie przysporzył nam COVID-19 – wskazał.

Barometr EFL jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu. Wyniki są publikowane co kwartał. Najnowsze badanie przeprowadzone zostało w dniach 17 marca – 1 kwietnia 2020 r. przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm z całe Polski.

Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Ta branża powinna mieć osoby program pomocowy. Zatrudnia bardzo dużo pracowników. Wiele miejscowości umrze bez tej branży
grzegorzkubik
Zejdą ceny do normalnych to będą klienci. Szykuję się na Bydgoszcz. Poczekam aż ceny będą takie jakie powinny być.
niederfurzdorf
Powaznie??? Podrozuje zawodowo po Europie, rowniez po Berlinie, drogiej Bawarii, nadetym Hamburgu. Zaiste znam ceny dobrze. W warszawskim Sheratonie , jako staly klient bywam regularnie, lubie tajska restauracje w hotelu. Pokoj za 200 PLN???Prosze, szanuj innych uzytkownikow. Nie bede teraz podawal aaktualen ceny noclegu. plus parking Powaznie??? Podrozuje zawodowo po Europie, rowniez po Berlinie, drogiej Bawarii, nadetym Hamburgu. Zaiste znam ceny dobrze. W warszawskim Sheratonie , jako staly klient bywam regularnie, lubie tajska restauracje w hotelu. Pokoj za 200 PLN???Prosze, szanuj innych uzytkownikow. Nie bede teraz podawal aaktualen ceny noclegu. plus parking , (dzis pewnie tanio bo kryzys 150PLN) bo na zewnatrz ciasno, do tego oplata za internet premium 20 USD, sniadanie 25 USD. Kolego, hotele, rowniez te premium to moj drogi dom. Znam tez hotele w miejscach turystycznych w Europie i jako patriota wspierajacy polski biznes mam regularnie doswiadczenia bycia dymanym w Polsce, datego wybiaram w porownywalnych cenach wysoki standard, uprzejmosc i usiech obslugi zagranicznych hoteli a nasz biznes horeca to rzeczywiscie sloma w butach pryzkryta przydlugimi nogawkami byle szybko sie nachapac. Sorki, wiele lat temu cos podobnego mi sie regularnie pryztrafialo w zakompleksionej Slowacji. czy o zgrozo w Zakopcu- Od tamtego czasu nie zarobili na mnie ani grosza. Jak sie naucza kultury i profesjonalizmu, to nawet wysokie ceny chetnie zaplace.
potiomkin
Hotele i restauracje zamknięte? NIe zauważyłem nawet. Może dlatego, że jak większości Polaków, nie stać mnie na nocowanie w hotelach i stołowanie się w restauracjach. Ceny są często wyższe niż w Europie a standard ... szkoda pisać. Coś tak jak mcdonaldy w latach 90 w Polsce, którym się wydawało, że serwowali Hotele i restauracje zamknięte? NIe zauważyłem nawet. Może dlatego, że jak większości Polaków, nie stać mnie na nocowanie w hotelach i stołowanie się w restauracjach. Ceny są często wyższe niż w Europie a standard ... szkoda pisać. Coś tak jak mcdonaldy w latach 90 w Polsce, którym się wydawało, że serwowali produkt klasy premium (za jednego hamburgera można było przez tydzień jeść na zakładowej stołówce)
db009
ceny wyzsze niz w europie?? Sheraton warszawa w tygodniu w lato potrafi kosztowac 200zl (standarodwy pokoj), powodzenia w znalezieniu noclegu za 50e na zachodzie, nawet w berlinie gdzie te hotele 5* sa bardzo stare. stantardpowe porownanie plebsu jakie to espresso za granica jest tanie. tak, za 3 euro to wode ciezko kupic w lokalu.ceny wyzsze niz w europie?? Sheraton warszawa w tygodniu w lato potrafi kosztowac 200zl (standarodwy pokoj), powodzenia w znalezieniu noclegu za 50e na zachodzie, nawet w berlinie gdzie te hotele 5* sa bardzo stare. stantardpowe porownanie plebsu jakie to espresso za granica jest tanie. tak, za 3 euro to wode ciezko kupic w lokalu. skoro nigdzie nie byles nic nie widziales i sam przyznales żeś biedny to czego komentujesz?
antek10
W Barcelonie, Rzymie odetchneli od tych niedobrych turystów. A tak narzekali że turystów za dużo. W Wenecji chcieli wprowadzić bilety wstępu do miasta. Mają czego chcieli.
db009
to jak powiedzenie "zalaó nam mieszkania domy na wysokość 2 piętra. rok temu była susza, dziękujemy przyrodzie, że nam teraz dała tyle wody"
open_mind
Tarczą w hotele tarczą.
biniu
A po co komu restauracje?
To przecież tylko 400k miejsc pracy.

Górników trzeba ratować!


Biznes restauracyjny myślę wróci do wczesnych lat 90. Wiadomo jest to branża specyficzna, sporo w niej patologii i dzieją się rzeczy, które w normalnych przedsiębiorstwach nie miałyby prawa przechodzić, ale jednak
A po co komu restauracje?
To przecież tylko 400k miejsc pracy.

Górników trzeba ratować!


Biznes restauracyjny myślę wróci do wczesnych lat 90. Wiadomo jest to branża specyficzna, sporo w niej patologii i dzieją się rzeczy, które w normalnych przedsiębiorstwach nie miałyby prawa przechodzić, ale jednak była to praca, podatki, zwiększanie atrakcyjności całych ulic, deptaków, rynków i centrów handlowych. Teraz możemy mówić ariwederczi. No, ale zamiast zarazić się 0,08% populacji zarazi się 0,05% więc jest super! Było warto.

jezelipapa
Coś niesamowitego! Zamknijmy gospodarkę na pół roku, nie przetrwa żadna firma...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki